Scenariusz zajęć przeznaczony dla dzieci 5,6 letnich.
Tematem zajęć jest zapoznanie z instrumentami muzycznymi, tworzenie muzyki, rytmizowanie tekstu.
Proponowane zabawy utrwalaja wiadomości na temat wybranych instrumentów muzycznych oraz rozwijają mowę dzieci poprzez powtarzanie słów dżwiękonaśladowczych.
Scenariusz zajęć koleżeńskich w grupie dzieci 5,6- letnich
ProwadzÄ…ca: Maria Åšliwa
Tematyka kompleksowa: «Muzyka jest wszędzie»
Temat dnia: «Jestem muzykantem»
Cele ogólne:
— Utrwalenie wiadomości na temat wybranych instrumentów perkusyjnych.
— Rozwijanie mowy poprzez powtarzanie słów dźwiękonaśladowczych.
— Doskonalenie logicznego wypowiadania się na podany temat.
— Doskonalenie umiejętności składania obrazka.
Cele operacyjne — dziecko:
— Rozumie zasady proponowane w zabawach dydaktycznych.
— Składa obrazek z 4-5 części.
— Nazywa instrumenty muzyczne.
— Potrafi naśladować grę na instrumentach.
— Umie rytmizować słowa i wystukać rytm na instrumentach
— Rozpoznaje figury geometryczne: koło, kwadrat
— Wesoło się bawi.
Pomoce: Tekst wiersza E. M. Skorek «Zegary»
Ilustracje instrumentów muzycznych w koszulkach dla każdego dziecka, instrumenty perkusyjne: bębenki, grzechotki, tamburyna, dzwoneczki — również «instrumenty muzyczne» wykonane w przedszkolu wg własnych pomysłów, kaseta z piosenką, teksty zagadek, paski z kartonu, kolorowe papierowe koła i kwadraty.
Przebieg:
1. Zabawa na powitanie «Stań ze mną wkoło»
2. «Zegary» — wiersz E. M. Skorek — powtarzanie słów dźwiękonaśladowczych.
3. Zabawa dydaktyczna «Jaki to instrument?» wysłuchają wiersza zagadki, obejrzą obrazek i określą na czym gra zajączek.
4. Zabawa ruchowo-naśladowcza «Zgadnij na czym gram?»
5. Zabawa ruchowa przy muzyce «Jestem muzykantem»
Tańczą w dowolny sposób przy dźwiękach muzyki. Podczas przerwy w grze naśladują grę na instrumencie, którego obrazek pokazał nauczyciel np. bębenek, trąbka, pianino, gitara
6. Praca indywidualna: «Instrumenty muzyczne»każde dziecko otrzymuje obrazek instrumentu (samodzielnie pokolorowanego) pocięty na części, po ułożeniu nazywa go.
7. Zabawa dydaktyczna «Symboliczne przedstawienie rytmu»
UmieszczajÄ… na pasku (zaczynajÄ…c od lewej strony) figury geometryczne.
Nauczyciel umawia się z dziećmi, że jeżeli np. uderzy w bębenek, umieszczają na pasku koło, gdy uderzy w tamburyn — kwadrat.
8. Rytmiczne zagadki — zabawa dydaktyczna
Każde dziecko trzyma w ręce instrument muzyczny. Nauczyciel mówi zagadkę, rytmizuje ją i wystukuje rytm na instrumencie. Wybrane dziecko odpowiada rytmizując słowo i wystukując rytm na instrumencie. Pozostałe dzieci powtarzają odpowiedź na zasadzie echa.
W dużym pokoju,
W kącie przy ścianie stojący zegar zaczął bimbanie.
— Bimm-bamm, bimm-bamm,
Bimm-bamm
W tym samym czasie na nocnej szafce
Zadzwonił budzik, dzwoniąc jak zawsze:
— Drr, drr, drr….
Zegar z kukułką wisi na ścianie,
On także zaczął głośne kukanie:
— kuku, kuku, kuku..
Wszystkie zegary w tym samym czasie
 mają swój udział w głośnym hałasie:
Â
Wiersz — zagadka
Lalka gra na skrzypcach,
 na pianinie jeż,
a zajączek na czym zgadnij jeśli chcesz.
Â
Ram-tam-tam na pianinie sobie gra, gitarze, trąbce, bębenku.
Â
Opracowała: Maria Śliwa
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.