Scenariusz opracowany został na lekcję informatyki, ale można
z powodzeniem wykorzystać go na lekcjach przyrody lub techniki podczas omawiania zagadnień związanych z żywieniem i zapotrzebowaniem energetycznym różnych grup wiekowych. Korzystanie z Internetu wymusza konieczność przeprowadzenia zajęć w pracowni komputerowej. Temat bardzo dobry na lekcję utrwalającą pracę z kalkulatorem. Strony internetowe do wykorzystania w szerokim zakresie w zależności od potrzeb i pomysłowości nauczyciela.
Â
Scenariusz lekcji informatyki — klasa piąta
Â
Tytuł podręcznika: ,, Informatyka 2000«
Â
Wydawnictwo: ,, Czarny Kruk»
Â
Autorzy: J. Białowąs, K. Chmielewska, A. Drogowski, E. Figielska-Pezda, Małgorzata Mordaka
Â
- 1.    Dział programowy: Praktyczne zastosowanie komputera — kalkulator.
Â
2. Temat: Wykonujemy obliczenia na kalkulatorze — ćwiczenia.
Â
3. Czas trwania zajęć: 45 minut
Â
4. Cele lekcji:
Â
Wiadomości:
— uczeń wie jak uruchomić aplikację kalkulator,
— uczeń wie jak korzystać z aplikacji kalkulator,.
Â
Umiejętności:
— odczytuje ze zrozumieniem polecenia zawarte w karcie pracy,
— wykonuje podstawowe obliczenia korzystając z aplikacji kalkulator,
— oblicza procent z liczby,
— korzysta z pamięci kalkulatora,
— zapisuje utworzony dokument w odpowiednim folderze, pod odpowiednią nazwą.
Â
Postawy:
— kształtowanie umiejętności praktycznych przydatnych w życiu człowieka,
— uświadomienie korzyści płynących z nabycia umiejętności praktycznych potrzebnych w życiu człowieka,
— ocenianie swoich predyspozycji i możliwości.
Â
Zasób posiadanej wiedzy:
— tworzy dokumenty w edytorze tekstu i zapisuje je.
Â
5. Metody nauczania: pogadanka wprowadzająca, ćwiczenia praktyczne z kartą pracy ucznia.
Â
6. Formy pracy: z całą klasą, w grupach dwuosobowych.
Â
7. Środki dydaktyczne: zasoby komputera, karta pracy ucznia, tabela z wartościami kalorycznymi produktów żywnościowych, Internet.
Â
8. Przebieg lekcji:
Â
— Czynności organizacyjno porządkowe.
Â
— Wprowadzenie do tematu lekcji:
- Określenie celów lekcji,
- Przypomnienie zasady zapisywania dokumentów(chętny uczeń).
- Przypomnienie sposobu obliczania procentu liczby i korzystania z pamięci kalkulatora.
- Zapoznanie z przebiegiem zajęć.
Dane autora: Dorota Gajda
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.