SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ PRZEPROWADZONEJ W RAMACH GODZINY WYCHOWAWCZEJ W KLASIE III RZEŹNIK-WĘDLINIARZ I STOLARZ
                                                                            Â
Temat: Profilaktyka uzależnień – o alkoholu i uzależnieniach
                                                                                                                                                   Â
Cel: Dostarczenie wiedzy na temat alkoholu i uzależnień, zmiana stereotypowych, nieprawdziwych sądów o ich działaniu. Uświadomienie uczniom zgubnego wpływu alkoholu na organizm i psychikę człowieka.
Â
Metody: wyjaśnienie, opowiadanie, dyskusja, «burza mózgów».
Â
Åšrodki dydaktyczne: kwestionariusz
Â
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie tematu zajęć.
2. Nauczyciel rozdaje listy twierdzeń. Uczniowie zastanawiają się i notują, czy ich zdaniem jest to prawda czy fałsz:
 Alkohol jest środkiem uzależniającym. (prawda)
 Alkoholizm jest chorobą, którą można leczyć. (prawda)
 Ilość alkoholu zawarta w butelce piwa, lampce wina i kieliszku wódki jest mniej więcej taka sama. (prawda)
 Najlepiej porozmawiać z kimś na temat jego picia, gdy ten ktoś jest pijany, bo wtedy będzie z nami szczery. (fałsz)
 Mieszanie alkoholu z napojami gazowanymi przyspiesza jego działanie. (prawda)
ï‚· Alkohol nie jest trawiony tak jak inne pokarmy. (prawda)
 Alkoholicy piją dlatego, że maja słaby charakter. (fałsz)
 Pomocy w walce z alkoholizmem potrzebuje tylko osoba uzależniona, jej rodzina nie. (fałsz)
 Alkoholik wyrządza krzywdę tylko sobie. (fałsz)
 Jeśli przed spożyciem alkoholu zje się posiłek, alkohol działa wolniej. (prawda)
 Picie alkoholu to dobry sposób na rozgrzanie się. (fałsz)
 Żeby otrzeźwieć, trzeba się przespacerować lub wypić mocną kawę. (fałsz)
 Alkohol jest bardziej szkodliwy dla nastolatka niż dla czterdziestolatka. (prawda)
 Alkohol leczy przeziębienia. (fałsz)
 Pijany jest zazwyczaj dowcipny. (fałsz)
 Trzeba się napić, żeby móc się dobrze bawić. (fałsz)
 Chłopcy mogą wypić więcej niż dziewczyny. (fałsz)
 Wszyscy w Polsce piją alkohol. (fałsz)
 Nie jest się alkoholikiem, dopóki rano nie czuje się przymusu wypicia kieliszka. (fałsz)
 Piwem nie można się upić. (fałsz)
 Gdy wypije się alkohol, robi się czasem rzeczy, których inaczej by się nie zrobiło. (prawda)
3. Nauczyciel odczytuje poprawne odpowiedzi, uczniowie korygujÄ… swoje oceny.
Stwierdzenia budzące wątpliwości uczniów są szczegółowo omówione.
4. Nauczyciel proponuje, aby uczniowie przypomnieli znane lub zasłyszane przypadki nieracjonalnego zachowania się ludzi w stanie nietrzeźwości. Hasłowe notowanie tych zachowań na tablicy.
5. Dyskusja: Czego nowego dowiedziałem się na dzisiejszej lekcji?
Â
Podsumowanie lekcji:
1.  Ocena pracy uczniów.
2.  Podziękowania za udział w zajęciach i pożegnanie klasy.
Â
Opiekun stażu:                                        Opracowała i przeprowadziła:
mgr Kamila Górska                                 mgr Monika Tuziak
                                                                 Listopad 2008
Â
Â
Â
Â
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.