Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Zabawy matematyczne z bałwankami

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-06-23 21:26:41
Autor: Elżbieta Sygut

scenariusz zajęcia z zakresu edukacji matematycznej z elemntami metody prof.E.Gruszczyk-Kolczyńskiej

Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji matematycznej dla dzieci 6-cioletnich

Temat:  Zabawy matematyczne z bałwankami.

Cel

Określenie poziomu umiejętności matematycznych dzieci z zakresu posługiwania się liczbami, dodawanie i odejmowania, wskazywania kierunków i określania ich,  dostrzegania i kontynuowania rytmów oraz stałego następstwa dnia i nocy, pór roku, dni tygodnia i miesięcy.

Cele operacyjne:

  Dziecko:

  • Posługuje się liczebnikami w aspekcie kardynalnym i porządkowym, dodaje i odejmuje manipulując przedmiotami
  • Rozpoznaje cyfry 1– 10
  • Określa i rozpoznaje kierunki i położenie przedmiotów
  • Dostrzega i kontynuuje rytm, przedstawia go w sposób graficzny i ruchowy
  • Dostrzega rytmiczną organizację czasu w stałych następstwach dnia i nocy, dni tygodnia, miesięcy, pór roku

Metody: 

met. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń, zadań stawianych do wykonania, instrukcje, pokaz, rozmowa, wiersz.

Środki dydaktyczne:                           

 liczydełka, kartki z bałwankiem(harmonijka z 10 bałwankami), kółka z cyframi — dla każdego dziecka, sylwety bałwanków, szarfy, sylwety cyfr

Forma: zajęcie z całą grupą

 

Przebieg zajęcia

 

1.Wspólna recytacja wiersza„Wesołe cyferki”. cwiczenia liczbowe z wykorzystaniem sylwet bałwanków– pierwszy, piąty…

 Rozdanie liczydełek (harmonijek), przeliczanie bałwanków poprzez dokładanie. Wykorzystanie wiersza„Dziesięć bałwanków” do ćw. liczbowych– odejmowanie.

2.Zabawa taneczna do piosenki„Zimowa poleczka”

3.„Zabawy z bałwankiem”

 – rozdanie dz dywanikow i liczmanów– określanie stron L-P.

 – Układanie kół z cyframi od 1 do10 od str. lewej do prawej nad bałwankiem; układanie cyfr od 10 do 1 pod bałwankiem (chętne dzieci).                                                

 – Układanie kół wg instrukcji nauczyciela– czerwone kółka z lewej strony bałwanka a niebieskie z prawej strony; 2 czerwone nad bałwankiem, 1 niebieskie pod, 3 czerwone po lewej stronie, 4 niebieskie po prawej– określanie 1 niebieskie kółko jest…(nad) 2 czerwone są…(pod) 3 czerwone… (po lewej) 4 niebieskie… (po prawej).

4.Zabawy z rytmem 

— określanie regularności w zawieszonych sylwetach (dekoracja sali) ilustracja ruchowa rytmów;                

   — układanie rytmów z kolorowych kół wg pomysłu dzieci, ilustracja ruchowa.                                         

    – dostrzeganie rytmu jako stałego następstwa dni i nocy, dni tygodnia, miesięcy, pór roku:            

    — rozdanie szarf (niebieskie —  noc, żółte — dzień)  ustawienie dz w kole wg następstwa dzień-noc, bieg w różnych kierunkach na sygnał ponowne ustawienie w kole,              

  — rozdanie szarf w 4 kolorach (pory roku) ustawienie dz w kole wg następstw pór roku, bieg i na sygnał ponowne ustawienie,              

  — rozmowa przy kalendarzu, dostrzeganie następstw dni tygodnia,                                              

     — zabawa ruchowa do wyliczanki„Miesiące” wg M. Bogdanowicz, dostrzeganie następstw miesięcy.

5.Praca przy stolikach– rysowanie pod dyktando nauczyciela

 – z lewej strony bałwanka narysuj bałwanka mniejszego a z prawej większego, nad najmniejszym i największym bałwankiem narysuj chmurkę a nad średnim słonko, pod bałwankami narysuj śnieg.

 

 

Dane autora: Elżbieta Sygut


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.