Â
Konspekt zajęć w grupie 5-latkówTemat: «Co przyniosła wiosna do naszego ogrodu warzywnego?» – zabawa dydaktyczna
Â
Cel główny- Dostrzeganie zmian zachodzących wiosną w przyrodzie.
Cele operacyjne-- rozumie konieczności mycia warzyw przed jedzeniem
- rozumie znaczenia spożywania warzyw dla zdrowia
- różnicuje i nazywa dybrachy warzyw
- doskonali sprawności umysłowe: spostrzeganie, przyporządkowanie, analiza i synteza
- rozwija pamięci i mowę
- reaguje na werbalne i niewerbalne polecenia nauczyciela
- ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową
- podejmuję próbę globalnego czytania wyrazów
Metoda: burza mózgów, słowna, problemowa, wielostronne działanie dzieci
Pomoce: naturalne okazy warzyw, rysunki, żetony dla dzieci, obrazki do składania z części, szablony warzyw, magnetofonowe nagranie piosenek – «Witaminki», «Ogórek»
Â
Przebieg zajęć:
1.Powitanie gości
Wszyscy są, witam was zaczynamy już czas
Jestem Ja, jesteÅ› Ty, raz, dwa, trzy !
2.Swobodny marsz przy piosence «Witaminki»
Â
3.Burz mózgów- «Z czym wam się kojarzy wiosna» ?
Â
4.Analiza wiersza Heleny Bechlerowej «Świeże jarzynki»
Â
H. Bechlerowa
«Świeże jarzynki»Â
AdaÅ› niesie buraczki.
Tomek niesie marchewki,
A Ewunia w koszyczku,
Różowiutkie rzodkieweczki.
-Zjem choć jedną, jedyną
Takie świeże, różowe.
               I powoli, po jednej
               Już ich zjadła połowę.
-Przecież umyć je trzeba !
Mówi Adaś do Ewki.
-Jak to można Ewuniu
 Jeść nie umyte rzodkiewki?
Â
- przyporzÄ…dkowanie imion dla postaci z wiersza
-kto niesie buraczki?- AdaÅ›
-kto ma marchewki-Tomek
-kto w koszyczku niesie rzodkiewki? — Ewunia
- czy Ewunia mogła zjeść nie umyte rzodkiewki?
- dlaczego trzeba jeść warzywa?
Â
5. Zabawa ruchowa –«Sałatka warzywna»
Â
-dzieci «warzywa» mieszają się zmieniając swoje miejsca
-nauczyciel mówi jaki «warzywo» zmienia miejsce
Â
6.«Wiosenna zagaduj-zgadula»
Â
- jakÄ… porÄ™ roku przedstawia ilustracja?
- przedstaw «smutną i wesołą minę warzywa»
- jaki warzywo zgubiło ten liść ?
- rozwiąż zagadki i dobierz do nich podpisy
- rozpoznaj po smaku co to za warzywo
Â
7. Zabawa ruchowa «Stań przy właściwym obrazku»
Â
— nauczyciel mówi pierwszą głoskę w nazwie warzywa
— dzieci stają przy odpowiednim warzywie
Â
8.Praca indywidualna dziecka
Â
- układanie obrazka warzywa z części
Â
9. Odczytanie hasła o zdrowym odżywianiu się
Â
   «Kto je warzywa ten zdrowy jak ryba „10.Praca indywidualna przy stolikach
Â
- wyklejanie szablonów warzyw: sałata, rzodkiewka, marchewka kolorowym papierem
Â
11.Zakończenie zajęć –zabawa ruchowa przy piosence 0Pomidorek0
Anna Burczaniuk
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.