Konspekt może być pomocny w prowadzeniu zajęć terapeutycznych, lub do wykorzystania na zajęciach wyrównawczych.
ĆWICZENIA Z ZAKRESU TRENINGU ORTOGRAFICZNEGO DOTYCZĄCEGO WYBRANEJ TRUDNOŚCI ORTOGRAFICZNEJ .
Temat: Pisownia wyrazów z ,,ż« w zakończeniach –aż, -eż i w partykule ,,że».
Czas zajęć- 1 godzina
Cele zajęć:
-         Utrwalenie reguł pisowni wyrazów z przyrostkami –aż, -eż oraz z partykułą ,,że«
-Â Â Â Â Â Â Â Â Â Rozwijanie inteligencji lingwistycznej, logiczno-matematycznej, wizualno-przestrzennej, muzycznej, kinestetyczno-fizycznej, interpersonalnej, intrapersonalnej.
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Pomoce: duże arkusze papieru, przybory do pisania, kredki, kartoniki ze słowami, domino ortograficzne, karty ortograficzne
Przebieg zajęć
- 1.    Pokaż swój nastrój- uczniowie gestem i dźwiękiem pokazują swoje samopoczucie (rozwijanie inteligencji intrapersonalnej i kinestetyczno- ruchowej)
- 2.    Wprowadzenie do zajęć w formie zagadki (rozwijanie inteligencji lingwistycznej)
Ma mnie żuraw, wąż i żmija,
Żbika także nie omijam.
Włóczę się po różnych dróżkach,
Szumię w zbożu, pachnę w róży,
Zawsze spotkasz mnie w podróży.
Stale mieszkam w Żyrardowie,
Czym ja jestem? Kto odpowie?
Zapoznanie uczniów z celem zajęć.
- Przypomnienie reguły wymienności ,,ż» (odczytanie ze skonstruowanej na wcześniejszych zajęciach mapy myśli)
ż → g ważyć → waga
ż → dz pieniążek → pieniądz
ż → h drużyna → druh
ż → z mrożonka → mrozi
ż → ź grożenie → groźny
ż → s mężczyzna → męski
- 4.    Odczytanie przez nauczyciela tekstu opowiadania (rozwijanie inteligencji lingwistycznej).
Niedługo Andrzejki. Postanowiliśmy urządzić w szkole imprezę z tańcami          i prawdziwym salonem wróżb. Niestety nie mieliśmy pieniędzy. Poprosiliśmy zatem o pomoc naszą wychowawczynię, która podsunęła nam świetny pomysł. Zabraliśmy się więc chyżo za gromadzenie funduszy. Zaangażowaliśmy całą młodzież szkolną, aby przyniosła z domu wszelakie starocie i wystawiliśmy je na sprzedaż. Czego tam nie było?… Miniaturowy plastikowy dyliżans, przedwojenny pejzaż w złoconej ramce, krawieckie nożyczki, powyginane łyżki, używana odzież prababci, kolorowy witraż, a nawet hebanowa szachowa wieża. Każdy    z nas dawał z siebie wszystko. Przy stoisku wystawiliśmy nawet straż, aby nie dopuścić do kradzieży. Nie obyło się jednak bez wypadków. Jeden z naszych strażników, obcięty na jeża, skaleczył się starym wyszczerbionym nożem. Na szczęście pani pielęgniarka miała w swym gabinecie bandaż i pomogła pechowcowi.
Nasza inicjatywa odbiła się szerokim echem wśród okolicznych mieszkańców. Odwiedził nas reporter z lokalnej gazety, aby napisać reportaż.
Za zgromadzone pieniądze kupiliśmy mnóstwo oranżady, soku jeżynowego, zbożowe ciasteczka, ryżowe wafelki i świeże owoce. Razem z kolegą, przebranym za wróżbitę, podziękowaliśmy za pomoc naszej wychowawczyni, wręczając jej ogromny bukiet róż. Impreza andrzejkowa udała się wspaniale. Krótkie omówienie tekstu, wyjaśnienie słownictwa (pejzaż, witraż, angaż).
