Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Zastosowanie korespondencji seryjnej w oparciu MS Word I MS Excell

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2008-01-25 08:59:55
Propozycja zajęć dydaktycznych z Technologii Informacyjnej zawierająca konspekt oraz instrukcje dla uczniów. Do przeprowadzenia lekcji potrzebne są również dyskietki dla uczniów zawierające plik z bazą danych oraz logo.
Przedmiot: Technologia informacyjna.

Temat: Wykorzystanie korespondencji seryjnej w praktycznych zastosowaniach.

Czas trwania: 45 min.

Poziom kształcenia: I klasa.

Liczebność grupy: 16 osób.

Cel ogólny: Nabycie umiejętności przygotowania seryjnych dokumentów z wykorzystaniem edytora tekstu oraz arkusza kalkulacyjnego.

Cele operacyjne
uczeń potrafi :
  • pracować z instrukcją,
  • potrafi wskazać co najmniej dwa zastosowania praktyczne, korespondencji seryjnej w pracy lub w życiu codziennym,
  • obsłużyć narzędzie korespondencja seryjna na podstawowym poziomie,
  • dokonywać przypisania określonych treści do wyselekcjonowanych danych.
Metody : Pogadanka, elementy wykładu, praktyczna.

Formy pracy: Jednostkowa.

Środki dydaktyczne: sprzęt komputerowy, oprogramowanie, tablica, karty pracy dla uczniów, dyskietki z przygotowanymi plikami pomocniczymi, mini-test.

Przebieg lekcji:
  1. Czynności organizacyjne.
  2. Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji.
  3. Omówienie mechanizmu korespondencji seryjnej.
  4. Rozdanie uczniom dyskietek oraz kart pracy i omówienie sposobu pracy z kartami.
  5. Uczniowie wykonują ćwiczenia umieszczone na rozdanych kartach pracy.

    W trakcie pracy uczniów nauczyciel służy radą i pomocą.
    Uczniowie, którzy pracują w dobrym tempie otrzymują zadanie dodatkowe.
  6. Rozdanie i objaśnienie sposobu wypełniania mini-testu.
  7. Uczniowie rozwiązują mini-test.
  8. Podsumowanie oraz wskazówki na przyszłość.
Uczniowie, którzy wykazali się najefektywniejszą pracą otrzymują plusy za aktywność.

Karta pracy ucznia– Korespondencja seryjna

Przeczytaj uważnie i dokładnie wykonuj polecenia!

      Jesteś pracownikiem INWESTMENT COMPANY SA. Twoim zadaniem jest rozesłanie zawiadomienia o spotkaniu pracowników firmy. Treść zawiadomienia jest jednakowa dla wszystkich, jednak każdą kopertę trzeba inaczej zaadresować. W tym celu wykorzystasz bazę pracowników wykonaną w arkuszu MS Excel oraz narzędzie"korespondencja seryjna" dostępne w MS Word.

Wykonuj kolejno polecenia:
  1. Zaloguj się na swoje konto, stwórz na pulpicie katalog grudzień i przekopiuj do niego z otrzymanej od nauczyciela dyskietki pliki wykaz pracowników.xls oraz logo.jpg. W tym katalogu zapisuj stworzone przez siebie pliki.
  2. Stwórz nowy dokument Word’a i zapisz go pod nazwą zawiad12_projekt — to będzie dokument główny korespondencji seryjnej.
  3. Następnie wybierz polecenie korespondencja seryjna (narzędzia-> listy i dokumenty wysyłkowe-> korespondencja seryjna). W tym samym menu wybierz polecenie Pokaż pasek korespondencji seryjnej, o ile nie jest zaznaczone.
  4. W okienku zadań po prawej stronie Wybierz typ dokumentu -> koperty.
  5. Wybierz łącze następny, a potem Wybierz dokument początkowy -> Zmień układ dokumentu, a następnie ustaw opcje kopert zgodnie ze wzorem:
    [Tutaj umieść zrzut ekranowy będący pomocą dla ucznia]
  6. W kolejnym kroku Wybierz adresatów -> Użyj istniejącej listy -> przeglądaj -> otwórz plik wykaz pracowników.xls, potwierdź wybór, a następnie sprawdź czy wszystkie rekordy są zaznaczone tzw. Ptaszkiem, jeśli tak zatwierdź.
  7. Teraz wybierz z paska korespondencji seryjnej pole Wstawianie pola korespondencji seryjnej (6 ikona na pasku)
    [Tutaj umieść zrzut ekranowy będący pomocą dla ucznia]
    i kiedy pojawi się okienko dialogowe wstaw pojedynczo pola bazy danych według wzoru:

