Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawieñ szkolnych
Lekcja w kinie

Bałwanek

Pobierz do PDF Wydrukuj stronÄ™
Data dodania: 2012-02-08 19:18:51
Autor: BEATA KURZAWA

Scenariusz kierowany jest do dzieci w wieku 4 lat.

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie «4 – latków» w dniu 09.12.2010r.

Temat dnia: Bałwanek.

Cele ogólne:

  • Nazywanie aktualnej pory roku;
  • Wymienianie charakterystycznych cech zimy;
  • Wykazywanie siÄ™ pomysÅ‚owoÅ›ciÄ… i inwencjÄ… twórczÄ…;
  • Wdrażanie do zgodnej współpracy z rodzicami;
  • RozwiÄ…zywanie zagadek sÅ‚ownych o zimie;
  • Aktywny udziaÅ‚ w zabawach ruchowych.

Cele szczegółowe (dziecko):

  • Dzieci potrafiÄ… nazwać aktualnÄ… porÄ™ roku;
  • Wymienić charakterystyczne cechy zimy;
  • Wykazać siÄ™ pomysÅ‚owoÅ›ciÄ… i inwencjÄ… twórczÄ…;
  • Zgodnie współpracuje z rodzicami;
  • RozwiÄ…zuje zagadki sÅ‚owne o zimie;
  • Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.

Åšrodki dydaktyczne:

  • Utwór Vivaldiego «Zima»;
  • Krótkie opowiadanie do utworu Vivaldiego: «Jest zima»;
  • Zagadki sÅ‚owne o zimie;
  • KoÅ‚a różnej wielkoÅ›ci;
  • Papier kolorowy;
  • Nożyczki;
  • Klej;
  • Pisaki;
  • PÅ‚yta CD;
  • Ćwiczenia wg metody W. Sherborne.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie przy zabawie «Ludzie do ludzi» – dzieci witają się w parze z rodzicem poszczególnymi częściami ciała ( np. prawa noga z prawą nogą, lewy łokieć z lewym łokciem itd.).

2. Zabawa relaksacyjna «Pada śnieżek» do fragmentu utworu Vivaldiego «Zima».

Dzieci i rodzice leżą na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchają fragmenty utworu Vivaldiego «Zima» i opowieści nauczycielki: «Jest zima. W mroźny, słoneczny dzień dzieci wybrały się na spacer do parku. Nagle słonko schowało się za chmury i zaczął padać gęsty śnieg. Dzieci ukryły się pod drzewami, obserwowały jak puszyste, śniegowe płatki wirowały na wietrze i cichutko opadały na ziemię, gałązki drzew, krzaczki. Wkrótce dokoła utworzyła się biała, mięciutka „pierzynka“, tworząca śniegowe zaspy. Nagle zerwał się mocniejszy wiatr. Zrobiło się szaro i ponuro oraz nieprzyjemnie zimno. Porywisty wiatr unosił śnieg we wszystkie strony. Wszyscy czekali na to, co wydarzy się za chwilę. Jednak po chwili zza chmur wyjrzało słońce. Dzieci mogły znowu z radością biegać po parku. Lepiły bałwana, rzucały się śnieżkami. Wszyscy zadowoleni, z czerwonymi nosami wrócili do przedszkola».

3. Zimowa «zgaduj – zgadula» – rozwiązywanie zagadek słownych o zimie.

Dzieci rozwiÄ…zujÄ… zagadki czytane przez nauczycielkÄ™ o zimie.

4. «Wesoły bałwanek» – wykonanie pracy plastycznej na bazie kół.

Dzieci z niewielką pomocą rodziców układają na niebieskim arkuszu papieru postać bałwanka. Zwracają uwagę na wielkość kół. Naklejają bałwanka, wycinają kapelusz i nos z kolorowego papieru, a pisakami dorysowują oczy i guziczki (węgielki) oraz gałązkę.

5. Zabawa ruchowa przy piosence «Zimowa poleczka».

Dzieci i ich rodzice uczestniczą w zabawie ilustracyjnej do piosenki o bałwankach.

6. Zabawy ruchowe z elementami metody W. Sherborne:

Dzieci, rodzice – bałwanki zmęczyły się pracą, więc się trochę pobawią:

  • TurlajÄ… siÄ™ po podÅ‚odze (same i jeden drugiego);
  • ÅšlizgajÄ… siÄ™ na poÅ›ladkach – krÄ™cÄ… siÄ™ dookoÅ‚a siebie;
  • Czasami zjeżdżajÄ… z górki parami (ciÄ…gnÄ… jeden drugiego za nogi).

7. Podsumowanie zajęć.

 

Opracowała: Beata Kurzawa    


Powrót | Do góry
Zaloguj siÄ™

, aby dodać komentarz.