Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawieñ szkolnych
Lekcja w kinie

Scenariusz zajęć dziennych w zerówce- Poznajmy się

Pobierz do PDF Wydrukuj stronÄ™
Data dodania: 2012-01-18 18:52:28
Autor: Eliza Radziszewska- Chanko

Zajęcia z powodzeniem zostały przeprowadzone na początku roku szkolnego w szkolnej zeróweczce. Dzieci z pewną nieśmiałością, ale też z ciekawością uczestniczyły podczas zabaw integracyjnych. Zabawy cykliczne powtarzane pozytywnie wpłynęły na rozwój zespołu klasowego i szybką jego integrację.
 


Scenariusz zajęć dziennych w klasie «O».
Krąg tematyczny: Ja i moja szkoła
Temat dnia: Poznajmy siÄ™- zabawy integracyjne

Cele ogólne:
-   zapoznanie uczniów z wyposażeniem sali,
-   poznanie imion rówieśników,
-   integrowanie grupy,
-   stworzenie miłej przyjaznej atmosfery sprzyjającej zaaklimatyzowaniu się dzieci,
-   kształcenie umiejętności wyrażania myśli,

Cele operacyjne:
-   dziecko zna wybrane imiona rówieśników i nauczyciela,
-   samodzielnie znajduje toaletę,
-   zna wyposażenie sali,
-   wypowiada się swobodnie,
-   zna wybrane zasady zachowania się podczas zajęć,
-   czynnie uczestniczy w zabawach

Åšrodki dydaktyczne:
— maskotka, kartoniki z imionami, szablony, nożyczki, kredki, mazaki, bloki, taśma.

Przebieg:
1.Sprawy organizacyjno porzÄ…dkowe:
Powitanie dzieci przez nauczyciela na holu szkoły, wskazanie miejsca w szatni i pomoc w przebraniu się.
Następnie  dzieci wraz z pomocą rodziców układają swoje przybory w szafce.
Nauczyciel wskazuje co jest w sali i, zapoznaje dzieci z przedmiotami w sali. Zapewnia, że z każdym problemem można się zwrócić do niego i ustala, że z klasy wychodzimy tylko za przyzwoleniem nauczyciela. Ponadto wskazuje wszystkim dzieciom, gdzie jest łazienka. Zwraca szczególną uwagę na mycie rąk po korzystaniu z toalety.
Czytanie fragmentu książki «Pinokio»- Akcja «Cała Polska Czyta Dzieciom».

Przerwa

2.Zabawy integracyjne:
Dzieci pierwszego dnia przynoszą swoje ulubione maskotki, zabawki, które ustawiają razem na półce. Nauczyciel oświadcza, że  «wszystkie ulubione zabawki będą dziś z wami, by wam nie było bez nich smutno i cały czas będą obserwowały, co dzieję w klasie, a na koniec powiedzą nam jak się im dziś podobało w „Zeróweczce“.
a)Dzieci wraz z nauczycielem siedzą w kole na dywanie. Nauczyciel trzyma w ręku małą maskotkę, przedstawia się słowami: „Nazywam się pani Eliza i czuję się dziś....“ i następnie oddaje maskotkę dziecku, które przedstawia się w podobny sposób. Po przedstawieniu się dziecko otrzymuje etykietkę ze swoim imieniem.
b) Podawanie w kole maskotki z „Rąk do rąk“ w różny sposób:
-dzieci podają maskotkę „normalnie“
— dzieci podają maskotkę za plecami
— dzieci podają maskotkę trzymając ręce u góry
— dzieci podają maskotkę z zamkniętymi oczyma.
c) zabawa w „Głuchy telefon“- hasło: „W zerówce jest miło“
d) „Iskierka przyjaźni“- wszyscy trzymają się w kole za ręce nauczyciel po przez uściśnięcie dłoni dziecka podaje „iskierkę“, która wędruje przez całe koło i wraca do nauczyciela. Zabawę powtarzamy.

Åšniadanie
Przerwa

3. Praca przy stolikach- uczniowie odrysowują na kolorowym papierze szablony ( kwiatki, samochody, serduszka, gwiazdki). Wycinają je, ozdabiają kredkami i mazakami, i wspólnie z nauczycielem naklejają na swoją szafkę.
Dzieci, które wcześniej skończą mogą zająć się kolorowaniem malowanek, bądź dowolnym rysowaniem.
4. Swobodna zabawa dzieci.

Przerwa

5. Zabawa w rozpoznawanie siÄ™;
a) dzieci spacerują po sali witają się i jeśli pamiętają mówią „ Dzień Dobry (np.). Kasiu“ podając sobie uścisk dłoni, jeśli nie pamiętają pytają się o imię dziecka,
b) dzieci siedzą w kole wraz z nauczycielem. Nauczyciel trzyma maskotkę i podaje ją wybranemu dziecku mówiąc: „Pozdrawiam cię Kasiu“. Dzieci pozdrawiają się w podobny sposób.
c) dzieci stoją w kole i do środka w chodzą osoby, które:
-mają rodzeństwo,
-lubią rysować,
-lubią tańczyć,
itp. i podają sobie uścisk dłoni. Na koniec zabawy nauczyciel prosi do „środka“ koła wszystkie dzieci, które lubią chodzić do zerówki.

Przerwa

6. Sporządzanie plakatu klasy „O“; (praca w grupach) nauczyciel rozdaje dzieciom na stoliki jedną kartkę A3 i prosi by każdy narysował na niej, co lubi robić. Następnie gdy dzieci na poszczególnych ławkach zakończą pracę nauczyciel sklejka kartki w jeden wielki plakat. Każde dziecko po kolei przedstawia się i opowiada o tym co narysowało. Na koniec nauczyciel zadaje pytanie: „Co lubisz robić?“ Dziecko odpowiada: „Lubię ........“, pozostali uczniowie powtarzają „Kasia lubi ......“

Obiad
 
Przerwa

7. Dowolna zabawa dzieci.
8. Zakończenie zajęć:
— uczniowie biorą z półki przyniesione z domu maskotki. Nauczyciel prosi aby maskotki powiedziały dzieciom na ucho jak się dziś bawiły i jak podobały się im dzisiejsze zajęcia, by dzieci mogły o tym opowiedzieć.
— »Iskierka Przyjaźni«.
— sprowadzenie uczniów do świetlicy.



Opracowała: mgr Eliza Radziszewska- Chańko


Powrót | Do góry
Zaloguj siÄ™

, aby dodać komentarz.