Jest to scenariusz zajęć z cyklu — LEGENDY POLSKIE, realizowanego na zajęciach zintegrowanych w klasie III. Lekcja ta dotyczy znanej legendy o krakowskim hejnale.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ
KLASAÂ III
BLOK TEMATYCZNY: Polska nasza Ojczyzna
TEMAT DNIA: Kraków w legendzie.
TEMAT ZAJĘĆ:
Ustalanie kolejności zdarzeń w legendzie pt. «Przerwany hejnał». Główny bohater i postaci drugoplanowe w legendzie. Przekształcanie równoważników w zdania.
CELE OGÓLNE:
- wdrażanie do uważnego słuchania czytanego tekstu,
- poznanie legendy o krakowskim hejnale,
- doskonalenie umiejętności ustalania kolejności zdarzeń na podstawie tekstu,
- wzbogacanie słownictwa uczniów,
- doskonalenie umiejętności przekształcania równoważników w zdania,
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- uważnie słucha czytanego tekstu,
- zna legendÄ™ o krakowskim hejnale,
- wskaże na mapie Kraków i Wisłę,
- przekształci równoważniki w zdania,
- wyszuka w tekście fragmenty na określony temat,
- ustali kolejność zdarzeń w legendzie,
METODY:
- podająca, poszukująca, eksponująca, praktycznego działania, aktywizująca: «burza mózgów»
FORMY PRACY:
- indywidualna jednolita, zbiorowa jednolita, grupowa zróżnicowana,
ÅšRODKI DYDAKTYCZNE:
- podręcznik «Wesoła Szkoła», książka pt. «Legenda o krakowskim hejnale», karteczki z poleceniami dla 4 grup, rozsypanki z tytułami wydarzeń dla każdego ucznia, mapa Polski, nagranie krakowskiego hejnału, zagadki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Czynności organizacyjno-porządkowe.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. RozwiÄ…zanie zagadki podanej przez nauczyciela.
Jak ma na imiÄ™ dawna stolica,
Przez którą płynie błękitna Wisła?
Gdzie dumny Wawel i Smocza Jama,
Stąd słychać co dzień melodię znaną? (Kraków)
4. «Burza mózgów» związana z pojęciem Kraków.
5. Wskazywanie na mapie fizycznej Polski Krakowa oraz Wisły.
6. Wysłuchanie hejnału z taśmy magnetofonowej ze zwróceniem uwagi na jego cechy charakterystyczne (melodia krótka, oparta na prostym powtarzającym się motywie, melodia nagle urywa się).
7. Odsłonięcie tematu zajęć napisanego na tablicy – Ustalamy kolejność zdarzeń w legendzie pt. «Przerwany hejnał».
8. Czytanie przez nauczyciela legendy pt. «Przerwany hejnał» z równoczesnym ilustrowaniem treści przy pomocy obrazków.
9. Wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów w tekście
10. Swobodne wypowiedzi uczniów nt. treści legendy.
11. Praca w grupach – ciche czytanie utworu ze zwróceniem uwagi na polecenie zawarte na kartce dla każdego zespołu.
- Jaki to utwór? Wymień cechy charakterystyczne legendy. Jakie znaszinne utwory z tego gatunku – podaj tytuły.
- Wymień główne postacie występujące w utworze. Określ miejsce akcji.
- Dopasuj odpowiednie fragmenty tekstu do dwóch ilustracji w  książce.
- Skąd wzięło się nagłe zakończenie hejnału?
- Dlaczego hejnał w ten sposób jest grany do dzisiaj?
12. Wypowiedzi ustne w zwiÄ…zku z poleceniami, argumentowane fragmentami tekstu.
13. Rozdanie rozsypanki z tytułami wydarzeń i indywidualnej porządkowanie ich według logicznej kolejności.
- Pojawienie się Tatarów pod Krakowem.
- Ostrzeżenie mieszkańców grodu przez strażnika.
- Przygotowanie grodu Wiślan do obrony.
- Walka z Tatarami.
- Śmierć trębacza.
14. Odczytanie uporządkowanych tytułów wydarzeń.
15. Przekształcanie równoważników w zdania i zapis w zeszytach.
16. Kontrola i ocena prac.
17. Zadanie pracy domowej.
W oparciu o kolejne tytuły wydarzeń przygotuj ustne opowiadanie legendy o krakowskim hejnale.
Â
Opracowała: Alicja Karczewska
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.