Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Poznajemy zwierzęta bezkręgowe. Lekcja w terenie i pracowni komputerowej.

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2006-10-30 12:30:00
Lekcja biologii dla II klasy gimnazjum szkoły specjalnej. Zajęcia odbywają się w terenie z wykorzystaniem aparatu fotograficznego w celu poznania zwierząt bezkręgowych.Czas trwania 2 godziny w terenie 1 godzina w pracowni komputerowej.
Zajęcia praktyczne w terenie:

Cel lekcji:
Poznajemy zwierzęta bezkręgowe żyjące w różnych środowiskach

Cele operacyjne:
- Uczeń wie co to są zbiorowisko roślinne i glebowe
- Zna przedstawicieli gatunków zwierząt bezkręgowych np. pierścienice,
skorupiaki, wije, owady, mięczaki, oraz wie w jakim środowisku żyją.
- Rozróżnia rośliny charakterystyczne dla danego środowiska,
- Korzysta z atlasów i przewodnika
- potrafi zrobić zdjęcie aparatem cyfrowym
- przy współpracy z nauczycielem odczytać zdjęcie na komputerze
i wydrukować.

Czas realizacji:
2 godziny w terenie
1 godzina w pracowni komputerowej

Metody pracy:
Obserwacja bezpośrednia
Praca na komputerze

Środki dydaktyczne:
Atlas do oznaczania roślin i zwierząt
Aparat fotograficzny
Komputer, drukarka

Przebieg lekcji:

Przystanek 1

Grupa z nauczycielem wchodzi do parku zatrzymuje się pod drzewem lipy. Nauczyciel objaśnia znaczenie bezkręgowców dla środowiska leśnego. Pod korą drzewa szukamy czerwonego owada.
Oznaczamy przy pomocy atlasu i przewodnika.
Wykonujemy zdjęcie


KOWAL BZESKRZYDŁY zw. Tramwajarzem
Przystanek 2

Nauczyciel pokazuje w atlasie stonogę . Uczniowie pod kamieniami szukają stonogi. Przyglądamy się budowie liczymy odnóża. Nauczyciel objaśnia czym żywią się stonogi i jakie znaczenie mają do środowiska .Wykonujemy zdjęcie STONOGI



Nauczyciel odchyla korę drzewa
pokazuje i objaśnia czym żywią się wije
i dlaczego są pożyteczne.
Uczniowie szukają w atlasie , wykonujemy zdjęcie

WIJ DREWNIAK .

Podchodzimy do betonowego muru, szukamy pod kamieniami owady. Uczniowie przy pomocy atlasu oznaczają owady. Nauczyciel objaśnia budowę
SKORKA POSPOLITEGO
Wskazuje na zredukowane skrzydła, jego przystosowanie do środowiska.
Wykonujemy zdjęcie.



Przystanek 3
Przekopujemy glebę szukamy dżdżownicy. Nauczyciel objaśnia budowę ciała , wskazuje gdzie znajduje się siodełko, szczecinki.
Wykonujemy zdjęcie.


W wilgotnych...
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.