Zajęcia świetlicowe w formie plastycznej. Całkiem dobrze można je wykorzystać przed piknikami i innymi imprezami szkolnymi, na których sprzedaje się prace dzieci. Dzieci mają ogromną satysfakcję z finansowych efektów swojej pracy.
Szkoła Podstawowa nr 3 w Łazach
Konspekt zajęć świetlicowych.
Grupa świetlicowa
Prowadzący: Marzena Bargieł
Czas trwania zajęć: 60minut
Temat: Wykonujemy kartki okolicznościowe na piknik szkolny.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie:
— konieczność przestrzegania zasad bhp podczas prac plastycznych;
— że ręcznie wykonane kartki są ciekawsze i ładniejsze od produkowanych na masową skalę;
— że należy wspierać inicjatywy społeczne.
Uczeń potrafi:
— zaprojektować i własnoręcznie wykonać kartkę okolicznościową;
— bezpiecznie posługiwać się nożyczkami, pędzlem, igłą itp.;
— zadbać o estetyczny wygląd prac oraz miejsca pracy.
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna zróżnicowana.
Metody pracy: pogadanka, działanie praktyczne.
Środki dydaktyczne: kolorowe kartki bloku technicznego, papier kolorowy, kolorowe gazety, guziki, kolorowe guziki i szkiełka, wełna, kolorowe tasiemki, nożyczki, kleje brokatowe, igły, nici.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności, zapoznanie z tematem zajęć.
2. Wprowadzenie do tematu w formie pogadanki:
— piknik szkolny to okazja do zaprezentowania dorobku szkoły oraz różnorodnych talentów uczniów;
— w takie inicjatywy wszyscy powinniśmy się czynnie włączać;
— rozwijamy swoją wyobraźnię poprzez pracę nad własnoręcznie zrobionymi fantami;
— rozwijamy zdolności manualne potrzebne w codziennym życiu;
— doceniamy wartość własnoręcznie wykonanych upominków ze względu na czas, poświęcenie, emocje i uczucia włożone w ich wykonanie;
— koniecznie dbamy o estetyczne wykonanie prac, które zostaną wykorzystane na pikniku szkolnym.
3. Instruktaż wprowadzający:
— przygotowanie stanowisk pracy oraz niezbędnych materiałów i pomocy
— zadbanie o higienę rąk i czystość stolików
— propozycje form plastycznych
— przypomnienie zasad bhp podczas prac plastycznych.
4. Wybór przez dzieci formy plastycznej na kartkę okolicznościową.
5. Rozdanie potrzebnych do pracy materiałów i narzędzi.
6. Samodzielna praca uczniów nad kartkami (pomoc nauczyciela w nawlekaniu igły lub przyszywaniu elementów)
7. Wykonanie napisów na kartkach.
8. Prezentacja prac.
9.Podsumowanie i ocena zajęć przez nauczyciela oraz samoocena uczniów:
— czy każdy był zaangażowany w pracę, którą wykonywał?
— czy użyli swojej wyobraźni?
— czy są zadowoleni z efektów swojej pracy?
— czy przekażą swoje prace na szczytny cel jakim jest loteria fantowa na pikniku szkolnym?
Zakończenie zajęć.
Opracowała: Marzena Bargieł
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.