Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Wykrywanie produktów fotosyntezy

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2006-03-15 13:30:00
Interesujaca lekcja wykrywania produktów fotosyntezy z zastosowaniem
aktywnych metod nauczania takich jak zabawa w detektywa i użyciem
prostych odczynników chemicznych.




Joanna May
nauczyciel biologii
w Zespole Szkół nr3
w Zabrzu
ul. 3 Maja 118

KONSPEKT DO LEKCJI BIOLOGII



Temat : Wykrywamy produkty fotosyntezy

Cele lekcji:

A-poznanie wiadomości:
  • samożywność, cudzożywność
  • definicja procesu fotosyntezy
  • produkty fotosyntezy
  • sposoby wykrywania produktów fotosyntezy
B- rozumienie wiadomości:
  • wykazanie różnic w sposobie odżywiania organizmów
  • wyjaśnienie istoty procesu fotosyntezy
  • określenie sposobów wykorzystania produktów fotosyntezy przez rośliny
  • wyjaśnienie sposobów wykrywania produktów fotosyntezy
C-stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
  • umiejętność wyjaśnienia roli produktów fotosyntezy
  • umiejętność określenia miejsca występowania w roślinie
związków powstałych w procesie fotosyntezy
  • umiejętność wykrywania związków chemicznych zawartych w organach roślin przy użyciu odczynników chemicznych
  • umiejętność posługiwania się sprzętem laboratoryjnym
  • umiejętność prowadzenia obserwacji mikroskopowych
  • umiejętność prowadzenia obserwacji doświadczeń
  • umiejętność wyciągania poprawnych wniosków z prowadzonych doświadczeń
  • umiejętność rysowania obiektów biologicznych
D-stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych:
  • rola odżywiania w życiu człowieka
Metody:
  • zabawa w detektywa
  • pokaz doświadczeń
  • praca w grupach
  • doświadczenia uczniowskie
  • obserwacja mikroskopowa
Środki dydaktyczne:
  • Plansze :
Ø „ Proces fotosyntezy” Ø „ Produkty fotosyntezy” Ø „Wykrywanie produktów fotosyntezy
  • sprzęt laboratoryjny:
Ø probówki Ø stojak na probówki Ø palnik Ø pipeta Ø łapa na próbówki Ø łyżeczki
  • odczynniki chemiczne:
Ø stężony kwas azotowy(V) –HNO3Ø pięciowodny siarczan(VI) miedzi(II) –CuSO4 · H2O Ø wodorotlenek sodu Ø płyn Lugola lub jodyna Ø woda destylowana
  • materiał do badań:
Ø nasiona fasoli Ø cebula Ø bulwy ziemniaka Ø nasiona słonecznika
  • zestawy uczniowskie :
Ø płyn Lugola lub jodyna Ø bulwa ziemniaka Ø nasiona słonecznika Ø bibuła Ø tłuczek drewniany Ø karty pracy
  • zestaw do mikroskopowania:
Ø mikroskop Ø igła preparacyjna Ø szkiełko podstawowe Ø szkiełko nakrywkowe Ø zakraplacz z wodą

MIEJSCE ZAJĘĆ: Pracownia biologiczna

ETAPY LEKCJI:
  1. Faza wstępna :
a) sprawdzenie obecności b) podział uczniów na grupy c) przypomnienie wiadomości dotyczących fotosyntezy
  1. Faza realizacyjna :
a) podanie tematu lekcji b) podanie planu pracy lekcji c) pokaz doświadczeń przeprowadzonych przez nauczyciela:

I. wykrywanie białka w nasionach fasoli

II. wykrywanie glukozy w liściach spichrzowych cebuli d) praca grupowa uczniów: o wykrywanie skrobi w bulwach ziemniaka o wykrywanie tłuszczu w nasionach słonecznika o obserwacja mikroskopowa ziaren skrobi o wypełnianie kart pracy 3.Faza podsumowująca: a) powtórzenie i utrwalenie wiadomości i umiejętności z lekcji b) dyskusja na temat znaczenia odżywiania w życiu człowieka c) podanie zadania domowego : Jakie znaczenie dla zdrowia człowieka ma odżywianie? 4.Ewaluacja:
  • ocena uczniów przez nauczyciela
  • ocena lekcji przez uczniów:
Uczniowie oceniają lekcję przeklejając karteczki pod odpowiednimi symbolami.

1 FAZA WSTĘPNA

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

CZAS

1a) Nauczyciel wita uczniów i sprawdza obecność 1b) Nauczyciel dzieli uczniów na 6 pięcioosobowych grup. 1c) I) Nauczyciel zadaje uczniom pytania wprowadzające do tematu lekcji
  • Jak dzielimy organizmy ze względu na sposób odżywiania się?
  • Co to jest cudzożywność i jakie organizmy zaliczamy do tej grupy?
  • Na czym polega samożywność oraz jakie organizmy odżywiają się w ten sposób?
  • Na czym polega proces fotosyntezy?
II) Nauczyciel prezentuje uczniom planszę przedstawiającą proces fotosyntezy i prosi aby jeden z uczniów przedstawił przebieg tego procesu. III)Nauczyciel prezentuje uczniom planszę „Produkty fotosyntezy” i omawia , jak roślina przetworzyła cukier, który wytworzyła w fotosyntezie . PRODUKTY FOTOSYNTEZY ¯ CUKIER – TRIOZA BIAŁKA GLUKOZA SKROBIA TŁUSZCZE związek związek związek związek budulcowy energetyczny zapasowy zapasowy . i energetyczny
1b Uczniowie losują karteczki z numerami grup od 1 do 6 ,dzielą się na sześć grup i zajmują miejsca przy ponumerowanych stolikach 1c) II)Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela
  • Ze względu na sposób odżywiania się organizmy dzielimy na samożywne i cudzożywne.
  • Cudzożywność polega na pobieraniu przez organizmy pokarmu z otoczenia. Zaliczamy do nich zwierzęta ,grzyby oraz większość bakterii i niektóre rośliny.
  • Samożywność polega na wytwarzaniu sobie substancji odżywczych w procesie fotosyntezy. Organizmy samożywne to rośliny i niektóre bakterie.
  • Proces fotosyntezy polega na wytwarzaniu przez rośliny substancji organicznych (cukrów) ze związków nieorganicznych: wody i soli mineralnych, tlenku węgla(IV), przy udziale energii świetlnej oraz chlorofilu. W procesie tym powstaje też tlen.
II) Jeden z uczniów...
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.