- 5.    Wyodrębnienie w tekście słów zawierających omawianą trudność ortograficzną(rozwijanie inteligencji lingwistycznej).                      Uczniowie mając przed sobą tekst podkreślają odpowiednie wyrazy.
- 6.    Ustalenie reguły ortograficznej dotyczącej występowania ,,ż« w wyrazach zakończonych –aż, -eż oraz w partykule ,,że». ( rozwijanie inteligencji wizualno- przestrzennej, logiczno- matematycznej)
Uczniowie mają na stolikach kartoniki z wyrazami, w których występuje ,,ż«. Grupują je, ,, wkładając»(przyklejając) do narysowanych na dużym arkuszu papieru worków z określonym sposobem zapisu.
Â
Kartoniki:
— aż | -aż | -eż | -że |
angaż | straż | młodzież | skądże |
pejzaż | sprzedaż | kradzież | mówże |
witraż | podaż | łupież | róbże |
pejzaż |  | grabież | tenże |
masaż |  |  | jakże |
Wspólne sformułowanie reguły.
Literę ż piszemy:
-         w rzeczownikach rodzimych rodzaju żeńskiego zakończonych na –aż, -eż
-         w wyrazach obcego pochodzenia zakończonych –aż, -eż
-         w partykule że.
Zapis reguły na mapie myśli.
- Alfabetyczny krÄ…g. (rozwijanie inteligencji interpersonalnej)
Uczniowie otrzymują kartoniki z wyrazami ( reportaż, angaż, młodzież, kradzież, skądże, jakże, straż, wyprzedaż) i wg określonych zasad ustawiają się alfabetycznie.
Zasady:
-         mówi tylko jedna osoba
-         mówi ten, kto stoi
-         stać może jedna osoba
-         przemieszczać się może jedna osoba.
- Domino wyrazowe. (rozwijanie inteligencji wizualno- przestrzennej) Przykładowe karty domina:
Â
bandaż | -eż |
młodzież | -że |
Â
Â
Â
Â
jakże | -aż |
straż | -eż |
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
- 9.    Kolorowanka według zasady (rozwijanie inteligencji matematyczno-logicznej)
-aż- kolor czerwony
-eż- kolor niebieski
-że- kolor zielony            Â
Â
- 10.  Układanie zdań. Uczniowie wybierają po jednym słowie z każdej grupy wyrazów z ćwiczenia 9, układają z nimi zdania i zapisują je. ( rozwijanie inteligencji lingwistycznej)
- Zabawa ,, Zgadnij, jakie to słowo« (rozwijanie inteligencji muzycznej) Jedna osoba wychodzi, a pozostałe dzielą się na dwie (trzy w trudniejszej wersji) grupy. Dzielimy wyraz zawierający trudność na sylaby i przydzielamy je grupom. Grypy powtarzają równocześnie i głośno sylaby, a osoba, która wcześniej wyszła musi odgadnąć, jakie to słowo.
2 sylaby: mło- dzież, kra-dzież, łu- pież, ma- saż
3 sylaby: ta-tu-aż, re-por-taż
- 12.  Odczytywanie reguły ortograficznej z określoną emocją: strach, złość, nieśmiałość, euforia, wściekłość, smutek. (rozwijanie inteligencji intrapersonalnej).
- 13.  Pantomima. Pokazywanie i odgadywanie wyrazów bez użycia słów. Jedno dziecko pokazuje, pozostali odgadują unosząc kartonik z odpowiednim słowem i wypowiadając je. (rozwijanie inteligencji kinestetyczno-ruchowej)
Słowa do odgadywania: bagaż, garaż, sprzedaż, wiraż, bandaż, straż, masaż, młodzież, kradzież, odzież, łupież, tatuaż, bandaż.
- Karty do gry ,, Piotruś ortograficzny»(rozwijanie inteligencji interpersonalnej)
Â
| Â | Â | Â |
Â
- Podsumowanie i zakończenie zajęć. (rozwijanie inteligencji interpersonalnej)
Zabawa końcowa- przekazywanie w kręgu gestu przyjaźni np.: uścisk dłoni, klepanie po plecach, uśmiech itp.
Â
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.