Pole magnetyczne magnesu stałego i Ziemi.
Data dodania: 2005-04-27 12:00:00
Scenariusz lekcji z fizyki.
Temat: Pole magnetyczne magnesu stałego i Ziemi.
Cele operacyjne:
Uczeń wie:
-że wokół Ziemi i magnesu trwałego istnieje pole magnetyczne,
-że magnesy mają dwa bieguny magnetyczne i jak oddziałują ze sobą,
-jak magnes oddziałuje na różne przedmioty,
-że każda część podzielonego magnesu staje się magnesem,
-co to jest pole magnetyczne,
-co to jest ferromagnetyk, i jak jest zbudowany,
-jaki kształt mają linie pola magnetycznego utworzone przez magnes trwały.
Uczeń rozumie:
-na czym polega namagnesowanie ferromagnetyka,
-jak ustawia się igła magnetyczna kompasu,
-dlaczego każda część podzielonego magnesu jest magnesem,
-jaki jest wpływ pola magnetycznego na organizmy żywe.
Uczeń potrafi:
-zademonstrować oddziaływanie biegunów magnetycznych,
-wykorzystać igłę magnetyczną do oznaczenia biegunowości pola magnetycznego,
-przedstawić graficznie pole magnetyczne magnesu.
-zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem pola magnetycznego.
Cele wychowawcze:
-kształcenie umiejętności współdziałania w grupie i podejmowania decyzji indywidualnie i grupowo
-kształcenie umiejętności wykonywania prostych doświadczeń, opisywania ich i wyciągania z nich wniosków
-kształcenie umiejętności wykorzystywania wiedzy fizycznej w życiu codziennym.
Metody:
-pogadanka,
-doświadczenia uczniowskie,
-pokaz,
-burza mózgów
-obserwacja.
Forma pracy:
-praca w grupach,
-praca z całą klasą.
Środki dydaktyczne:
-igły magnetyczne, magnesy sztabkowe i w kształcie podkowy, magnes sztabkowy przełamany na pół, szklane płytki, opiłki żelaza, kompas, różne przedmioty (drut aluminiowy, stalowy, miedziany itp. ), gwoździe, szpilki, rysunki.
PRZEBIEG LEKCJI:
Część wstępna:
Czynności organizacyjne.
1.Wprowadzenie do nowego rozdziału:
-pogadanka na temat występowania magnesów w życiu
codziennym człowieka.
2.Podanie tematu i celów lekcji.
Część realizacyjna:
1. Nauczyciel omawia budowę magnesu i igły magnetycznej.
Wprowadza oznaczenia biegunów:
-południowy — S, kolor czerwony,
-północny — N, kolor niebieski.
2. Doświadczenia uczniowskie w grupach według kart pracy– doświadczenie 1
a)ustawienie się magnesu swobodnie zawieszonego na nici,
b)oddziaływanie magnetyczne biegunów magnetycznych,
c)zachowanie igły magnetycznej w pobliżu magnes,
d)oddziaływanie magnesu na różne przedmioty,
e)badanie oddziaływania przełamanego po środku magnesu.
3.Ustalenie wniosków z przeprowadzonych doświadczeń.
4.Poznanie budowy ferromagnetyka i sposobu jego namagnesowania.
5.Próby namagnesowania gwoździa, szpilki przez uczniów.
6.Doświadczenia uczniowskie w grupach– doświadczenie 2
a) modelowe przedstawienie pola magnetycznego wokół magnesów,
b) ustalenie zwrotu linii otrzymanych pól magnetycznych,
za pomocą igieł magnetycznych.
7.Wprowadzenie pojęcia i linii pola magnetycznego.
8.Omówienie pola magnetycznego Ziemi.
9.Wpływ pola magnetycznego na organizmy żywe– praca w grupach metodą burzy mózgów.
10.Uzupełnienie przez nauczyciela problemu wpływu pola
magnetycznego na organizmy żywe.
Część podsumowująca:
1. Podsumowanie poznanych wiadomości.
2. Sporządzenie notatki do zeszytu na podstawie doświadczeń.
3. Zadanie pracy domowej.
Karta pracy:
Pole magnetyczne magnesu stałego i Ziemi.
Doświadczenie 1
Pomoce: dwa magnesy, igła magnetyczna statyw, nitka z papierowym, strzemiączkiem, przedmioty w pudełku wykonane z różnych substancji
Przebieg doświadczenia:
1. Zawieś magnes ( za pomocą papierowego strzemiączka ) na
nitce przywiązanej do statywu. Odczekaj chwilę, aż położenie magnesu się ustali.
2. Porównaj położenie biegunów magnesu i biegunów igły
magnetycznej kompasu.
3. Zbliż do zawieszonego magnesu drugi magnes raz biegunem N, a potem S.
4. Zbadaj, jak zachowuje się igła magnetyczna w pobliżu magnesu.
5. Zbliż magnes kolejno do przedmiotów znajdujących się w pudełeczku.
6. Zbliż końce przełamanego magnesu do igły magnetycznej.
Zanotuj wyniki obserwacji:
Doświadczenie 2
Pomoce: magnes, igły magnetyczne, opiłki żelaza, spinacze, szpilki, płytka szklana.
Przebieg doświadczenia:
1. Do rozsypanych na stole spinaczy, szpilek zbliż powoli magnes.
2. Na magnesie połóż płytkę szklaną, a następnie rozsyp na niej żelazne opiłki.
3. Wokół magnesu umieść kilka igiełek magnetycznych.
Zanotuj wyniki obserwacji:
Opracowała:
Elżbieta Jankowska