Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Mamo, tato — ćwiczmy razem

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2012-02-08 19:07:30
Autor: BEATA KURZAWA

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 lat i ich rodziców. celem zajęcia jest: Wspomaganie rozwoju dzieci z udziałem najbliższych członków rodziny.

TEMAT ZAJĘĆ:  «Mamo, Tato — ćwiczmy razem!»

CEL GŁÓWNY: 

— Wspomaganie rozwoju dzieci z udziałem najbliższych członków rodziny.

CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko):

— pielęgnuje uczucia intelektualne, estetyczne, społeczne w kontaktach z rodzicami;

— nabiera doświadczenia, przeżywa;

— lepiej poznaje siebie i rodzica;

— nabywa umiejętności sprawnościowych.

CELE SZCZEGÓŁOWE (rodzic):

— wie jak należy prawidłowo ćwiczyć z dzieckiem;

— jest otwarty wobec dziecka i nauczyciela;

— reguluje motywację zewnętrzną i wewnętrzną;

— eliminuje z procesu wychowania nagrody i kary. 

METODY PRACY: W. Schernborne, K. Orffa, R. Labana, B. Strauss, metoda indywidualnych doświadczeń.

FORMY PRACY: własna inwencja – ćwiczenia indywidualne, zespołowe dziecko – rodzic, z całą grupą.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

— misie pluszowe,

— sprzęt sprawnościowy — składany,

— gazety,

— kaseta magnetofonowa, płyta z muzyką klasyczną,

— odtwarzacz CD

— tamburyno.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Zabawa integracyjna przy zabawie integracyjnej wg Pedagogiki Zabawy «Klanza» – «Piosenka powitalna».

2. Ustawienie się parami przy melodii «Idziemy na spacerek»,  każda para w środku trzyma misia – muzyka klasyczna wg metody B. Strauss. 

Idziemy na spacerek,

idziemy na spacerek,

idziemy na spacerek zatrzymujemy się.

Idziemy na spacerek,

idziemy na spacerek,

idziemy na spacerek zatrzymujemy się .

Hej, ho i kręcimy, i kręcimy, i kręcimy się.

Hej, ho w drugą stronę, w drugą stronę,

też kręcimy się.

3. Rodzic stoi naprzeciwko dziecka, w środku siedzi miś. Dorosły wykonuje skłon tułowia w przód na prostych nogach bierze misia w ręce i podnosi do góry na taką wysokość, aby dziecko chcąc zabrać zabawkę mocno wspięło się na palcach. Oczywiście powinno wreszcie do niej dosięgnąć i posadzić na podłodze – ćwiczenie wykonują 3 razy.

4. Zabawa utrwalająca nazwy części ciała:

  • ręce witają uda, ręce witają kolana, ręce witają ramiona, głowę, piętę;
  • nogi witają podłogę, kolana witają podłogę, pośladki witają podłogę.

5. Dorosły z dzieckiem siedzą w rozkroku naprzeciwko siebie. Dotykając stopami, między siedzącymi na podłodze siedzi miś, jedno z ćwiczących podaje hasło «miś», druga osoba szybko podnosi misia z podłogi wykonuje skręt tułowia sadza misia za swoimi plecami, następnie wykonując skręt tułowia w drugą stronę bierze misia i sadza go na poprzednim miejscu, każda osoba wykonuje ćwiczenie po 3 razy.

6. Dzieci odnoszą misie do kosza i wracają do rodziców.

7. Siad po turecku dorosły i dziecko trzymają się za ręce i kołyszą się raz w jedną, raz w prawo, raz w lewo po kilka razy.

8. Nauczycielka nawiązuje do obecnej pory roku rozrzucając niewielkie kawałki papieru: najpierw pada śnieg, potem wieje wiatr – wszyscy dmuchają płatki śniegu leżące na podłodze, teraz utoczymy kule śniegowe na bałwana – jedna osoba leży na podłodze z prostymi nogami a druga ją turla, potem następuje zmiana i tak kilka razy. Potem świeci słonko – bałwan topnieje – wszyscy kładą się na podłodze.

9. Dorosły leży na brzuchu a dziecko czołga się dookoła i przez plecy, przez nogi, dziecko odpoczywa kładąc się dorosłemu na plecach.

10. Dorośli siadają na krzesełkach a dzieci wykazują swoje sprawności na sprzęcie gimnastycznym: pokonują tor przeszkód.

11. «Wesołe zabawy z gazetami» według pomysłu nauczycielki.

a) Zabawy ożywiająca.«Deszczyk»– dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko z pary jest drzewem (stoi na gazecie – drzewo). Nauczycielka wystukuje dźwięk na tamburino. Na sygnał «świeci słońce» dzieci nie będące drzewami biegają na palcach po całej sali. Na sygnał «pada deszcz» dziecko staje przy «swoim drzewie» dotykając plecami pleców kolegi i oboje utrzymują przez chwilę pozycję skorygowaną.

b) Zabawa ożywiająca do piosenki «Pociąg» – dzieci dobierają się w pary, pomiędzy sobą trzymają rozłożoną gazetę – wagonik. Tańczą w rytm słyszanej muzyki. Śpiewanie tekstu piosenki.

c) Ćwiczenia kształtujące z gazetami.

  • Pozycja stojąca: na gazecie krążenia rąk w przód, w tył.
  • Pozycja stojąca: gazeta trzymana między kolanami, drobne podskoki na palcach w miejscu.

d) Ćwiczenie oddechowe

Pozycja stojąca: gazeta trzymana na wysokości twarzy – dmuchanie w kierunku gazety.

e) Zabawa ożywiająca «Praczki» – naśladowanie czynności wykonywanych przez mamę podczas prania ubrań na tarce do melodii «Praczki».

f) Zabawa ożywiająca «Granie na pianinie» — siad prosty: gazeta pod nogami – uderzanie palcami o gazetę – «granie na pianinie».

12. «Zwierzęta egzotyczne» – zabawa ruchowo – naśladowcza. Naśladowanie sposobu poruszania się: słonie – głośne tupanie nogami, wąż – pełzanie po dywanie, żyrafa – chodzenie na palcach, małpa – wspinanie się po drzewach, niedźwiedź – chodzenie w pozycji na czworakach, kangur – podskoki obunóż.

13. Podziękowanie rodzicom i dzieciom za ćwiczenia za pomocą okrzyku:

  • Nauczycielka  – hop, hop, hop;
  • Dzieci i Rodzice – hej, hej, hej.

14. Ewaluacja – dla dzieci. Te dzieci, którym podobały się ćwiczenia  wybiorą i przypną na tablicy serduszko czerwone, a te którym zajęcia się nie podobały wybiorą i przypną serduszko białe.

15. Podziękowanie rodzicom za przybycie do przedszkola i wspólną zabawę.


Opracowała: Beata Kurzawa 


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.