Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Prawa dziecka

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-08-23 22:17:22
Autor: Agnieszka Kendzia

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH

Temat: Znamy swoje prawa. 

Cel ogólny:

  • utrwalanie znajomości wybranych praw dziecka;

Cele operacyjne:

  • potrafi wymienić zapamiętane przez siebie prawa dziecka;

  • potrafi wyrażać swoje emocje mimiką;

  • czyta i rozwiązuje działania matematyczne;

  • zna swoją narodowość, wygląd godła i flagi państwowej;

  • wie, co służy zdrowiu;

  • wie, od kogo może przyjąć pomoc;

  • zna zasady bezpiecznej zabawy i stosuje je podczas jej trwania; 

Metody:

  • słowna

  • oglądowa

  • czynna 

Formy:

  • praca z całą grupą;

  • praca indywidualna;

Środki dydaktyczne:

  • tekst wiersza «O prawach dziecka» Marcina Brykczyńskiego,prezentacja multimedialna «Prawa dziecka», lusterka, szyfr matematyczny, kartoniki z napisami «tak» i «nie», kartoniki z obrazkami «zdrowe»i «niezdrowe», arkusz papieru, pisak, zabawki;

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci.

2. Odczytanie przez nauczyciela wiersza «O prawach dziecka» Marcina Brykczyńskiego- rozmowa z dziećmi na temat wiersza, próba odpowiedzi na pytanie: O których prawach dziecka mówił wiersz.

3. Zabawa dydaktyczna «Prawa dziecka».

Przed każdym kolejnym etapem zabawy nauczyciel prezentuje slajd z prezentacji- obrazek. Dzieci zastanawiają się, którego z poznanych praw dziecka on dotyczy. Następnie nauczyciel odczytuje dane prawo ze slajdu, dzieci otrzymują informację czy dobrze rozszyfrowały obrazek. Następnie wykonują zadanie dotyczące danego prawa. 

PRAWO DO WYRAŻANIA EMOCJI

Dzieci otrzymują lusterka. Za pomocą mimiki prezentują emocję, którą podaję nauczyciel: radość, smutek, złość, zdziwienie, strach, rozczarowanie; Po obejrzeniu emocji w lusterku prezentują ją także innym osobom. 

PRAWO DO NAUKI

Dzieci rozwiązują szyfr matematyczny- literowy. Najpierw odczytują działanie matematyczne i podają jego wynik: 4+2= 6; 1+3= 4; 3+2= 5; 1+1= 2; 2+1= 3

Pod działaniami znajdują się kartoniki z liczbami, pod nimi litery. Liczby na kartonikach odpowiadają wynikom działań. Po każdym dobrze podanym wyniku działania nauczyciel zdejmuje kartonik z liczą i odsłania literę. Po rozwiązaniu wszystkich działań dzieci odczytują rozwiązanie zagadki literowej;

 

6

4

5

2

1

 

B

R

A

W

O

 

PRAWO DO IMIENIA I NARODOWOŚCI

Dzieci otrzymują kartoniki z napisami «TAK» i «NIE». Nauczyciel odczytuje stwierdzenia:

  1. Mam na imię Wojtek;

  2. Jestem francuzem;

  3. Mój kraj to Polska;

  4. Mieszkam w Hiszpanii;

  5. Mam na imię Martyna.

  6. Godło Polski to biały orzeł na czerwonym tle;

  7. Polskie barwy narodowe są niebiesko- czerwone;

  8. Orzeł na polskim godle nie ma korony;

  9. Polski hymn narodowy rozpoczyna się od słów: Jeszcze Polska nie zginęła;

  10. itp.

Zadaniem dzieci jest uniesienie właściwego kartonika — TAK- jeśli stwierdzenie jest prawdziwe i NIE- jeśli jest fałszywe; Kto podniesie właściwy kartonik może wstać.

PRAWO DO SZUKANIA POMOCY U DOROSŁYCH

Nauczyciel wiesza na tablicy arkusz papieru. Zadaje dzieciom pytanie: U kogo możecie szukać pomocy. Wszystkie odpowiedzi dzieci zapisuje na arkuszu. Na koniec dzieci liczą wypisane osoby. 

PRAWO DO ZDROWIA

Dzieci otrzymują kartoniki z obrazkami przedstawiającymi przedmioty, zjawiska, które sprzyjają lub szkodzą zdrowiu (owoce, warzywa, sprzęt sportowy, dymy, brudne ręce, spleśniała żywność itp.). Dzieci dokonują podziału.

PRAWO DO ZABAWY

Dzieci przypominają zasady bezpiecznej zabawy. Następnie zadaniem dzieci jest wybrać jedną zabawkę- ulubioną i posadzić ją przed sobą. Nauczyciel wybiera jedną i ją opisuje. Dzieci odgadują, która to zabawka. Następnie proponuje by role się odwróciły. Jedno z dzieci opisuje zabawkę. 

4. Podsumowanie i zakończenie zajęć. Zaproszenie dzieci do zabaw dowolnych.

  

«O prawach dziecka»

 

Niech się wreszcie każdy dowie

I rozpowie w świecie całym,

Że dziecko to także człowiek,

Tyle, że jeszcze mały.

 

Dlatego ludzie uczeni,

Którym za to należą się brawa,

Chcąc wielu dzieci los zmienić,

Spisali dla was mądre prawa.

Więc je na co dzień i od święta,

Spróbujcie dobrze zapamiętać.

 

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,

A szczególnie do robienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi

I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

 

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić wyzywać,

I każdego mogę na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata, już nie mieszka z nami,

Nikt nie może mi zabraniać spotkać ich czasami.

 

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,

Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać aby każdy uznał moje prawa

A gdy różnią się od innych, to jest moja sprawa.

 

Tak się tu w wierszu poukładały,

Prawa dla dzieci na całym świecie,

Byście w potrzebie z nich korzystały

Najlepiej jak umiecie.

 

Marcin Brykczyński

 

Opracowała: Agnieszka Kendzia


Powrót | Do góry

Pliki do pobrania

Zaloguj się

, aby dodać komentarz.