SCENARIUSZ ZAJĘĆ (HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA)
Temat: Robimy porzÄ…dki;
Cel ogólny:
doskonalenie słuchu fonematycznego;
Cele operacyjne: Dziecko:
dzieli wyraz na sylaby;
określa liczbę sylab;
wyróżnia głoskę w nagłosie;
zna cyfry 1, 2, 3;Â
Metody:
czynna
oglÄ…dowa
czynna
Formy:
praca z całą grupą
praca indywidualnaÂ
Åšrodki dydaktyczne:
obrazki przedstawiające różne przedmioty- po 2 dla każdego dziecka;
garnek, koszyk, pudełko;
kartoniki z cyframi 1, 2, 3, obręcze;
płyta CD z muzyką, odtwarzacz CD;
karta pracy;
Przebieg zajęć:
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel snuje opowiadanie nieszczęściu w «Obrazkowej krainie»- obrazki, które do tej pory były poukładane w określony sposób zostały porwane przez wichurę i nie wiedzą jak wrócić do swoich mieszkań. Proponuje by dzieci pomogły obrazkom.
Każde z dzieci ma przygotowane 2 kartoniki z obrazkami. Nauczycielka prosi by dzieci wskazały kartonik leżący z prawej strony (koryguje błędne wskazania), a następnie zobaczyły co znajduje się na obrazku (na obrazku znajdują się przedmioty zaczynające się na głoskę «g», «k» lub «p»). Na środku dywanu kładzie garnek, koszyk, i pudełko. Zadaniem dzieci jest włożyć obrazki do ich «mieszkań»: obrazki z przedmiotami na głoskę «g» do garnka, obrazki z przedmiotami na głoskę «k» do koszyka, a obrazki z przedmiotami na głoskę «p» do pudełka. Dzieci kolejno wykonują zadanie dzieląc wcześniej wyrazy na sylaby i określając liczbę sylab w wyrazie.
Zabawa ruchowa «Taniec radości»- dzieci wykonują swobodny taniec radości do muzyki włączonej przez nauczycielkę;
Dzieci siadają z powrotem na swoich miejscach, nauczycielka snuje dalszą część opowiadania i przedstawia kolejne zadanie. Na środku dywanu umieszcza teraz kartoniki z cyframi 1, 2, 3 i obręcze. Prosi by dzieci wzięły drugi kartonik, policzyły sylaby w przedmiocie na obrazku i włożyły do obręczy z cyfrą odpowiadającą liczbie sylab w wyrazie na obrazku. Dzieci kolejno wykonują zadanie dzieląc wcześniej wyrazy na sylaby i określając liczbę sylab w wyrazie.
Zabawa ruchowa «Taniec radości»- dzieci wykonują swobodny taniec radości do muzyki włączonej przez nauczycielkę;
Następnie nauczycielka prosi by dzieci usiadły do stolików i wypełniły kartę pracy- pokolorowały tyle kratek, ile sylab ma przedmiot nad kratkami. Następnie dzieci kolejno podchodzą do nauczycielki. Nauczycielka pyta o głoskę w nagłosie wybranego przedmiotu, zaznacza wynik i zbiera karty pracy.
Zakończenie zajęć- nauczycielka dziękuje dzieciom za pomoc udzieloną mieszkańcom «Obrazkowej krainy» i zaprasza dzieci do zabawy.
Â
Opracowała: Agnieszka Kendzia
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.