Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawieñ szkolnych
Lekcja w kinie

Spotkanie z pielęgniarką w przedszkolu

Pobierz do PDF Wydrukuj stronÄ™
Data dodania: 2012-02-08 19:14:24
Autor: BEATA KURZAWA

Scenariusz spotkania z pielęgniarką w dniu 05.04.20011r. w grupie «6 – latków»

Cele spotkania:

  • poznanie sposobów i koniecznoÅ›ci dbania o higienÄ™ jamy ustnej i caÅ‚ego ciaÅ‚a
  • przeÅ‚amanie lÄ™ku przed przedstawicielem sÅ‚użby zdrowia
  • poznanie techniki prawidÅ‚owego mycia zÄ™bów
  • zachÄ™cenie dzieci do wizyty w gabinecie dentystycznym
  • wdrażanie dzieci do zgÅ‚aszania zÅ‚ego samopoczucia nauczycielce
  • poznanie stroju i pracy pielÄ™gniarki

Metody:

  • Pokaz (zademonstrowanie techniki mycia zÄ™bów)
  • Pogadanka z dziećmi

Pomoce:

  • duża tuba pasty do zÄ™bów,
  • plakaty i foldery o tematyce higieny,
  • makieta zÄ™bów i szczotki (do demonstracji techniki szczotkowania),
  • bajeczka o myszce «Elimce»,
  • nagranie video «Wyprawa Zuzi po ÅšnieżnobiaÅ‚y UÅ›miech» oraz piosenka «ŚnieżnobiaÅ‚y UÅ›miech».

Przebieg spotkania z pielęgniarką:

1. Przedstawienie dzieciom gościa i celu jego wizyty w przedszkolu.

2. Pogadanka z dziećmi na temat: «Jak i dlaczego powinniśmy dbać o higienę?»

(pani pielęgniarka bardzo ciekawie opowiadała dzieciom o konieczności dbania o higienę jamy ustnej i całego ciała; dzieci były zainteresowane tematem i ciągle włączały się do rozmowy).

3. Wysłuchanie czytanej przez gościa bajki o przygodach myszki, która nie myła zębów (opowiadanie ze zbiorów pielęgniarki).

4. Rozmowa na temat treści wysłuchanego utworu. Udzielanie odpowiedzi na pytania zadawane przez pielęgniarkę:

  • Jak miaÅ‚a na imiÄ™ myszka z bajki?
  • Dlaczego myszkÄ™ bolaÅ‚y zÄ™by?
  • Co powinna zrobić myszka, aby to siÄ™ nie powtórzyÅ‚o?
  • A czy wy myjecie zÄ™by i chodzicie do dentysty?
  • Kiedy myjecie zÄ™by?

5. Sprawdzenie stanu szczoteczek do mycia zębów, którymi dzieci myją zęby po obiedzie w przedszkolu — wyjaśnienie jak powinna wyglądać dobra szczoteczka, jak często należy je wymieniać.

6. Demonstrowanie w jaki sposób należy prawidłowo szczotkować zęby i jak długo (dzieci bardzo chętnie zaprosiły na tę część spotkania pielęgniarkę do łazienki i podczas mycia pani sprawdzała technikę szczotkowania).

7. Prezentacja nagrania video «Wędrówka Zuzi po Śnieżnobiały Uśmiech». Próby wspólnego śpiewania refrenu piosenki «Śnieżnobiały Uśmiech».

8. Wymiana upominków – pani pielęgniarka rozdała dzieciom drobne upominki w postaci małych tubek pasty do zębów dla dzieci, kolorowanek, naklejek oraz książeczek «Elimka»; natomiast dzieci podarowały – stroik wielkanocny.

9. Zachęcenie dzieci do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Wnioski po spotkaniu:

Dzieci były bardzo zaciekawione zajęciem, chętnie rozmawiały z pielęgniarką, wszystkie chciały aby pani sprawdziła czy dobrze myją zęby; po spotkaniu przekazały rodzicom, że szczoteczki powinny zostać wymienione na nowe; upominek w postaci pasty do zębów dzieci zabrały do domu i niektóre z nich odwiedziły w krótkim czasie stomatologa dokonując przeglądu. Rodzice twierdzili, że od czasu spotkania dzieci chętniej myją zęby.

 

Opracowała: Beata Kurzawa


Powrót | Do góry
Zaloguj siÄ™

, aby dodać komentarz.