Polecam scenariusz zajęć wychowawczych do przeprowadzenia z młodzieżą specjalnej szkoły ponadgimnazjalnej. Zajęcia skierowane sa do wychowanków kończących szkołę (ostatnia klasa). Zajęcia przeprowadziłam w grupie 15 wychowawnek w internacie SOSW nr1 w Lublinie
Â
Scenariusz zajęć wychowawczych
Â
Temat zajęć: Dokonywanie świadomych wyborów przy poszukiwaniu pracy.
 (Elementy programu Moja pierwsza praca)
Â
Data: 18.XI.2008
Â
Osoba prowÄ…dzaca: Maria Furtak
Â
Czas trwania: 60 minut
Â
Cel kreatywny:
Â
 * KsztaÅ‚towanie umiejÄ™tnoÅ›ci dokonywania Å›wiadomychÂ
   wyborów w zetknięciu się z ofertami pracy
* Motywowanie do rozwijania swoich kompetencjiÂ
   zawodowych
* Kształtowanie postawy szacunku do każdej pracy
Â
Cel optymalizujÄ…cy:
                          Â
                           * Wzmocnienie obiektywnej samooceny wśród wychowanek
                              pod kątem umiejętności zawodowych
                           * Bogacenie słownictwa dziewcząt związanego z rynkiem
                              pracy
Cel minimalizujÄ…cy:
Â
* Eliminowanie postawy nieśmiałości
Â
Â
Â
Metody:
Pokaz, pogadanka, opis, drama, samodzielne działanie.
Â
Åšrodki dydaktyczne:
Plakaty reklamowe z ofertami pracy, ulotki, druki życiorysu, film dydaktyczny, prezentacja multimedialna, szary papier, flamaster.
Â
Przebieg zajęć:
1.    Wprowadzenie do zajęć
Osoba prowadząca wita uczestników zajęć i przedstawia im tematykę spotkania
Â
2.    Prezentacja multimedialna
Przypomnienie znaczenia omawianych wcześniej haseł związanych z rynkiem pracy.
Â
3. Praca indywidualna
Młodzież samodzielnie wybiera dwie interesujące je oferty pracy spośród ogłoszeń zamieszczonych w sali
Â
4. Pogadanka
Wszyscy wspólnie omawiają i weryfikują każde z dostępnych ogłoszeń. Ogłoszenia, które oferują prace nieodpowiednią dla dziewcząt zostają odrzucone.
Â
    5. Praca indywidualna
   MÅ‚odzież w oparciu o wzór uzupeÅ‚niajÄ… wÅ‚asne druki dokumentuÂ
   aplikacyjnego do wybranej przez siebie pracy.
   Omówienie prac dziewcząt.
Â
   6. Prezentacja filmu
   Przedstawienie filmu edukacyjnego pt. Rozmowa o prace.
Â
   7. Scenki sytuacyjne
    MÅ‚odzież w parach odgrywa scenki przedstawiajÄ…ce rozmowÄ™Â
    kwalifikacyjną do wybranej przez siebie firmy.
    Omówienie pozytywnych stron scenek.
Â
   8. Podsumowanie
   Na zakoÅ„czenie osoba prowadzÄ…ca podsumowuje prace dziewczÄ…t, zwraca Â
    uwagę na wyciągnięte podczas zajęć wnioski i prezentuje krótką,
    humorystyczną prezentacje multimedialną.
Â
Â
Dziewczęta z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności podczas realizacji działań zawartych w punktach 3,4,5 wykonują zadanie polegające na doborze atrybutów związanych z zawodem sprzątaczki oraz krawca.
Następnie dobierają nazwę zawodu do ilustracji.
Â
 Dane autora: Maria Furtak
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.