Powieść detektywistyczna w podstawie programowej. Proponuję «Studium w szkarłaci» A. Conana Doyle'a. Moi uczniowie są zachwyceni, polecam. Oto propozycja realizacji lekcji.
Â
Konspekt lekcji
Â
Temat lekcji: Spotkanie z Sherlockiem Holmesem. Arthur Conan Doyle:Â Â
                              «Studium w szkarłacie».
Â
Zajęcia są kolejną lekcją poświęconą lekturze, po omówieniu treści, elementów świata przedstawionego, problematyki powieści.
Â
Cele ogólne:
Â
Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych,
Kształtowanie umiejętności analizy i interpretacji tekstu literackiego, tworzenia wypowiedzi ustnej i pisemnej,
Zdobycie wiedzy o predyspozycjach niezbędnych w pracy detektywa,
Â
Cele szczegółowe:
Uczeń:
— analizuje fragmenty tekstu literackiego,
— wnioskuje o cechach i postawie bohatera na podstawie jego wypowiedzi,
— wykorzystuje znajomość treści lektury, by zredagować pytania do wywiadu z bohaterem,
— poprawnie redaguje pytania do wywiadu;
— ocenia postać,
— formułuje poprawną pod względem językowym, stylistycznym i ortograficznym wypowiedź pisemną – charakterystykę,
— stosuje zasady etykiety językowej oraz formuły grzecznościowe.
Â
Metody pracy:
— drama-wywiad,
— technika niedokończonych zdań,
— mapa myśli,
— SWOT,
— praca z tekstem.
Â
Åšrodki dydaktyczne:
— lektura «Studium w szkarłacie»,
— rekwizyty dla S. Holmesa: płaszcz, kapelusz, lupa,
— 3 arkusza papieru, karteczki samoprzylepne,
— karty pracy wykonane przez nauczyciela,
— schemat- mapa myśli wyk. przez nauczyciela
Â
Formy pracy:
— Indywidualna, grupowa
Â
Â
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Â
| Faza i czas | Czynności nauczyciela | Czynności uczniów | Forma i metoda pracy, pomoce dydaktyczne | uwagi |
| Wstępna 2 min. | Przywitanie uczniów oraz Sherlocka Holmesa, podanie tematu, ogólnych celów zajęć oraz informacji, że na zajęciach gościmy dziś sławnego detektywa i zaczniemy je od wywiadu z gościem | Zapisanie tematu lekcji | Elementy garderoby detektywa, np.płaszcz, kapelusz, lupa | Nauczyciel wcześniej prosi ucznia, który dobrze zna treść lektury o wcielenie się w postać detektywa |
| Realizacyjna 2 min. | Podział klasy na pary, polecenie ułożenia jednego pytania do wywiadu z gościem –dotyczącego treści lektury i pracy detektywa | Przygotowują pytania do wywiadu | Praca w parach w oparciu o treść powieści «Studium w szkarłacie»  |  |
| 6 min. | Przypomnienie o zasadach obowiązujących podczas przeprowadzania wywiadu, formułach grzecznościowych i etykiecie językowej | Przeprowadzają wywiad z detektywem, uzyskują informacje na temat jego pracy, zainteresowań, umiejętności itp. | drama- wywiad, | Po zakończonym wywiadzie nauczyciel dziękuje uczniowi, który wcielił się w postać detektywa, dołącza on do klasy |
| 6 min.                   | Podział klasy na trzy grupy (rzędy), zawieszenie na tablicy 3 arkuszy papieru z zapisanymi zdaniami do dokończenia, rozdanie uczniom samoprzylepnych karteczek w trzech kolorach Polecenie: dokończ zdanie skierowane do Sherlocka Holmesa: I grupa: Jedną z ważnych Pańskich cech jest... II grupa: W swojej pracy jest Pan... III grupa: Podoba mi się w Panu... | Uczniowie indywidualnie kończą zdania, następnie podchodzą do tablicy i naklejają karteczki w odpowiednich miejscach, głośno odczytując treść dokończonego przez siebie zdania  | Praca indywidualna, technika niedokończo-nych zdań, 3 arkusze papieru, trójkolorowe karteczki samoprzylepne, | Zebrany materiał pozostaje na tablicy, zostanie on wykorzystany w fazie podsumowującej lekcji |
| 6 min  | Rozdanie uczniom kart pracy z cytatami (4 -5) –wypowiedziami Holmesa   | Uczniowie analizują tekst, wnioskują i zapisują w tabeli informacje o cechach i postawie bohatera  | Praca z tekstem, analiza i interpretacja tekstu literackiego karta pracy – w formie tabeli | Odczytanie wyników pracy, ewentualne uzupełnienie tabeli przy pomocy nauczyciela  |
| 4 min.  | Zapisanie na tablicy problemu: «Zawód detektywa» Mocne strony/ Słabe strony Korzyści     / Zagrożenia  | Rozwiązują problem  | Metoda SWOT  | Uczniowie realizują zadanie w oparciu o wiedzę o bohaterze oraz własne przemyślenia o zawodzie detektywa |
| Podsumo- wująca -ewalua- cyjna 10 min.      8 min.     1 min. | Na podstawie zebranego materiału i wiedzy uczniów o Sherlocku Holmesie i jego pracy- nauczyciel poleca uczniom w 10 zdaniach scharakteryzować bohatera         Praca domowa: 1.Podaj nazwiska znanych Ci detektywów – prawdziwych i fikcyjnych. 2. Czy chciałbyś wykonywać zawód detektywa? Uzasadnij swoją wypowiedź. | Tworzą samodzielnie wypowiedź pisemną- charakterystykę   | Indywidualna, mapa myśli o bohaterze  | Uczniowie słabsi mogą zamiast charakterystyki uzupełnić mapę myśli o bohaterze (schemat przygotowany przez n- la) Po ukończeniu pracy uczniowie odczytują niektóre charakterystyki, wspólnie z nauczycielem omawiają i poprawiają błędy, wskazują mocne i słabe strony prac.   |
                                                          Lucyna Karsznia
Â
 Â
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.