Zamieszczony tu scenariusz pomaga przeprowadzić lekcję na temat wykorzystania prowadnic w programie GIMP.
Cele:
I. Ogólne
1.   Zapoznanie z narzędziem prowadnice/siatka
2.   Kształtowanie umiejętności wykorzystania prowadnic/siatki w praktyce;
3.   Kształtowanie umiejętności efektywnego uczenia się oraz poprawnego zachowania w grupie.
II. Szczegółowe
Po lekcji uczeń wie, potrafi, zna:
1.   Jak wstawić, usunąć, zmodyfikować położenie prowadnic;
2.   Jak skonfigurować poprawnie siatkę;
3.   Wykorzystać poznane narzędzia w prostych ćwiczeniach;
4.   Zastosowac poznane narzędzia w problemach praktycznych.
Strategia: praktyczna.
Metody: elementy wykładu, pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy: indywidualne.
Åšrodki dydaktyczne: komputery PC, OS: Windows VISTA, tablica, edytor grafiki GIMP, karty pracy
Przebieg lekcji:
A. Część przygotowawcza.
I.   Czynności organizacyjne.
II.   Powtórzenie wiadomości z ostatnich lekcji
B. Część podstawowa
I.   Uświadomienie uczniom celu lekcji i podanie tematu.
II.   Wprowadzenie treści dotyczących tematu lekcji.
III.   Wzorcowe zaprezentowanie sposobu pracy z prowadnicami/siatką.
IV.   Pierwsze ćwiczenie uczniów.
V.   Poprawki i dodatkowe wskazówki.
VI.   Kolejne ćwiczenia.
VII.   Sprawdzenie pracy uczniów.
C. Część końcowa
I.   Podsumowanie i omówienie uzyskanych rezultatów.
II.   Czynności porządkowe, zakończenie lekcji.
Â
| Część lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności uczniów |
| I. Czynności organizacyjne.  | Sprawdzenie obecności.  |  |
| II. Powtórzenie wiadomości z ostatnich lekcji. | Prowadzenie pogadanki — załącznik nr 1. |  |
| B. Część podstawowa | ||
| I. Uświadomienie uczniom celu lekcji i podanie tematu.  | Przedstawienie celu i podanie tematu lekcji.  | Zapisanie w zeszytach tematu lekcji. |
| II. Wprowadzenie treści dotyczących tematu lekcji. | Omówienie zagadnień związanych ze stosowaniem linii pomocnicznych — załącznik nr 2.  | Wysłuchanie nauczyciela.  |
| III. Wzorcowe zaprezentowanie sposobu działania algorytmu sortowania. | Zaprezentowanie przy jednym z komputerów wzorowej obsługi linii pomocnicznych w programie GIMP załącznik nr 3. | Obserwowanie czynności wykonywanych przez nauczyciela.  |
| IV. Pierwsze ćwiczenie uczniów.  | Podanie treści zadania do wykonania — załącznik nr 4.  | Wykonywanie zadania.  |
| V. Poprawki i dodatkowe wskazówki.  | Ogląda prace uczniów, wskazuje błędy i udziela wskazówek.  | Udostępnienie pracy nauczycielowi.  |
| VI. Kolejne ćwiczenia.  | Podaje treść kolejnych zadań — załącznik nr 5. | Rozwiązywanie kolejnego zadania. |
| VII. Sprawdzenie pracy uczniów. | Obejrzenie wyniki pracy uczniów. | Udostępnienie programów nauczycielowi. |
| C. Część końcowa | ||
| I. Podsumowanie i omówienie uzyskanych rezultatów.  | Krótkie omówienie wykonanej pracy.  | Wysłuchanie nauczyciela.  |
| II. Czynności porządkowe, zakończenie lekcji. | Sprawdzenie stanowisk i komputerów. | Poprawne zakończenie pracy z komputerem i uporządkowanie stanowisk. |
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.