Ta forma zajęcia bardzo pomaga dzieciom w umiejętności posługiwania się liczbami porządkowymi i rozwijaniu sprawności manualnej.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 4 – LETNICH
DATA REALIZACJI: 02.02.2011r.
TEMAT KOMPLEKSOWY: «Domy i domki»
TEMAT: «Kraina wieżowców» — zabawa matematyczna połączona z wykonaniem pracy technicznej «Wieżowiec»
CELE OPERACYJNE:Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â
Dzieci będą:
- przeliczały wraz z nauczycielem kolejne rzędy okien wieżowca, w zakresie swoich umiejętności,
- pokazywały ilość palców – na każdy wymieniony liczebnik przez nauczyciela,
- uczyły się prawidłowo ustalać i określać liczbę porządkową,
- poznawały nowe pojęcie «betonowa pustynia»,
- tworzyły makietę osiedla wieżowców wykonanych z pudełek tekturowych po większych artykułach
- pamiętały o zasadach bezpiecznego posługiwania się nożyczkami,
- dbały o ład i porządek na stole podczas pracy,
- samodzielnie porządkowały salę po skończonej pracy,
- organizowały wystawę swoich prac – stworzą makietę na wcześniej przygotowanym podłożu;
METODY:
- objaśnienia
- pokaz
- burza mózgów
- zadań stawianych do wykonania
MIEJSCE:
- sala przedszkolna
FORMY PRACY:
- indywidualna,
- zespołowa,
POMOCE I ÅšRODKI DYDAKTYCZNE:
tekturowe kartony, klej, nożyczki, kartki kolorowego papieru (z zeszytu papierów kolorowych «wycinanek»), wycięte różne wielkości i kolory prostokątów (okienek), model wieżowca w formie plakatu z naklejonymi kolorowymi oknami na kilku piętrach (i rzędach) – co najmniej czterech (każde piętro oznaczone oknami innego koloru; szarfa dla każdego dziecka; podłoże przygotowane do mocowania na nim prac dzieci w celu stworzenia makiety;
PRZEBIEG:
1. Dzieci zgromadzone przed tablicą. Na tablicy model wieżowca z kilkoma rzędami (i piętrami) kolorowych okien.
2. Przypominają jakie znają rodzaje domów – wymieniają nazwę «wieżowiec». Wiedzą, że każdy dom posiada drzwi, okna i dach.
3. Ustalają z pomocą nauczyciela, że przedstawiony dom ma kilka pięter, a na każdym piętrze kilka okien, przy czym kolejność i ilość pięter ustala się poprzez rozpoczęcie liczenia od najniższego rzędu okien (od dołu). Poza tym trzeba pamiętać, iż pierwszy rząd to tzw. «parter»
4. Nauczycielka zadaje pytania dzieciom typu: «Na którym piętrze w tym domu okna są koloru niebieskiego?», «Jakiego koloru okna są na piętrze czwartym?», «Proszę wskazać drugie okno w trzecim rzędzie» itp. Dzieci sygnalizują chęć wypowiedzi przez podniesienie ręki; po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi dzieci kolejno podchodzą i pokazują określone miejsce na plakacie «wieżowca».
5. Zabawa ruchowa «Dach, okno, drzwi»
Nauczyciel rozkłada na podłodze szarfy (po jednej dla każdego dziecka). Dzieci biegają po całej sali. Na hasło nauczyciela «Dach» dzieci chwytają szarfy oburącz i unoszą je nad głowami. Na hasło «Okno» – dzieci chwytają szarfy oburącz i podnoszą je na wysokość twarzy, na hasło «Drzwi» – dzieci chwytają szarfy oburącz i przechodzą przez nie. Zabawę powtarzamy jeszcze raz. Po zabawie dzieci odkładają szarfy we wskazane przez nauczyciela miejsce.
6. Dzieci poznają znaczenie pojęcia «betonowa pustynia». Będą próbowały samodzielnie dojść do wyjaśnienia tego pojęcia metodą «Burzy mózgów».
7. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom (zgromadzonym na dywanie, przy stoliku) sposób wykonania makiety pt.: «Kraina wieżowców». Określa kolejno wykonywane czynności, sposób korzystania z kleju, przypomina o zasadach bezpiecznego korzystania z nożyczek.
8. Ćwiczenie wyprostne – powolne wstawanie aż do wspięcia na palce z jednoczesnym wyobrażeniem «dobudowywania kolejnych pięter w nowo powstającym domu.»
9. Dzieci przy jednoczesnym słuchaniu muzyki samodzielnie wykonują zadanie, dbając o estetykę swojej pracy.
10. Wspólnie porządkują miejsca pracy.
11. Wykonają makietę z pomocą nauczyciela. Omówią końcowy efekt swoich prac. Zorganizują wystawę dla rodziców.
12. Wyrażą zadowolenie z włożonego wysiłku i ukończenia pracy.
Literatura:
- Pomysł zabawy ruchowej «Dach, okna, drzwi» zaczerpnięty z książki J. Białobrzeskiej «Scenariusze zajęć»
- Przebieg zajęcia – pomysł własny.
Â
Opracowała: Bogumiła Główka
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.