Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawieñ szkolnych
Lekcja w kinie

Scenarisz zajęć

Pobierz do PDF Wydrukuj stronÄ™
Data dodania: 2012-02-08 18:41:10

Jest to scenarisz zajęć hospitacyjnych w grupie dla dzieci 5-6 letnich.Ma na celu usystematyzowanie i rozszerzenie wiedzy dzieci na temat zjawisk w przyrodzie jesienią, wykorzystując elementy pedagogiki zbawy (Klanza).

Scenariusz zajęć hospitacyjnych w grupie dzieci 5-6 letnich

Temat: «Skarby jesieni»

ProwadzÄ…cy: Agnieszka Konopka

Cele zajęć:

  • odgadywanie zagadek sÅ‚ownych zwiÄ…zanych z aktualnÄ… porÄ… roku — jesieniÄ…,
  • zapoznanie z popularnymi gatunkami drzew, liÅ›ci, owoców z parku i z sadu, ogrodu
  • utrwalenie wiadomoÅ›ci o aktualnej porze roku — jesieni,
  • ksztaÅ‚towanie poszanowania dla przyrody i uwrażliwianie na jej piÄ™kno,
  • wzbogacanie sÅ‚ownictwa,
  • zachÄ™canie do wspólnych zabaw ruchowych i dydaktycznych,
  • ksztaÅ‚towanie przynależnoÅ›ci do grupy,
  • doskonalenie umiejÄ™tnoÅ›ci liczenia

Cele operacyjne:

dziecko:

  • potrafi rozwiÄ…zywać zagadki sÅ‚owne,
  • umie wypowiadać siÄ™ na dany temat,
  • zna niektóre gatunki drzew, liÅ›ci i owoców do nich należących,
  • wymienia cechy charakteryzujÄ…ce jesieÅ„,
  • potrafi wytÅ‚umaczyć znaczenie słów «dary jesieni» i nazywa je,
  • wie, jak należy dbać o piÄ™kno przyrody,
  • chÄ™tnie uczestniczy w zabawach ruchowych i dydaktycznych,
  • kojarzy liczbÄ™ z cyfrÄ…,
  • wie, co to jest Å›piżarnia,
  • wie, dlaczego robimy zapasy,
  • rozpoznaje warzywa i owoce
  • umie samodzielnie wykonać zadania zgodnie z poleceniem.
  • dziecko potrafi segregować warzywa, owoce, grzyby i liÅ›cie
  • liczy w systemie głównym i porzÄ…dkowym 1-6,
  • zna liczby 1-6
  • rozpoznaje i nazywa liÅ›cie, owoce, drzew: dÄ™bu, klonu, jarzÄ™biny, kasztanowca,
  • samodzielnie wykonuje pracÄ™ plastycznÄ…, rozwija inwencjÄ™ twórczÄ…

Metody:

czynna, słowna oglądowa

Formy:

praca w grupie, praca indywidualna.

Åšrodki dydaktyczne:

«Zagadki dla najmłodszych» J. Stec, «Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu» H. Kruk, ilustracje różnych gatunków drzew, liści i owoców, warzyw, wiklinowy kosz, kasztany, żołędzie, jarzębina, szyszki, orzechy laskowe i włoskie, zasuszone liście z drzew, wiersz «W spiżarni» M. Kownackiej ze zbioru H. Kruk «Z ludźmi i przyrodą», papierowe szablony owoców, warzyw i grzybów, liczmany, szablon pólek, ilustracja sadu i ogrodu warzywnego, lasu.

Przebieg zajęć:

I. Wprowadzenie do tematu

N: Kto z was rozwiąże zagadkę?

Co to za pani w złocie, czerwieni
sady maluje, liście przemieni.
A gdy odejdzie gdzieÅ› w obce kraje
śnieżna zawieja po niej zostanie? (jesień)

II. N: Posłuchajcie teraz krótkiego wiersza:

DrogÄ…, polem i lasem
Idzie barwna Jesień
Niesie koszyk z darami
Co w tym koszu niesie?
Wietrzyk psotnik nawet przyleciał
I pomieszał dary
Które z sadu, które z lasu
Odgadnijcie sami?

III. Zabawa dydaktyczna «Segregowanie darów jesieni.»

N: Spójrzcie, na tablicy są trzy obrazki przedstawiające różne miejsca – jakie to miejsca?

Dz: Sad, ogród, las.

N: Pod każdym obrazkiem jest pojemnik. Wiatr psotnik pomieszał owoce, warzywa, grzyby i liście. Kto z was je posegreguje  i postawi przy odpowiednim obrazku?