    {{stanowisko}} {{imię}} {{nazwisko}} {{kod}} {{miasto}} {{ulica}}
    [Tutaj umieść zrzut ekranowy będący pomocą dla ucznia]
  8. Następnie dwa wiersze poniżej wstaw pole programu Word"jeśli… to… inaczej" i wypełnij odpowiednio polami korespondencji seryjnej i tekstami:

    [Tutaj umieść zrzut ekranowy będący pomocą dla ucznia] a następnie zatwierdź.
  9. Teraz użyj przycisku Korespondencja seryjna Wyświetl dane (8 na pasku) i przejrzyj efekty używając menu paska do poruszania się po rekordach (12 pozycja na pasku), a następnie wyłącz przycisk.
  10. Następnie wstaw w prawym dolnym rogu koperty logo firmy (plik logo.jpg).
  11. Na koniec wybierz z paska korespondencji seryjnej Korespondencja seryjna do dokumentu (4 przycisk od prawej) i zapisz nowo powstały dokument pod nazwą zawiadomienie12.
Teraz jesteś przygotowany(a) do druku kopert. Zachowałeś(aś) pliki, gdyby konieczne były korekty.
Twój szef będzie zadowolony.

Zadanie dodatkowe

Przeczytaj uważnie i w oparciu o wcześniejsze działania wykonaj:

     Za piętnaście minut kończy się Twój czas pracy, ale szef ma jeszcze dla Ciebie polecenie. No i co, chyba jednak posiedzisz dłużej, a może nie ....?

     Szef ma życzenie, aby oddziałów podległych głównemu drukował się dodatkowo tekst"Zapraszamy do Łodzi !!!". Przełożony prosi jednocześnie, aby dla dyrektorów oznaczyć koperty dodatkowym komentarzem–"Przed spotkaniem odbędzie się krótka narada w gabinecie Dyrektora Generalnego". Dobrze, że zachowałeś(aś) plik z projektem, otwórz go i nanieś poprawki.

     Poznałeś(aś) już konstrukcję"jeśli… to… inaczej". Wykorzystaj ją, aby dla oddziałów podporządkowanych drukował się tekst:"Zapraszamy do Łodzi !!!". Korzystając z tego samego mechanizmu dodaj w lewym dolnym rogu koperty wymagany dla dyrektorów komentarz. Po zakończeniu zastąp plik zawiadomienie12 nowym o tej samej nazwie.

Uff, teraz szybki druk i gotowe.

Szef jest zadowolony, a Ty opuszczasz pracę o zaplanowanej godzinie. To był Twój dobry dzień w pracy!!!

Mini-test

Imię
Nazwisko
Klasa
Data
  1. Wymień dwa zastosowania praktyczne korespondencji seryjnej:
  2. Gdzie tworzymy projekt korespondencji seryjnej:
      [ ] w dokumencie głównym,
      [ ] w dokumencie scalonym.
  3. Jakie widzisz korzyści wykorzystania korespondencji seryjnej. Podaj przynajmniej dwie.

  4. Oceń zaznaczając przedział punktowy przydatność znajomości korespondencji seryjnej przy tworzeniu dokumentów dla wielu adresatów.

    1-2 2-4 5-6 7-8 9-10
           


Opracowała: Marzena Janas
Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.