Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Turniej Antyczny

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2006-06-14 11:30:00
Wielkie zainteresowanie wśród dzieci historią starożytnąskłoniło mnie do rzeprowadzenia turnieju- konkursu antycznego, gdzie wformie zabawy uczniowie utrwalają zdobytą wiedzę z tej epoki. Turniejma charakter interdyscyplinarny, daje też możliwość kształtowaniapostaw zdrowej rywalizacji.
TURNIEJ ANTYCZNY KLAS PIĄTYCH


Turniej przeznaczony jest dla trzech klas piątych szkoły podstawowej
CELE : Utrwalenie wśród dzieci wiadomości o świecie starożytnym zdobytych na lekcjach historii i języka polskiego, uświadomienie sobie ogromu dziedzictwa antycznego we współczesnym świecie, rozwijanie umiejętności dobrej rywalizacji w zmaganiach interdyscyplinarnych.


UCZESTNICY: Uczniowie klas piątych szkoły podstawowej


CZAS: Dwie godziny zegarowe


ŚRODKI I POMOCE: Pytania konkursowe, wazy greckie pocięte na puzzle, plansze labiryntów, woreczki z grochem i tarcza w rzucie do celu, plansze z budowlami antycznymi,

taśma miernicza, plansze z amforami, kostka do gry, plansze ze skorupkami-określeniami, plansze z atrybutami bogów, krzyżówka, blendy do dekoracji, jabłko


Właściwy turniej może być poprzedzony indywidualnym konkursem przedmiotowym, który pozwoli sprawdzić swoje wiadomości i pomoże wyłonić odpowiednią reprezentację klasową.


PRZEBIEG TURNIEJU

1. Przed imprezą poszczególne klasy wykonują 3 punktowane zadania. Oceniane będzie najlepsze przebranie całej klasy, plakat tematycznie związany z turniejem oraz hasło- okrzyk drużyny.


2. Część wprowadzająca, gdzie drużyny losują przynależność do polis spartańskiego, ateńskiego lub tebańskiego, przedstawiają skład 4-osobowych reprezentantów. Prowadzący podaje zasady punktacji , przypomina o zasadach uczciwej rywalizacji i ewentualnych ostrakach- skorupkach karnych za łamanie regulaminu.


3. Pierwsza konkurencja to 3 rundy pytań, zawodnicy odpowiadają na pytania za 1, 2 lub 3 punkty . Po poszczególnych turach można wprowadzać jako przerywniki okrzyki dla całej publiczności np.EUREKA- UDAJEMY GREKA, które powtarza się zgodnie z upodobaniem.

4. Po podliczeniu punktów, zawodnicy odpoczywają ,a klasy układają wazy pocięte na puzzle, wygrywa ten kto pierwszy ułoży obrazek.

5. Kolejne zadanie związane jest ze scenkami, przygotowanymi przez uczniów klasy 4 / oni pomagają w przygotowaniu całości/
A. Syzyf toczący kamień / kogo przedstawiono , na czym polega jego praca i za co został...
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.