IV. Zabawa ruchowa ze śpiewem «Skarby jesieni»(Klanza)

V. Odczytanie wiersza «W spiżarni» jako miejsca przechowywania przetworów.

W spiżarni na półkach
zapasów bez liku
są dżemy, kompoty
złoty miód w słoiku.
I cebula w wianuszku
i grzybki suszone
są główki kapusty
ogórki kwaszone.
A gdy będzie w zimie
tęgi mróz na dworze,
zapachnie nam lato
gdy słoik otworzę.

Rozmowa kierowana na temat robienia zapasów.

— Co możemy zrobić z owoców i warzyw, aby móc je jeść zimą?
(kompoty, dżemy, suszenie, kiszenie).

VI. Zabawa dydaktyczna «Liczymy zapasy»

Dzieci układają na pólkach przygotowane szablony słoików  zwracając uwagę na cyfrę znajdującą się obok półki. Przeliczają na której jest najwięcej a na której najmniej.

VII. Zabawa ruchowo naśladowcza z pedagogiki zabawy «Konfitury».

VIII.Zabawa dydaktyczna «Owocowe rytmy». Nauczyciel  układa z owoców określony rytm np. jabłko-gruszka -jabłko.Zadaniem dzieci jest odgadnąć jaki owoc powinien być następny i ułożyć odpowiedni rytm.

IX. Zagadki.

N: Ktoś chętny z was wylosuje obrazek:  np .jabłko, kapusta, grzyb. Jeżeli wypadnie np. jabłko zagadka będzie dotyczyła sadu  i owoców, jeżeli kapusta ogrodu i warzyw, jeżeli grzyb – lasu. Kto będzie znał odpowiedź podnosi palec do góry i jeśli zapytam odpowie.

Zagadki:

1. Gdy siÄ™ te niteczki
snują po ścierniskach,
to znak nieomylny,
że jesień jest bliska. (babie lato)

2. Jakie warzywo, nawet niewielkie
wyciśnie z oczu słoną kropelkę? (cebula)

3. Skórka fioletowa, miąższ pod nią złoty.
Smakuje wybornie, wszyscy wiemy o tym. (śliwka)

4. Pyszne owoce, kto mi podpowie?
RosnÄ… na gruszy, sÄ… bardzo zdrowe. (gruszka)

5. Jaka to głowa, duża, czy mała, z zielonych liści
składa się cała? (kapusta)

6. Czegoś wstydzi się szalenie, a więc chowa się pod ziemię.
I taka w nim natura, że czerwony jest jak… (burak)

7. Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku.
W brązowej koszulce, w zielonym płaszczyku. (kasztan)

8. Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa. (marchew)

9. Mieszka wśród lasu, orzeszki zjada,
w dziupli na zimę zapasy składa. (wiewiórka)

10. Każdy odgadnie tę zagadkę.
Ma biały korzeń i zieloną natkę. (pietruszka)

11. Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony. (ogórek)

12. Ma kapelusz w kropeczki białe,
nie bierzcie mnie do kobiałek. (muchomor)

13. SpadajÄ… z drzewa
żółte, czerwone,
wicher je niesie
w tę i w tę stronę. (liście)

14. Mały, słaby, w lesie stoi,
nigdy siÄ™ nie rusza
i przed nikim nie zdejmuje
swego kapelusza. (grzyb)

15. Kto z was owoce smaczne i soczyste zna
w których nazwie na początku znajduje się słówko «ja»? (jabłko)

16. Z soczystych liści złożona,
okrągła głowa zielona. (kapusta)

17. Co jesienią z dębu spada?
Co ze smakiem dzik zajada? (żołędzie)

X. Zabawa dydaktyczna «Jesienne liście».

Na dywanie nauczyciel rozkłada sylwety drzew ( jarzębiny, kasztanowca, dębu, klonu) i oznacza liczbami 1-4. Dzieci wymieniają nazwy drzew posługując się liczebnikami porządkowymi, np. pierwsze drzewo to jarzębina… Wybrane dziecko układa pod jednym z drzew  odpowiedni liść i owoc z tego drzewa.

XI. Opowieść ruchowa z pedagogiki zabawy «W parku».

XII. Praca plastyczna «Jesienne zapasy» — dzieci ozdabiają szablony słoików stemplami  z połówek owoców  umoczonych w farbie, następnie tworzą «wspólną spiżarnię» umieszczając swoją pracę na szablonie półki.

 

Opracowała: Agnieszka Konopka


Powrót | Do góry
Zaloguj siÄ™

, aby dodać komentarz.