Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawieñ szkolnych
Lekcja w kinie

Pisanka Wielkanocna - obklejanie jaja moliną, sznurkami i nićmi

Pobierz do PDF Wydrukuj stronÄ™
Data dodania: 2011-06-27 22:35:56
Autor: Marzena Pietrzak

Poniższy scenariusz to propozycja zajęć rewalidacyjnych z dziećmi niepełnosprawnymi.

Temat: PISANKA WIELKANOCNA — OBKLEJANIE JAJA MOLINĄ, SZNURKAMI I NIĆMI.

Cele główne:

  • usprawnianie pracy rÄ…k w zakresie percepcji dotykowej i sprawnoÅ›ci manipulacyjnej palców i dÅ‚oni;
  • rozbudzenie ekspresji plastyczno — technicznej i dawanie radoÅ›ci z wykonywanego dziaÅ‚ania.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  • zna niektóre zwyczaje zwiÄ…zane ze ÅšwiÄ™tami Wielkanocnymi,
  • potrafi smarować jajo klejem
  • potrafi obklejać jajo molinÄ…
  • sÅ‚ucha, rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela
  • umie uporzÄ…dkować miejsce pracy
  • umie umyć i osuszyć rÄ™ce

Metody pracy: rozmowa, instruktaż słowny, poznawanie polisensoryczne, działanie praktyczne, naśladownictwo, obserwacja wzrokowa i dotykowa.

Formy pracy: indywidualna

Zasady pracy: akceptacji osoby, podmiotowości i indywidualizacji, wyzwalania motywacji do działania, aktywności, poglądowości, systematyczności, trwałości, bezpieczeństwa i higieny pracy.

Środki dydaktyczne: duża plastikowe jajo, klej, różnokolorowe materiały typu molina, nici, sznureczki, ceratka.

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna

1. Powitanie

2. Rozmowa na temat jajka wielkanocnego — pisanki (na poprzednich zajęciach omawiany był temat Świąt Wielkanocnych oraz symboli świątecznych m.in. pisanka).

3. Obserwacja dotykowa i wzrokowa jaja. Przygotowanie różnokolorowych nici-zwrócenie uwagi na ich kolor, fakturę.

II. Część właściwa

1. Ekspresja plastyczno — techniczna: Nauczyciel informuje, co dziecko będzie robiło i wyjaśnia sposób wykonania. Próba wykonania pierwszego wzoru na jajku- posmarowanie jaja klejem, wybranie odpowiedniego koloru nici a następnie przyklejenie sznureczka do faktury jaja. Nauczyciel pomaga dziecku, naprowadzając jego dłonie. Wspomaga każdy przejaw oczekiwanej aktywności, zachęca do samodzielności. Chwali słowem i gestem pożądane zachowania i efekty pracy dziecka.

2. PorzÄ…dkowanie miejsca pracy.

3. Mycie i osuszanie rÄ…k.

III. Część końcowa.

1. Omówienie wykonanych prac, pochwalenie dziecka.

2. Pożegnanie.

Uwagi o realizacji:

Scenariusz może być zmodyfikowany w czasie zajęć, ze względu na samopoczucie i możliwości psychofizyczne dziecka w danym dniu.

Czas trwania zajęć jest uzależniony od możliwości psychofizycznych dziecka.

W trakcie zajęć przewidziana jest przerwa śródlekcyjna sugerowana zachowaniem  i samopoczuciem ucznia.

 

Opracowała: Marzena Pietrzak


Powrót | Do góry
Zaloguj siÄ™

, aby dodać komentarz.