Dom-formy architektoniczne, konstrukcje
Data dodania: 2007-05-25 07:22:01
Scenariusz ten to propozycja rozwiązania metodycznego zajęć z techniki w klasie V. Tematem lekcji jest poznanie różnych form aschitektonicznych i konstrukcji domów współczesnych i dawnych budowli mieszkalnych. Na tych zajęciach uczniowie mają możność poznania i porównywania różnych konstrukcji budowlanych na przestrzeni wieków.
Scenariusz z techniki
Klasa :V
Temat: Dom — formy architektoniczne, konstrukcje
Przedmiot zajęć: Tam, gdzie są ludzie, tam są domy. W dużych miastach jest wiele domów o bardzo zróżnicowanej konstrukcji architektonicznej. W mniejszych miejscowościach i na wsi dominują domy jedno- i wielorodzinne. W każdym domu zainstalowane są różne instalacje: wodociągowa, kanalizacyjna, elektryczna, gazowa i centralnego ogrzewania.
Intryga zajęć: Każdy z Was mieszka w jakimś domu. Czy to są domy, w których Chcielibyście mieszkać w przyszłości? Uczniowie wchodząc do klasy zajmują miejsca przy stolikach, na których leżą przygotowane wcześniej katalogi z różnymi domami. Uczniowie oglądają katalogi, a następnie wypowiadają się na temat swoich domów i domów, w których chcieliby mieszkać. Uzasadniają swój wybór.
Cel ogólny: Poznanie materiałów stosowanych współczesnym budownictwie. Kształtowanie się budownictwa na przestrzeni wieków. Poznanie programu graficznego służącego do przeglądania konstrukcji projektów domów„Home Design 3D”- obsługa programu.
Cele operacyjne:
Uczeń
- potrafi rozpoznać i nazwać materiały budowlane
- potrafi uruchomić program Home Design 3D —
- potrafi narysować dom swoich marzeń
- potrafią na pasku bocznym wybrać elementy ścian, okna, drzwi i konstrukcje dachu
- potrafi nazwać elementy konstrukcyjne domu
Główne czynności uczniów: - włącza program
- rozróżnia konstrukcje
- zna formy architektoniczne domów
- wyróżnia elementy budowy domu
Metody pracy: - informacyjne: wyjaśnienie, opis, pogadanka, pokaz
- heurystyczne: problemowa
- operatywne: ćwiczenia praktycznego działania
Formy pracy: Środki dydaktyczne: - tablica poglądowa z materiałami budowlanymi,
- plansze z budowlami mieszkalnymi na przestrzeni dziejów,
- komputer,
- program Windows,
- program graficzny Home Design 3D
- katalogi z projektami domów
Czas trwania zajęć: 2 x45 min.
Przebieg zajęć: - Dyskusja na temat materiałów budowlanych poznanych w hurtowni.
Nauczyciel dokonuje wprowadzenia do tematu poprzez przypomnienie, że ostatnio uczniowie byli uczestnikami wycieczki do hurtowni materiałów budowlanych, gdzie mogli zobaczyć różne materiały budowlane stosowane we współczesnym budownictwie. - Uczniowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami z pobytu w hurtowni materiałów budowlanych.
- Nauczyciel podaje temat i cel lekcji.
- Następnie n-l zadaje pytanie:
- Jakie znacie rodzaje domów?
- Czym charakteryzują się poszczególne budowle?
- Kto mieszka w domu jednorodzinnym, a kto w wielorodzinnym?
- Jakie są zalety mieszkania w domu, jednorodzinnym, a jakie w wielorodzinnym?
- Uczniowie swobodnie wypowiadają się wykorzystując swoją przedwiedzę. Następnie nauczyciel prezentuje tablicę z różnymi formami architektonicznymi domów. Uczniowie oglądają różne domy, a następnie rozpoznają poszczególne formy architektoniczne budynków:
- domy szeregowe,
- domy bliźniacze,
- dom wolno stojący,
- dom atrialny,
- dom wielorodzinny.
W tym miejscu nauczyciel wyjaśnia znaczenie słowa konstrukcja.
Konstrukcja– sposób powiązania elementów budowli w sposób poprawny pod względem zasad fizyki i ekonomii. Najważniejsze elementy konstrukcyjne budynku to: fundamenty, ściany nośne, filary, (także słupy, kolumny), belkowania, belki i stropy lub sklepienia, wiązary lub więźby dachowe. Oprócz konstrukcji podstawowych, w budynkach występują także konstrukcje drugoplanowe, czyli: ściany działowe, schody, posadzki, pokrycie dachów oraz konstrukcje uzupełniające, czyli: drzwi, okna, instalacje (wody, kanalizacji, grzewcze, wentylacji, klimatyzacji, gazu, elektryczne, teletechniczne itp.)
Prekursorem nowoczesnej techniki budowlanej był Leonardo da Vinci. Zdefiniował w statyce pojęcia momentu oraz prawa równowagi sił. Związał zagadnienie stateczności konstrukcji z mechaniką tworząc w ten sposób podwaliny pod naukę zwaną mechaniką budowli. Ciekawostką jest, że w oparciu o swoje koncepcje zaprojektował w Konstantynopolu kamienny most o konstrukcji sklepionej łukowo o rozpiętości 250,0 m. Kilka wieków później, po przeliczeniu jego projektu, okazało się, że projekt był możliwy do zrealizowania. Pojęcie konstrukcji, jako określenie związane z obliczeniami sił oddziałujących na budowlę zostało wprowadzone w XIX wieku. Wcześniej, budowniczowie wznosząc nawet najbardziej śmiałe konstrukcje przestrzenne, opierali się jedynie na własnym i zaobserwowanym doświadczeniu oraz empirycznie sprawdzanych założeniach. Obecnie stosowana jest analiza teoretyczna sprawdzana odpowiednimi obliczeniami.
Podstawowe układy konstrukcyjne budynków to: - budynki w których układem nośnym są ściany,
- budynki o konstrukcji szkieletowej,
- budynki w układzie mieszanym (np. układ nośny tworzą ściany zewnętrzne i słupy wewnątrz budynku)
- Po obejrzeniu tablicy i wypowiedziach, uczniowie dochodzą do wniosku, że domy jednorodzinne mają więcej zalet są bardziej funkcjonalne, bezpieczne, mają większy metraż, ogródek przydomowy itp.
- Nauczyciel zadaje pytanie: Jakie znacie budowle na przestrzeni wieków?
- Uczniowie swobodnie wypowiadają się wymieniając nazwy różnych konstrukcji, które znają z różnych źródeł, np. czasopism, książek, albumów i internetu.
- Następnie nauczyciel pokazuje uczniom tablicę z budowlami na przestrzeni wieków. Są to szałasy, zamki książąt, dwory szlachecki oraz domy współczesne.
- Tu następuje również wyszukiwanie różnych stron w wyszukiwarce internetowej różnych budowli na przestrzeni wieków.
- Następnie uczniowie wykonują kartę pracy sprawdzającą poznane na lekcji wiadomości ucznia.
Wiesława Lisiecka