Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Jak pracować ze słownikiem na lekcji angielskiego w klasach 4-6

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2012-01-18 17:16:05

Młodzież szkolna, a w szczególności dzieci w szkole podstawowej nie potrafią poprawnie korzystać ze słowników językowych. Często mają kłopoty z szybkim odnalezieniem słowa ze względu na nieznajomość kolejności liter w alfabecie. Alfabet znają, ale tylko na pamięć w kolejności od A do Z, a nie na wyrywki.
Nie rozumieją również znaczenia skrótów i symboli znajdujących się przy poszczególnych hasłach oraz związków wyrazowych takich jak: kolokacje, idiomy oraz czasowniki złożone. Lekcja, którą opracowałam nadaje się dla wszystkich klas szkoły podstawowej w przedziale IV – VI. Ma ona na celu przybliżenie dzieciom pracy ze słownikiem, uczynienie jej bardziej przyjazną i zrozumiałą. Polecam wszystkim nauczycielom w szkole podstawowej.
 

Dorota Perczyńska – Zespół Szkół w Łazach
Klasa: IV-VI
Temat lekcji: W jaki sposób używać słowników  języka angielskiego.

Cel główny:
Przybliżenie uczniom pracy ze słownikami   języka angielskiego, uczynienie ich bardziej przyjaznymi i zrozumiałymi dla uczniów.
Cele operacyjne:
 Po lekcji uczeń:
-  wymawia wszystkie litery w alfabecie angielskim
— zna kolejność występowania liter w alfabecie
— układa w kolejności alfabetycznej wyrazy, a co się z tym wiąże szybko   wyszukuje dane słowo w słowniku
— wymienia wszystkie części mowy oraz ich skróty w języku angielskim
— rozczytuje symbole  występujące przy hasłach w słowniku
— rozumie co to znaczy czasownik złożony, kolokacja oraz idiom
— potrafi omówić dane hasło występujące w słowniku w różnych aspektach
Przebieg lekcji:
1.   Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu.
2.   Słowo wstępne: rodzaje słowników i słownik współczesny Longmana, na bazie, którego uczniowie będą pracować. /pokazanie uczniom słowników/
3.   Nauczyciel wymawia pierwszą literę alfabetu, rzuca piłkę do ucznia, który wymawia następną literę, a ten rzuca do następnego, który wymawia kolejną itd. /powtórzenie alfabetu/
4.   Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z osią liczbową z 26 zaznaczonymi punktami. Niektóre punkty mają przyporządkowane litery, inne nie. Zadaniem uczniów jest umieścić w odpowiednim miejscu  na osi usłyszaną literę 
5.   Nauczyciel pisze na tablicy wyrazy rozpoczynające się od jednej, konkretnej litery i prosi uczniów aby ułożyli je jak najszybciej w kolejności alfabetycznej i zapisali w zeszycie.
6.   Nauczyciel wywiesza na tablicy kartki z nazwami części mowy i innych gramatycznych pojęć w języku angielskim i polskim. Wybrani uczniowie próbują dopasować pary. Nauczyciel mówi tak lub nie, a następne podaje skróty tych pojęć np.:  verb  –  czasownik;  skrót v lub countable -  rzeczownik policzalny; skrót C itd.
7.   Nauczyciel podaje przykłady czasowników złożonych, kolokacji oraz idiomów. Zapisuje je na tablicy.
8.   Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i prosi aby przyporządkowali podane wyrazy i zwroty  do odpowiednich kolumn w tabelce /rzeczownik, czasownik, przymiotnik, kolokacja, idiom, czasownik złożony/. Następnie prosi, aby uczniowie samodzielnie wymyślili zwroty i wyrazy i wpisali je w odpowiednie rubryki. Uczniowie sprawdzają ćwiczenie wraz z nauczycielem.
9.   Nauczyciel odbija ze słownika kilka stron z hasłami, a następnie prosi o wyszukanie któregoś i omówienie, biorąc pod uwagę wcześniej poznane skróty i symbole.
10.    Zadanie pracy domowej: ćwiczenie literowania wyrazów z ramki.


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.