Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Pobudzanie do współpracy i współdziałania dzieci nieśmiałych w oparciu o zabawy

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2005-03-26 14:00:00
Scenariusz zajęć dla wychowanków internatu.
Placówka: SOSW - Internat we Włyniu.
W zajęciach udział wzięli wychowankowie grupy II i III
Zajęcia przeprowadziła: Barbara Jeziorska-Szydło.
Miejsce zajęć: świetlica w internacie.
Temat: Pobudzanie do współpracy i współdziałania dzieci nieśmiałych w oparciu o zabawy integracyjne.

Cel

Główny: Umożliwienie lepszej integracji członków grupy, przełamanie onieśmielenia, pokonywanie zahamowań społecznych i budowanie zaufania.

Pomoce: małe kartki papieru rozcięte w dowolny sposób, magnetofon z nagraniami muzyki tanecznej, kartki z cyferkami, karteczki z nazwami zwierząt.
Cele operacyjne:
  • Umie zaprezentować siebie na forum grupy.
  • Potrafi nawiązać kontakt dotykowy z drugą osobą.
  • Umie współpracować z koleżanką, kolegą.
  • Potrafi słuchać innych.
  • Potrafi mówić o sobie.
Metody
  • Pantomima
  • Pedagogika zabawy
  • Zadań stawianych do wykonania
  • Rzeźba
  • Rundka
  • Weroniki Sherbone
Przebieg zajęć.
  1. Część wstępna- zaznajomienie dzieci z celem dzisiejszych zajęć.
    1. Ćwiczenia wprowadzające " Powitanie".
      Uczestniczy stoją w kręgu. Każdy przedstawia się- wymienia swoje imię i co lubi robić- pantomimicznie.
  2. Ćwiczenia ekspresji ruchu.
    Tematy zabaw:
    Numerki: Uczestniczy znajdują się w kręgu. Ochotnik wchodzi do środka. Wszyscy odliczają się- aby każdy miał swój numer. Osoba w środku w pewnym momencie wywołuje dwa dowolne numerki, a ich posiadacze muszą zmienić się miejscami. Tę chwilę wykorzystuje posiadacz numeru i stara się zająć miejsce wywołanego.
    Komisja mieszkaniowa: W kręgu ustawiamy krzesła, o jedno mniej niż uczestników. Wszyscy uczestniczy przechadzają się swobodnie. Wyznaczona osoba woła "Komisja mieszkaniowa"- wtedy wszyscy starają usiąść na krześle. Ten który pozostanie bez " mieszkania" jest kolejnym wywołującym.
    Zaczarowany staw: Osoba z zamkniętymi oczami stoi w środku. Wszyscy pozostali poruszają się dookoła niej do momentu, kiedy osoba w środku powie "Zaczarowany staw". Wtedy ona sama zaczyna poruszać się wśród nieruchomych postaci i dotyka twarzy pierwszej napotkanej osoby, zgadując, kto to jest?
    Grupa w rozsypce: Każde dziecko tańczy w rytm muzyki, przerwa w muzyce, (dysponuje nauczyciel) oznacza wezwanie do wykonania określonego zadania.
    • Spójrz w oczy jak...
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.