Zestaw grupowych gier i ćwiczeń psychologicznych podnoszących energię grupy.
KONSPEKT ZAJĘĆ Z PEDAGOGIKI TWÓRCZOŚCI
Gr 5,6-latki
Prowadząca: mgr Magdalena Jarzębska — Kopka
Temat: Zestaw grupowych gier i ćwiczeń psychologicznych podnoszących energię grupy.
CELE:
— budowanie poczucia własnej wartości
— uczenie prawidłowej komunikacji
— uruchamianie procesów myślowych oraz emocji
— podnoszenie nastroju oraz integracja grupy
— budowanie zamiłowań do ruchu
METODY:
-słowna (objaśnienia)
— percepcyjna (bodźce dotykowe, wzrokowe)
— czynna (zadania i ćwiczenia)
FORMY:
— zbiorowa jednolita
— indywidualna niejednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: jeden but, krzesełka
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.”Ludzie do ludzi”- dzieci dobierają się w pary. Nauczyciel kieruje zabawą mówiąc, np..:”nos do nosa”,“plecy do pleców”,“ręka do nogi” itd… Dzieci wykonują polecenia. Kiedy pada hasło“Ludzie do ludzi” każdy zmienia partnera.
2.“Krąg”. Grupa staje w kręgu i podaje sobie but bez użycia rąk. But nie może wypaść.
3.“Krzesło elektryczne”- dzieci w kręgu trzymają się za ręce. W środku jest“elektryczne krzesło”. Zadanie polega na tym, aby zmusić sąsiadów do dotknięcia krzesła (nie wolno puszczać rąk). Ten kto dotknie krzesła odpada. Wygrywa to dziecko, które zostanie ostatnie.
4.“Pociągi”- dzieci w trójkach. Pierwsza osoba w każdym pociągu jest“buforem” — zamyka oczy i wyciąga ręce do przodu. Druga osoba jest“lokomotywą”- chwyta pierwszą za biodra, również zamyka oczy. Trzecia osoba jest“maszynistą” — trzyma drugą osobę i ma otwarte oczy — kieruje pociągiem.
5. Pantomima. Dzieci siedzą w kręgu. Jedna osoba wchodzi do środka i pokazuje innym czynność podaną wcześniej przez nauczyciela, np.:
— dekorowanie tortu
— niesienie tacy pełnej szklanek
— przeskakiwanie po kamieniach
— przechodzenie po śliskim lodzie
— wspinanie się na skałę
— nawlekanie igły
— niesienie ciężkiej walizki
— przewijanie dziecka
— drażnienie lwa
— szukanie igły w trawie
— itp.
6. Ćwiczenia oddechowe i rozciągające.
7. Zakończenie zajęć. Ewaluacja — rysowanie smutnych i wesołych buziek.
Dane autora: Magdalena Jarzębska— Kopka
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.