SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW W SALI DOŚWIADCZANIA ŚWIATA
CELE OGÓLNE:
 Kształtowanie umiejętności liczenia.
 Dostrzeganie regularności, kontynuowanie ich w układankach.
Â
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW W SALI DOŚWIADCZANIA ŚWIATA
PROWADZĄCA: Monika Pijewska
DATA: 22.11.2011-23.11.2011
TEMAT: «Wycieczka do lasu»
WIEK DZIECI: 4-latki
CELE OGÓLNE:Â
Kształtowanie umiejętności liczenia.
Dostrzeganie regularności, kontynuowanie ich w układankach.
CELE OPERACYJNE:
dziecko:
Potrafi policzyć do 5;
Liczy poprawnie wszystkie elementy;
Porównuje liczebność zbiorów, używając określeń: tyle samo, więcej, mniej,
Dostrzega regularność rytmu w danym układzie;
Zauważa stałe sekwencje i potrafi je powtórzyć;
Ilustruje ruchem treść piosenki;
Buduje dłuższe wypowiedzi na określony temat;
METODY:
Słowna
Praktycznego działania
FORMY:
Zespołowa
Zbiorowa
Indywidualna
REALIZACJA PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
Obszary PP:
 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.Â
1) zwraca siÄ™ bezpoÅ›rednio do rozmówcy, stara siÄ™ mówić poprawnie pod wzglÄ™dem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i skÅ‚adniowym;Â
2) mówi pÅ‚ynnie, niezbyt gÅ‚oÅ›no, dostosowujÄ…c ton gÅ‚osu do sytuacji;Â
8. Wychowanie przez sztukÄ™ – muzyka i Å›piew, plÄ…sy i taniec.Â
1) Å›piewa piosenki z dzieciÄ™cego repertuaru oraz Å‚atwe piosenki ludowe; chÄ™tnie uczestniczy w zbiorowym Å›piewie, w taÅ„cach i muzykowaniu;Â
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacjÄ… matematycznÄ….Â
1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;Â
2) wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagajÄ…c sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastÄ™pczych;Â
3) ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posÅ‚uguje siÄ™ liczebnikami porzÄ…dkowymi;Â
POMOCE: PÅ‚yta z muzykÄ… Vivaldiego, piosenka «Kolorowe listki», olejek sosnowy, duże drzewa, liÅ›cie,Â
PRZEBIEG:
1.ZabiorÄ™ was dzisiaj na wycieczkÄ™ do lasu.
Dz. Idą za N ścieżką w tle słychać muzykę Vivaldiego «Jesień», w powietrzu unosi się zapach sosnowy.
2.Widzicie stoją tu drzewa, na których nie ma już listków, bo pan listopad pozrywał z drzew ostatnie liście, chciał zdążyć przed pierwszym śniegiem. A co stało się z listkami? Tak wszystkie liście leżą pod drzewkami. Ale popatrzcie leżą tu różne listki. Z jakiego drzewa spadły te? A ten listek, z jakiego drzewka?
3.Waszym zadaniem jest teraz pozbierać wszystkie listki. Liście dębu wrzucamy do jednego koszyczka a jarzębiny do drugiego. Tylko patrzcie uważnie, aby pozbierać wszystkie listki.
4.Wszystkie listki wyzbierane. Teraz siÄ…dziemy w kole.Â
N — wysypuje na dwie kupki liście z koszyków. Jak myślicie, których liści jest więcej, a których mniej?
Dz – udzielają odpowiedzi( tyle samo, więcej, mniej).
N – myÅ›lÄ™, że trzeba listki policzyć, abyÅ›my wiedzieli.Â
A pomoże wam w tym wiewióreczka (wiewiórka liczy niepopranie). Dzieci uczÄ… liczyć wiewiórkÄ™. Wspólne przeliczanie listków. OkreÅ›lenie, których jest wiÄ™cej a których mniej.Â
Zagadki matematyczne (dodawanie i odejmowanie na konkretach).
5.Podskocz tyle razy na skakance ile pokaże ci listków.
6.Układanie rytmu.
Teraz uÅ‚ożymy dla pani jesieni korale z liÅ›ci.Â
Dąb – jarzębina – dąb — jarzębina….
Dąb – dąb – jarzębina – dąb – dąb — jarzębina……….
7.Kolory jesiennych liści.
N — powiedzcie, jakie kolory widzicie na jesiennych listkach?
Kolumna wodna – wyklaszcz tylko wtedy, kiedy widzisz kolor jesiennego listka.
Każde dziecko po kolei wyklaskuje.
8.Zrobiło się jus późno, myślę, że czas zaśpiewać piosenkę o listkach i powrócić z lasu.
Wspólny śpiew z inscenizacją piosenki «Kolorowe listki»
Podziękowanie za zabawę – czas wolny.
Â
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.