Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Wprowadzenie litery «W» w klasie I

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-11-15 08:00:02
Autor: Aleksandra Jędryczka

Witam!

Przedstawiam państwu konspekt zajęć dla klasy I szkoły podstawowej, z wprowadzenia litery «W».

Konspekt został wysoko oceniony przez polonistę.

Konspekt z zajęć zintegrowanych

1) Imię i nazwisko prowadzącego:

2) Klasa: I

3) Blok (temat zajęć): gromadzenie wiadomości wokół tematu «woda». Nauka pisania liter «w», «W» w oparciu o wyraz podstawowy «woda». Czytanie tekstu «Komu wodę?». Ćwiczenia utrwalające literę «W». Doskonalenie rachunku pamięciowego w zakresie 5. Zajęcia plastyczne wokół tematu «woda». 

Temat dla uczniów: Woda.

4) Cele ogólne:

— poszerzanie wiadomości o treści przyrodnicze, związane z tematem «woda»;

— nabywanie umiejętności czytania i pisania litery «W»;

— doskonalenie techniki rachunku pamięciowego w zakresie 5;

— umiejętność współpracy w grupie;

— ćwiczenie pamięci;

— pobudzanie wyobraźni dziecka, za pomocą prac plastycznych.

5) Cele szczegółowe:

Uczeń:

— wie, że woda jest potrzebna w życiu wszystkich organizmów żywych i potrafi to uzasadnić;

— wymieni co najmiej 2 zwierzęta żyjące w wodzie słodkiej i 2 zwierzęta żyjące w wodzie słonej;

— wymieni co najmiej 3 rośliny jakie żyją niedaleko stawu;

— dokona analizy i syntezy litery «W»;

— potrafi napisać literę «w» i «W»;

— potrafi wybrzmiewać literę «W»;

— wykaże umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 5;

—  wspólnie z innymi dziećmi rozwiąże zadanie matematyczne «Plątaninka»;

— potrafi nowopoznane wiadomości na temat życia zwierząt w wodzie zawrzeć w pracy plastycznej.

— na podstawie zdobytych wiadomości umie namalować własny obraz życia zwierząt w wodzie.

6) Metody (wdg. M. Nagajowej):

—  metody słowne (rozmowa, praca z tekstem);

— metody poszukujące (metoda problemowa);

—  metody oglądowe;

—  metody zajęć praktycznych.

7) Formy pracy:

— indywidualna jednolita;

— grupowa jednolita;

— zbiorowa.

8) Środki i pomoce dydaktyczne:

— film dydaktyczny pt. «Woda miejsce życia roślin i zwierząt»

— «Atlas zwierząt»

— plansza dydaktyczna z literą «W»;

— okienka do schematu okienkowego;

— plansza z wypukłym wzorem litery «W»;

— plansza «Plątaninka»;

9) Zagadnienia programowe:

— aktywnie i chętnie nawiązuje interakcje z rówieśnikami;

— potrafi połączyć litery w sylaby, odczytać i zrozumieć wyrazy, proste zdania i teksty podręcznikowe;

— dokonuje analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej;

—  rozumie istotę symbolu i znaku, w tym symbolu graficznego;

— posiada odpowiedni poziom koncentracji uwagii pozwalajacej na skupieniu się przez dłuższy czas np. wysłuchanie krótkiego tekstu;

— potrafi odwzorować proste kształty, w tym kształty literopodobne, wodzić po śladzie, samodzielnie kreślić elementy literopodobne;

— jest sprawne manualnie (program zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej w klasach I-III z Ekoludkiem w Szkole).

10) Literatura metodyczna i merytoryczna:

— Faliszewska J.: Moja szkoła, klasa I. Kielce 2000.

— Klus-Stańska D.: W nauczaniu poczatkowym inaczej. Scenariusze lekcji. Kraków 2003.

— Lorek M., Rostańska E., Kula A.: Elementarz pierwszej klasy Ele-mele. Przewodnik metodyczny. Katowice 1994.

—  Łada-Grodzińska A.: Abc sześciolatka. Warszawa 1998.

Szymańska M. A.: Już w szkole – podręcznik 1, ćwiczenia 2. Warszawa 2005. Tekst podstawowy.

— Przygoda z klasą, karty pracy 1. Warszawa 2002.

11) Przebieg zajęć:

1. Rozmowa z dziećmi na temat bezpiecznego zachowania się nad różnymi zbiornikami wodnymi. Wycieczka z dziećmi nad pobliski staw wodny, obserwacja przyrody. Rozmowa z dziećmi na temat dokonanych obserwacji podczas wycieczki.

— czy woda jest potrzebna? Jeżeli tak, to dlaczego?

— czy dzieci zauważyły jakieś zwirzęta żyjące w wodzie lub niedaleko stawu?

— jakie rośliny rosną niedaleko stawu?

— czy w każdej wodzie żyją identyczne organizmy?

— jakie zwirzęta żyją w jeziorze?

— jakie zwierzęta można spotkać w morzu?

