Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawieñ szkolnych
Lekcja w kinie

«Las wita nas»

Pobierz do PDF Wydrukuj stronÄ™
Data dodania: 2012-02-10 20:31:22
Autor: Bogumiła Główka

Jest to szczegółowo opisany scenariusz przeprowadzonego zajęcia otwartego dla rodziców. Dzieci bawiły się wesoło, a rodzicom podobała sie taka forma zajęć.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW

DATA REALIZACJI: 22.10.2010r.

TEMAT: «Las wita nas»

CELE OPERACYJNE:                   

Dzieci będą:

  • wdrażane do wypowiadania siÄ™ na okreÅ›lony temat,
  • utrwalaÅ‚y wiadomoÅ›ci na temat zmian zachodzÄ…cych w okresie jesieni,
  • utrwalaÅ‚y nawyki zdrowotne,
  • doskonaliÅ‚y naturalne czynnoÅ›ci ruchowe,
  • rozwijaÅ‚y umiejÄ™tność orientacji w przestrzeni,
  • przyporzÄ…dkowywaÅ‚y elementy wedÅ‚ug okreÅ›lonego koloru,
  • rozwijaÅ‚y wrażliwość sÅ‚uchowÄ…, poczucie rytmu
  • zachÄ™cane do spontanicznych improwizacji ruchowych
  • otwarte na zabawy proponowane przez nauczyciela,
  • uważnie sÅ‚uchaÅ‚y objaÅ›nieÅ„ i instrukcji nauczycielki

METODY:

  • rozmowa,
  • instruktaż,
  • edukacji przez ruch,
  • zadaÅ„ stawianych do wykonania,
  • samodzielnych doÅ›wiadczeÅ„,

MIEJSCE:

  • sala przedszkolna

FORMY PRACY:

  • indywidualna,
  • grupowa,
  • zespoÅ‚owa,

POMOCE I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

białe kartki, zielone świecowe kredki, taśma papierowa, kilka choinek (imitacja lasu), sylwety grzybów (jadalnych i niejadalnych zróżnicowanej wielkości), 4 koszyki, ok. 10 cm szer. pasy krepy w czterech jesiennych kolorach (jako szaliki dla dzieci), magnetofon, płyty CD z nagraniami — do «jazdy pociągiem», do spacerowania po lesie, do rytmicznego rysowania po kartce, arkusze szarego papieru, przygotowane na kartkach trzy pytania, które zadadzą rodzice,

PRZYGOTOWANIE: na dywanie rozstawione choinki (4 szt), obok nich koszyki ozdobione każdy innym kolorem, na stolikach przyklejone pionowo taśmą papierową połówki kartek formatu A-4, w pojemnikach – zielone kredki — po dwie dla każdego dziecka, umocowane arkusze szarego papieru (wg możliwości organizacyjnych), troje z rodziców dostaje kartkę ze sformułowanym na niej pytaniem dla dzieci;

PRZEBIEG:

1. Zagadki o jesieni zadajÄ… dzieciom rodzice (3 zagadki)

  • JakÄ… teraz mamy porÄ™ roku? (jesieÅ„)
  • Jakie kolory najczęściej widzimy o tej porze? (żółty, brÄ…zowy, czerwony,   trochÄ™ zieleni)
  • Gdzie najczęściej i na czym te kolory zobaczymy? (w lesie, parku, na drzewach).

/Dzieci kolejno odpowiadajÄ… na te pytania/

2. Przygotowałam paski bibuły; wybierzecie te, które będą Wam przypominały jesień! Załóżcie je sobie na szyję, tak jak jesienny szal.

3. Szaliki będą Was chroniły przed przeziębieniem w czasie wycieczki – do lasu, na którą teraz Was zapraszam. Do lasu mamy daleko, pojedziemy tam pociągiem. (Dzieci ustawiają się w pociąg i jadą w nim chwile po dywanie w rytm słyszanej melodii).

4. Dotarliśmy na miejsce. Jesteśmy w lesie iglastym. Każde z Was teraz rozejrzy się i stanie przy drzewie, przy którym stoi koszyk w takim samym kolorze jak jego szalik. (Dzieci dzielą się w ten sposób na 4 grupy). Czy te drzewa są takie same jak te, na których rosną kolorowe liście? A jakie one są? (zielone, mają gałęzie, mają igły / i dlatego nazywają się iglaste); nie zmieniają koloru jesienią, ani zimą, są zawsze zielone.  /rozkładam grzyby na dywanie/

5. W takim lesie rosną też grzyby (najczęściej — maślaki). Pozbieramy je sobie do naszych koszyków. Będziemy spacerować po lesie przy muzyce. Jak muzyka umilknie każde z Was poszuka jednego nietrującego grzyba i włoży do koszyka, przy którym teraz stoi. Czekamy, aż wszyscy pozbierają. Mamy za mało grzybów idziemy szukać jeszcze. I tak samo – chodzimy, a na pauzę wkładamy grzyby do swojego koszyka.

6. Robi się chłodno. Wracamy z wycieczki do przedszkola. Zabieramy ze sobą koszyki z grzybami. Dzieci ustawione w pociąg poruszają się przy odpowiedniej melodii. Siadają w umówionym miejscu. Zdejmują szaliki, wkładają do przygotowanego koszyka. Rozmawiają z n-lką o wycieczce. Gdzie byliśmy? Co widzieliśmy — drzewa iglaste, choinki. Aby mieć pamiątkę z wycieczki spróbujemy te choinki narysować.

7. Podejdźcie, proszę, do swoich stolików i stańcie za własnym krzesełkiem. Macie na stołach przygotowane kartki, na których narysowana jest kreska (pień drzewa). Za chwilę będziemy rysowali gałązki do tego pnia. Będziemy to robili w rytm melodii. Przygotujcie palce wskazujące każdej ręki (pokaz n-la)  i rysujemy w powietrzu nad kartką; na każde RAZ w muzyce rysujemy od razu dwie gałązki z każdej strony grubej kreski (pnia) zaczynając od samej góry (zaznaczony czerwony punkt) jednocześnie w lewo i w prawo. To samo jeszcze w powietrzu, ale z muzyka, i teraz już na kartkach z użyciem kredek w zielonym kolorze (każde dziecko bierze kredkę do lewej i prawej ręki). Rysujemy tak długo, aż dzieci narysują całą choinkę. (N-lka rytmicznie podpowiada moment rysowania odliczając).

8. No i mamy już choinki. Teraz musimy zrobić z nich las. Po kolei, z rodzicami będziecie podchodzili do naszych tablic (przymocowane arkusze szarego papieru), gdzie rodzice pomogą wam przykleić wasze obrazki. /Nauczycielka kolejno wyznacza, przy których stolikach dzieci wstają, dołączają do nich rodzice. Razem podchodzą do tablicy i przyklejają rysunek choinki.

9. Teraz już swobodnie można dokleić «pozbierane» grzyby pomiędzy drzewami. Podziwiamy wspólne dzieło. Dziękujemy za udaną wycieczkę i wspólna pracę.

Literatura:

  1. J. Pytlarczyk «W kręgu zabawy». Program wychowania przedszkolnego
  2. D. Dziamska «Kropki, kreski i owale, wiązki»

 

Opracowała: Bogumiła Główka


Powrót | Do góry
Zaloguj siÄ™

, aby dodać komentarz.