Scenariusz zajęć na 2 godziny lekcyjne z wróżbami i zabawami dla dzieci młodszych.
Scenariusz zajęć z okazji Andrzejek
Edukacja wczesnoszkolna, klasa II a, 30.11.2010 roku,
Czas trwania 2 godziny lekcyjne
Temat: Andrzejkowe wróżby.
Cel główny:
Kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego
Cele szczegółowe:
- Zapoznanie dzieci ze starym ludowym zwyczajem,
- Rozbudzanie wyobraźni i pomysłowości dziecka,
- Wdrażanie do pielęgnowania i szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych
- Zachęcanie do wspólnych zabaw i współpracy w grupie
- Wytworzenie miłej i radosnej atmosfery.
Środki dydaktyczne:
karty oznaczone różnymi symbolami i liczbami, «księga tajemnic» z wyjaśnieniami wróżb, talerze, miseczki, karteczki z literkami od A do O, kolorowe serca, kości do gry, karty do gry, magnetofon, kaseta z muzyką
Metody:
oparte na słowie, praktycznego działania, werbalna, pokazowa
Formy pracy:
grupowa, indywidualna, zespołowa
Część wstępna
1. Czynności organizacyjno-porządkowe:
przygotowanie sali do zajęć, wywietrzenie świetlicy, udekorowanie pomieszczenia
2. Wprowadzenie — stworzenie sytuacji emocjonalno- poznawczej.
Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. W kulturze tradycyjnej za taki uważano przełom jesieni i zimy. Wtedy obecne wśród ludzi duchy mogły odsłonić tajemnice przyszłości. Przedmioty, rośliny i zwierzęta biorące udział w zabiegach wróżbiarskich służyły nawiązaniu z nimi kontaktu. Do człowieka należała jedynie interpretacja przekazanych mu znaków.
Dzisiaj mamy okazję, by wspólnie poznać andrzejkowe wróżby i w nich uczestniczyć.
Zapraszam Was na magiczne spotkanie — pełne wróżb, radości i zabawy.
Część główna
«Dziś jest noc zaczarowana,
Dziś spełniają się marzenia
Każdy poznać dzisiaj może
Drogę swego przeznaczenia
Kim ty będziesz, a kim ja
Któż tę prawdę dzisiaj zna...?»
1. Zabawa integracyjna rozpoczynająca spotkanie:
- niech pomachają do mnie osoby, które wierzą we wróżby andrzejkowe;
- które na widok kominiarza łapią się za guzik;
- które nie wierzą we wróżby, ale przyszły tu aby dobrze się bawić;
- które chciałyby umieć czarować.
Aby przepowiednie się spełniły dzieci powtarzają za nauczycielem magiczne zaklęcie:
- Czary – mary, hokus – pokus.
- Aby wróżby się spełniły.
- Złe, ponure myśli precz.
Po wypowiedzeniu zaklęcia rozpoczynają się wróżby i przepowiednie
2. WYCHODZENIE BUTÓW ZA PRÓG
Wszyscy wybrani zdejmują lewy but. Butami przemierzamy salę, przekładając je na przemian. But, który pierwszy «wyjdzie» za próg, tego właściciel (właścicielka) pierwszy(a) wejdzie w stan małżeński.
3. RZUCANIE BUTEM ZA SIEBIE
Stojąc tyłem do drzwi, dzieci kolejno rzucają swój but za siebie, ponad swoją głową. Jeśli but upadnie tak, że jego czubek skierowany będzie do wyjścia- osoba rzucająca wyjdzie za mąż, ożeni się. Jeśli but zwrócony będzie do wnętrza- rzucający pozostanie w stanie bezżennym.
4. WRÓŻBA – SERCA
Dzieci przekłuwają szpilką serca, na których na odwrotnej stronie wypisane są imiona dziewcząt lub chłopców. Zaznaczone imię będzie imieniem przyszłego męża lub żony.
5. WRÓŻBA – «Kim będę?»
Uczestnicy wskazują na wybrany przez siebie talerz, a symbol pod nim to właściwa przepowiednia.
mapa – podróżnik
but – tancerz
książka – uczony
cukierek – słodkie życie
grzebień — fryzjer
igła – krawcowa
nasiona — ogrodnik
6. WRÓŻBA – O CZYM MARZYSZ?
Na kartkach wypisane są literki od A do O, na każdej karteczce pod daną literką kryje się jedno marzenie. Wyciągnij kartkę lewą ręką pod prawym kolanem a ja powiem ci o czym marzysz skrycie:
A. o karierze
B. o miłości
C. o przyjaźni
D. o pieniądzach
E. o zwolnieniu z zajęć
F. o wagarach
G. o smacznej potrawie
H. o dalekich podróżach
I. nie marzysz o niczym
J. o szybkim samochodzie
K. o modnych ciuchach
L. o interesującej książce
Ł. o drogiej zabawce
M. o pochwałach w szkole
N. o nagrodzie za dobre zachowanie
O. o dużych lodach
7. WRÓŻBA Z WYKORZYSTANIEM KOŚCI DO GRY
Na podłodze lub ławce zakreślamy białą kredą krąg. Rzucamy trzema kośćmi do gry lewą ręką na środku koła. Należy zachować przy tym milczenie. Sumujemy wyrzucone oczka, nie biorąc pod uwagę tych kości, które wytoczyły się poza «zaczarowany» krąg.
