Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Polskie pieśni patriotyczne

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-06-01 00:30:17
Autor: Jolanta Tulej

Zachęcam do przeprowadzenia lekcji muzyki z wykorzystaniem najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych z uczniami w każdym wieku.

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI W KLASIE III

TEMAT: Poznajemy polskie pieśni patriotyczne–„Piechota”.

CELE:

— Poznawanie pieśni historycznych i muzyki narodowej

— Kształtowanie właściwej postawy wobec własnej kultury i tożsamości narodowej

CELE DYDAKTYCZNE:

Uczeń potrafi:

— zagrać na flecie„Przybyli ułani” (praca domowa)

— zaśpiewać w grupie pieśni„Przybyli ułani” i„Piechota”

— omówić słuchany utwór (F. Chopina)

POMOCE DYDAKTYCZNE:

— flet prosty

— pianino

— odtwarzacz płyt CD

— zeszyt ćwiczeń W. Wołejsza„Śpiew i muzyka dla smyka” cz.I

— teksty i nuty pieśni„Piechota”,„Przybyli ułani”

— F. Chopin: Polonez As-dur op. 53 (nagranie w wykonaniu Marthy Argerich)

— Reprodukcje obrazów ukazujące różnice w stroju żołnierzy piechoty i ułanów

  • Jerzy Kossak„Wymarsz z Oleandrów”
  • Stanisław Batowski„Wjazd Józefa Piłsudskiego do Kielc”
  • „Ułan i dziewczyna”

METODY:

— praktyczne: śpiew, gra na fletach, ćwiczenia rytmizacji tekstu

— eksponujące: prezentacja nagrania

— problemowe: wypowiedzi uczniów na temat utworów, bieżących wydarzeń kulturalnych

FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa

CZAS TRWANIA: 45 minut

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie uczniów. Czynności organizacyjno- porządkowe.

2. Odśpiewanie pieśni„Przybyli ułani. (przypomnienie)

3. Indywidualna gra na fletach„Przybyli ułani”. (praca domowa)

4. Zapoznanie się z nową pieśnią patriotyczną„Piechota”

— rozdanie tekstów (uczniowie wklejają do zeszytów)

— przeczytanie tekstu

— wyjaśnienie znaczenia trudniejszych słów (np. surma, lampasy) i treści utworu.

SURMA  — trąba wojskowa wykonana z drewna lub kości słoniowej, służąca w dawnym wojsku do celów sygnalizacyjnych;

LAMPAS– pas z kolorowego sukna wzdłuż spodni;

5. Wykonanie pieśni przez nauczyciela.

6. Czytanie rytmiczne tekstu (ćwiczenia dykcji i rytmu).

7. Wspólne śpiewanie pieśni (kilkakrotnie, fragmentami).

— zwrócenie uwagi na występujący w pieśni rytm marsza i charakter

(żołnierze idą na wojnę).

8. Wskazywanie różnic w stroju ułana i żołnierza piechoty na podstawie reprodukcji obrazów.

9. Wprowadzenie do utworu F. Chopina.

(Muzyka patriotyczna kojarzy się przede wszystkim z pieśniami, które mają słowa.

Tymczasem muzyka patriotyczna może być przeznaczona wyłącznie do słuchania.

Taką muzykę tworzył Fryderyk Chopin.)

10. Wysłuchanie Poloneza As-dur w wykonaniu Marthy Argerich.

11. Omówienie słuchanego utworu.

12. Przypomnienie o (bieżących) wydarzeniach kulturalnych (Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie– I miejsce Rafał Blechacz, 2005r.).

13. Podsumowanie lekcji i pożegnanie uczniów.

 

Opracowała: Jolanta Tulej


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.