Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawieñ szkolnych
Lekcja w kinie

Bank scenariuszy

Wady i zalety robienia zakupów w supermarkecie.

Pobierz do PDF Wydrukuj stronÄ™
Data dodania: 2012-02-08 00:08:28
Autor: Bożena Dziąbor

Lekcja poświęcona zapoznaniu uczniów ze słownictwem dotyczącym robienia zakupów w supermarkecie, uzasadniania, dlaczego robię tam zakupy, bądź dlaczego nie.

Scenariusz lekcji języka niemieckiego

Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego lekcję: mgr Bożena Dziąbor

Klasa: II LO
Data: 20.09.2011
Temat: Einkäufe im Supermarkt – Vorteile und Nachteile. (Zakupy w supermarkecie – wady i zalety.)

Cele operacyjne:
-uczeń potrafi wymienić wady i zalety robienia zakupów w supermarkecie
-uczeń potrafi uzasadnić, dlaczego chętnie bądź niechętnie robi zakupy w markecie
-uczeń potrafi poprawnie zastosować w zdaniu spójniki dass, weil i denn
Materiał leksykalny: słownictwo dotyczące wad i zalet supermarketów
Zagadnienia gramatyczne: spójniki dass, weil i denn
Pomoce dydaktyczne: podręcznik Alles klar, kartki z rozsypanką wyrazów, płyta CD
Formy pracy na lekcji: plenum, praca indywidualna, praca w parach, burza mózgów

PRZEBIEG ZAJĘĆ:


I. Faza wstępna:
— Powitanie, sprawdzenie obecności, zapisanie na tablicy daty i tematu zajęć
— Sprawdzenie wiadomości z poprzednich lekcji:
Co i gdzie można kupić?

II. Faza wprowadzajÄ…ca:
Uczniowie patrzą na obrazek przedstawiający rodzinę pakującą zakupy do bagażnika samochodu. Uczniowie opisują, ćwicząc jednocześnie poprawne sformułowania potrzebne do opisu zdjęć. Korzystają z wyrażeń typu: na pierwszym planie, w tle itp. Następnie czytają zdania znajdujące się pod obrazkiem zaznaczając, które zdania są zgodne z prawdą, a które błędne.

III. Prezentacja nowego materiału i praca nad nim:

— Nauczyciel prezentuje uczniom materiał na płycie CD dotyczący zalet robienia zakupów w supermarkecie
— W trakcie słuchania uczniowie zaznaczają odpowiednie zdania, które są zgodne z treścią prezentowanego materiału
— Po wysłuchaniu następuje sprawdzenie, przeczytanie i przetłumaczenie zdań
— Nauczyciel na tablicy robi tabelę: Wady i zalety robienia zakupów w supermarkecie; zalety uzupełniane są na podstawie wysłuchanego tekstu, wady proponują uczniowie
— Nauczyciel wyjaśnia stosowanie spójnika dass (że) w zdaniu dopełnieniowym
— Nauczyciel wprowadza nowe słowa: Anhänger i Gegner, behaupten; na podstawie tabeli uczniowie formułują zdania stosując zdanie dopełnieniowe i nowe słowa, np.:
Die Gegner behaupten, dass ...

IV. Faza ćwiczeniowo-utrwalająca:

— Nauczyciel przypomina o spójnikach weil idenn oznaczających ponieważ
— Nauczyciel zadaje poszczególnym uczniom pytanie: Czy robienie zakupów w markecie sprawia ci przyjemność? Dlaczego? (Dlaczego nie?)
— Uczniowie odpowiadają stosując odpowiednią konstrukcję zdania
— Nauczyciel rozdaje każdej parze uczniów kartki z rozsypanką pojedynczych słów, z których uczniowie układają 2 zdania. Dwie pary uczniów, które najszybciej poradzą sobie z tym zadaniem otrzymują plusy.
   Oto przykładowe zdania:

Viele   Menschen   machen   Einkäufe   in  den   Supermärkten,   weil   man   dort    preisgünstig    kaufen    kann
Die   Anhänger   von   Supermärkten    behaupten,   dass   es  dort   ein großes   Angebot   an   Waren    gibt

V. Podsumowanie lekcji i objaśnienie pracy domowej


     — Nauczyciel nagradza dodatkowymi plusami najbardziej aktywnych uczniów.
     — Praca domowa to forma pisemna; Uczniowie mają napisać wypowiedź na temat: Gdzie robię najczęściej zakupy, a gdzie mniej chętnie i dlaczego.
     — Na koniec zajęć uczniowie otrzymują do wypełnienia karty ewaluacyjne, gdzie mają możliwość ocenienia lekcji.


Powrót | Do góry
Zaloguj siÄ™

, aby dodać komentarz.