Jeśli liczba wyrzuconych oczek wynosi:
- Uważaj! Czekają cię jakieś niesnaski zarówno w szkole jak i w domu.
- Możesz liczyć na miłą niespodziankę. Może wygrasz na loterii?
- Dzięki jakiemuś zbiegowi okoliczności spełni się któreś z twoich marzeń.
- Poznasz nową koleżankę lub kolegę.
- Osiągniesz dokładnie to, co planowałeś.
- Już możesz się cieszyć. Szczęście jest tuż za progiem
- Ktoś rozpowszechnia plotki na twój temat.
- Niestety masz pecha, ale los się jeszcze odwróci.
- Twój sukces będzie naprawdę wspaniały
- Przez dłuższy czas czekają cię drobne kłopoty.
- Czeka cię długa i ciekawa podróż.
- Wkrótce poznasz kogoś, kogo polubisz.
- Spotka cię coś przyjemnego.
- Twoje życzenie ma niewielkie szanse na spełnienie.
- Możesz liczyć na długotrwały uśmiech losu
- Postępuj ostrożnie i rozważnie, a unikniesz kłopotów.
- Uważaj, ktoś ci chce podstawić nogę.
- Już wkrótce czeka cię wielkie szczęście i mnóstwo pieniędzy.
8. MOWA KWIATÓW
Na stoliku poukładane są kartki z nazwami kwiatów. Dziecko wybiera kartkę, a nauczyciel odczytuje przepowiednię:
- Aster – uważaj, czekają cię kłopoty,
- Narcyz – zakochasz się, jesteś pedantyczny i dokładny,
- Nasturcja – czeka cię gorąca miłość,
- Piwonia – szczęście w podróży,
- Róża – szczęście w życiu, powodzenie,
- Jemioła – przyjaźń, wybaczenie i zgoda,
- Lilia – niewinność i samotność,
- Stokrotka – dobieraj staranniej przyjaciół,
- Bez – miłe towarzystwo,
- Dalie – sukcesy w życiu,
- Niezapominajki – będziesz tęsknić,
- Goździk – zazdrość.
9. NASZE CHARAKTERY
Uczestnicy siadają w kręgu i osoba zainteresowana kręci butelką, wokół, której leżą rozrzucone podane niżej rekwizyty:
- zegarek — spóźnialski
- pieniążek — bogactwo
- korale — strojnisia
- łyżka — żarłok
- grzebień- elegant
- chusteczka — płaczek
- książka — naukowiec
- mydło – czyścioszek
10. WRÓŻENIE PRZYSZŁOŚCI Z KART
Nauczyciel tasuje karty od 6 do Asa. Następnie prosi osobę, której wróży o rozłożenie kart lewą ręką do siebie na trzy kupki. Nauczyciel zbiera wszystkie karty, rozkłada na stole, prosi o wybranie jednej z kart i objaśnia jej znaczenie np.
6 — aby poprawić atmosferę w szkole, lepiej mniej plotkuj i mniej mów.
7 — szykują się niespodzianki. Miłe lub złe. To będzie zależało od ciebie. Może ogarnąć cię nagły lęk. Nie bój się. Życie dopiero się zaczyna. Ciesz się tym co masz.
8 — Ostatnio niezbyt dobrze ci się wiodło w szkole, ale nie poddawaj się. Koniec kłopotów już jest blisko.
9 — Możesz trochę się nudzić i narzekać. Rzeczywiście te najlepsze dni masz jeszcze przed sobą. Skoncentruj się na odrabianiu lekcji. Nie zostawiaj niczego na później.
10 — Karta wróży ci wiele rozrywek. Jakieś miłe spotkanie, dyskoteka w szkole, ciekawy film w kinie.
Walet — Wpadniesz w złe towarzystwo. Towarzystwo może być dobre lub złe. Staraj się wejść w dobre.
Dama — rok będzie bardzo pracowity, czeka cię dużo pracy i trzeba będzie zrezygnować z dyskoteki i spotkań z kolegami, szczególnie pod koniec roku szkolnego.
Król — Nie wywołuj niepotrzebnych spięć i nie kłóć się z koleżanką.
As — dobre pomysły i pracowitość doczekają się uznania w szkole w formie dobrej oceny.
11. Zabawa przy muzyce – «Woskowe figury» – reagowanie na przerwę w muzyce.
Część końcowa
1. Podsumowanie zajęć:
Życzę wam, aby spełniły się wszystkie dobre wróżby!
A jeśli ktoś jeszcze czegoś nie dowiedział się, to niech nie ma zmartwienia.
Będziemy przecież wróżyć za rok.
2. Zwrócenie uwagi na pozostawienie ładu i porządku w klasie.
Opracowała: Małgorzata Zawadzka
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.