— czy można przenieść zwierzęta z jeziora do morza? Co się wtedy stanie?

2. Oglądanie filmu przyrodniczego, w którym dzieci odnajdą odpowiedzi na powyższe pytania. Ponowna rozmowa nauczycielki z dziećmi na ten sam temat, ale poszerzona o nowe wiadomości wyniesione z oglądania filmu.

3. Dzieci zostają podzielone na 2 grupy, każda z grup ma odnaleźść w «Atlasie zwierząt» 3 zdjęcia zwierząt zamieszkujących wody śródlądowych i 3 zdjęcia zwierząt zamieszkujących morza lub ocany. Wspólne sprawdzanie i prezentowanie odnalezionych zdjęć, przeczytanie przez nauczycielkę opisu każdego ze zwierząt. Każde z dzieci ma wybrać i zapamiętać nazwę jednego z omawianych zwierząt oraz jego cechy charakterystyczne które udało mu się zapamiętać podczas czytania tekstu.

4. Zwrócenie uwagii dzieci na słowa zawierające nieznaną im dotąd literę «w».

5.  Analiza i synteza wzrokowo-słuchowa wyrazu podstawowego «woda»,

— prawidłowa wymowa wyrazu, podział na sylaby i głoski,

— ułożenie schematu okienkowego,

— wyszukiwanie samogłosek i zakrycie ich czerwonymi okienkami,

— wyszukiwanie spółgłosek i zastąpienie ich niebieskimi okienkami,

— zakrycie okienek znanymi literami, wyodrębnienie nowej głoski i zastąpienie jej symbolem graficznym «w»

— układanie modeli innych wyrazów zawierających nowa głoskę (wiadro, trawa, wilk).

6. Nauka pisania nowej litery:

— nauczycielka pokazuje schemat nowej litery małej i wielkiej, drukowanej i pisanej;

— analiza kształtu (dotykanie przez dzieci planszy z wypukłym kształtem litery «W»), porównanie z innymi poznanymi dotąd literami;

—  nauczycielka demonstruje sposób pisania bez linni i w liniaturze (na tablicy); (kreślimy kształt litery «w» w powietrzu, na ławce, na plecach koleżanki);

— przygotowanie do pisania ( ćwiczenia palców i dłoni);

— pisanie litery «w» w izolacji i połączonych w wyrazy w Karcie Pracy nr 1;

7. Nauka czytania tekstu z nową literą

— wyszukiwanie nowej litery w tekstach gazet (każdy z uczniów otrzymuje 1 stronę z gazety), odczytywanie trudniejszych wyrazów zawierających literę «w»;

—  na podstawie ilustacji w podręczniku str. 29 dzieci zgadują treść czytanki zamieszczonej poniżej;

— samodzielne próby czytania tekstu «Komu wodę?» przez dzieci;

— czytanie tekstu przez nauczyciela;

— praca z tekstem (wspólne omówienie treści tekstu i nawiązanie do tematu lekcji «woda», podkreślanie wyrazów zawierających literę «w»).

8. Doskonalenie techniki czytania i pisania.

—  rozwiązywanie ćwiczeń z zeszytu ćwiczeń str. 5;

—  rozwiązywanie ćwiczeń z Karty Pracy nr 2;

— gra pt. «złap najszybciej» ( Wszystkie dzieci wychodzą na środek klasy, stoliki i krzesła zostają przesunięte pod ściany, sposród uczniów zostają wybrani – 3 sędziów, 3 poszukiwaczy,1 wybierający. Poszukiwacze obracają się tyłem do innych dzieci. Wybierający nadaje każdemu z dzieci po 1 literze, którą wszyscy już poznali, koniecznie musi wystąpić litera «w». Sędziowie zasiadają w ławie sędziów i kontrolują przebieg gry. Na sygnał wybierającego: START, rozpoczyna się zabawa, wybierający również może brać w niej udział. Dzieci chodzą po całej klasie i na głos powtarzają nadane im litery. Zadaniem poszukiwaczy jest odnalezienie litery «w» spośród wszystkich innych liter. Wygrywa ten, który zrobi to najszybciej. Sędziowie ogłaszają oficjalny werdykt, w przypadku niejasności w wyłonieniu zwycięzcy – sędziowie udają się na naradę. Grę można prowadzić wielokrotnie, poszukiwane mogą być różne litery, dzieci powinny zamieniać się rolami).

9. Dzieci w grupach pięcioosobowych rozwiązują zadanie matematyczne pt. «Plątaninka». Wymiana rozwiązanych zadań miedzy grupami i wzajemne sprawdzanie otrzymanych wyników, przy nadzorze nauczycielki;

10. Dzieci na podstawie zapamiętanych wiadomości o wybranym zwierzęciu żyjącym w wodzie oraz własnej wyobraźni odzwierciedlaja obraz życia zwierząt i roślin pod wodą (dowolna technika plastyczna).

 

Opracowała: Aleksandra Jędryczka

 


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.