Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawieñ szkolnych
Lekcja w kinie

Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami

Pobierz do PDF Wydrukuj stronÄ™
Data dodania: 2011-07-12 22:29:21
Autor: Alina Szczurek

«Jesienna zgaduj – zgadula» 

Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami (metoda warsztatowa)

ProwadzÄ…ca: mgr Alina Szczurek

Grupa: 4-latki

Cele:

  • rozróżnianie i nazywanie wybranych warzyw i owoców, rozpoznawanie ich za pomocÄ… zmysÅ‚u wzroku, dotyku i smaku
  • dostarczanie dzieciom i rodzicom okazji do przeżywania przyjemnoÅ›ci i radoÅ›ci podczas wspólnego rozwiÄ…zywania zagadek, zadaÅ„
  • rozumienie koniecznoÅ›ci jedzenia surowych warzyw i owoców niezbÄ™dnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Åšrodki dydaktyczne:

  • emblematy warzyw (marchewki, cebule, pomidory, ogórki ) do przypiÄ™cia na bluzkÄ™ dla każdego dziecka i rodzica
  • obrazki przedstawiajÄ…ce rozwiÄ…zania zagadek sÅ‚ownych ukryte za «magicznymi okienkami»
  • naturalne owoce i warzywa
  • 4 koperty z naklejonymi emblematami drużyn
  • obrazki (owoce i warzywa) pociÄ™te na części i ich kontury
  • piosenka «Witaminki, witaminki»
  • plansza z punktacjÄ…

Przebieg zajęcia:

1. Podział dzieci i rodziców na 4 drużyny (marchewki, cebule, pomidory, ogórki), Wszyscy dostają emblemat do przypięcia na bluzkę ( rodzic i dziecko – taki sam ) i zajmują miejsca przy stołach oznaczonych tymi samymi emblematami

Każda drużyna kolejno rozwiązuje zagadkę lub zadanie, za które otrzymuje punkty

2. Zagadki słowne

Rozwiązania zagadek dzieci odsłaniają na obrazkach ukrytych za «magicznymi okienkami»

3. Zagadki smakowe

Wybrani rodzice i dzieci mają zasłonięte oczy podczas próbowania owoców i warzyw

4. Zagadki dotykowe – «czarodziejski worek»

5. Zagadki obrazkowe

Dzieci odnajdują koperty oznaczone poszczególnymi emblematami drużyn, które zostały wcześniej ukryte w sali. Należy ułożyć obrazek ( warzywo, owoc ) pocięty na części i nakleić na kartkę, dopasowując do narysowanego konturu

6. Twórczość słowna

Wymyślanie rymowanek, haseł, okrzyków na temat spożywania owoców i warzyw, zapisywanie ich (czas ograniczony piosenką «Witaminki, witaminki» ) i odczytywanie, np.:

«Jedz owoce i jarzynki — w nich mieszkają witaminki!!!»

7. Zabawa integracyjna — «sałatka owocowo – warzywna»

8. Degustacja owocowych szaszłyków wykonanych wcześniej przez dzieci na zajęciach

 

Opracowała: Alina Szczurek


Powrót | Do góry
Zaloguj siÄ™

, aby dodać komentarz.