Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Wycieczka do Wenecji i Biskupina

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-05-09 21:15:31
Autor: Iwona Jułga

«Gdzie topory, miecze, łuki tam Biskupin tam Pałuki» Zapraszamy na Pałuki.

 

 WYCIECZKA DO WENECJI I BISKUPINA

Opracowanie: Iwona Jułga

 

KONSPEKT LEKCJI POPRZEDZAJĄCEJ WYCIECZKĘ DO WENECJI I BISKUPINA

 

KLASA VI

2 godziny lekcyjne

 

 

TEMAT: PAŁUKI REGIONEM KULTURY ŁUŻYCKIEJ

I WCZESNEGO ŚREDNIOWIECZA

 

 

1. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z zarysem historii regionu Pałuk

 

2. CELE OPERACYJNE:

-                       Wiedza:

          Uczeń potrafi przytoczyć, określić i obliczyć na jaki okres

           w dziejach historii przypada średniowiecze.

          Uczeń dobrze czyta mapę i potrafi umiejscowić, wskazać

          Wielkopolskę i podejmuje próby umiejscowienia Pałuk na mapie

-                       Umiejętności:

          Uczeń zdobywa informacje na temat regionu Pałuk i określa jego

          miejsce na mapie Polski.

Uczeń opowiada, potrafi określić i rozpoznać zabytki danej miejscowości Pałuk.

Uczeń zdobywa umiejętności pracy z różnymi źródłami informacji.

-                       Postawy:

         Wzbudzanie w uczniach wrażliwości na piękno regionu Pałuk

         Wzbudzenie zainteresowania kulturą pałucką i tradycjami.

         Kształtowanie i pogłębianie wiedzy historycznej.

 

3. METODY PRACY Z UCZNIAMI: pogadanka wstępna, pogadanka

    rozwijająca, dyskusja, burza mózgów, pogadanka podsumowująca

 

4. FORMY PRACY: praca z mapą ścienną, odbiór przekazu filmowego,

   praca indywidualna, praca z folderem tematycznym, praca w grupach.

 

5. PRZEBIEG LEKCJI:

-                       Wprowadzenie tematu lekcji– przedstawienie celu, określenie okresu chronologicznego (przedział wiekowy) lekcji

-                       Praca z mapą Polski– poszukiwanie nazw miejscowości tj. Marcinkowo Górne, Gąsawa, Wenecja, Biskupin, Żnin.

Przybliżenie tradycji i zwyczajów Pałuk, ukazanie bogactwa legend, związanego z regionem i położeniem geograficznym.

-                       Omówienie ważnych zabytków Wenecji, Biskupina, stolicy Pałuk -  Żnina i okolic.

-                       Praca ze słownikami– osada, gród, skansen, rezerwat, itp.

-                       Prezentacja multimedialna.

-                       Zwrócenie uwagi na zasady zachowania się w miejscach tj. muzeum, kościół, cmentarz, itp.

-                       Omówienie przebiegu wycieczki.

-                       Podsumowanie– zebranie zdobytych informacji.

-                       Zadanie domowe: Zebranie ważnych pamiątek typu pocztówki itp. podczas wycieczki w celu wykonania pamiątkowej gazetki ściennej. Pozyskanie informacji do gazetki szkolnej„Dwójka na Piątkę” oraz Szkolnego Informatora Religijnego.

 

6. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

    mapa, foldery, albumy, film, odtwarzacz DVD, słowniki języka

    polskiego, podręcznik do historii dla klasy IV, książka pt.:”Diabeł

    Wenecki Podania i bajki z Pałuk autor Wojciech Łysiak, książka pt.:

   „Diabeł Wenecki i inne legendy Pałuckie” autor Feliks Malinowski,

     książka pt.:„Zamek w pałuckiej Wenecji” autor Czesław Sikorski.

 

 

KONSPEKT WYCIECZKI DO WENECJII BISKUPINA

 

 

Trasa: Gniezno– Wenecja– Biskupin — Gniezno

 

 

Cele edukacyjne:

 

-                       wzbudzenie zainteresowania historią i kulturą regionu Pałuk;

-                       wzbudzenie szacunku wobec dorobku przeszłości wraz z potrzebą

               ochrony tradycji i zwyczajów;

-              poznawanie historii regionu i jej związków z dziejami Polski;

-                       poznanie zabytków architektury, miejsc kultu i pochodzenia nazw

                             miejscowości– legendy oraz ukazanie odkryć archeologicznych na terenie osady Biskupina;

-             poznanie źródeł historycznych– zwiedzanie muzeum, literatura

-                       kształcenie umiejętności zbierania i selekcji informacji na temat

               zwiedzanych miejsc.

 

Cele operacyjne:

 

  1. 1.     Wiedza:

-                       Uczeń wie z jakim regionem Polski zetknął się w czasie wycieczki

-                       określa i nazywa region, w którym się znajduje,

-                       potrafi wymienić miejscowości, które zwiedza,

-                       zna historię regionu,

-                       potrafi stosownie do miejsca i sytuacji kulturalnie się zachować

 

  1. 2.     Umiejętności:

-                       Uczeń potrafi dostosować się do danej sytuacji oraz stosownie i umiejętnie dociera do źródeł informacji;

-                       zadaje pytania na temat zwiedzanych miejsc;

-                       łączy poznane wcześniej informacje z lekcji historii z pozyskiwanymi informacjami w czasie wycieczki;

-                       wykazuje się umiejętnością przytaczania legend w danym miejscu (Wenecja– ruiny zamku);

-                       zdobywa umiejętność określania wspólnych cech łączących zwiedzane zabytki.

 

  1. 3.     Postawy:

-                       Kształtowanie w uczniach umiejętności wzbudzania zainteresowania światem kultury z przeszłości, a co za tym idzie tradycji i zwyczajów„Pałuckich”;

-                       Wzbudzanie zainteresowania historią Pałuk.

 

 

 

Przebieg wycieczki:

 

 

1. Godz. 8.00– 8.10: czynności organizacyjno– porządkowe:

-                       Sprawdzenie listy obecności,

-                       Zwrócenie uwagi na odpowiednią odzież i obuwie,

-                       Przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się pieszych po drogach;

2. Przypomnienie przebiegu wycieczki oraz określenie ogólnych celów

    wycieczki do Wenecji i Biskupina.

3. Godz. 8.10– 8.20: Wyjazd z przed szkoły do Wenecji.

4.Godz. 9.00– Przejazd przez Marcinkowo Górne obok pomnika

Leszka  Białego

5. Godz. 9.10– Przejazd przez gąsawski rynek obok kościoła św. Mikołaja

6. Godz. 9.20 -  Przejście z autobusu do ruin zamku weneckiego;

-          podziwianie piękna krajobrazu wokół zamku;

-            zwrócenie uwagi na wygląd ruin zamku ( budulec, kształt, itp. )

-            przypomnienie legendy pałuckiej pt.:„Diabeł wenecki”

7.Godz.10.30 — Zwiedzanie neogotyckiego kościoła p.w. Narodzenia NMP oraz

             wejście na przykościelny cmentarz i złożenie kwiatów na grobie

            odkrywcy Biskupina Walentego Szwajcera 

8. Godz. 11.30 — Zwiedzanie muzeum kolejki wąskotorowej

-                       dyskusja, pogadanka z przewodnikiem w trakcie zwiedzania na

          temat historii kolejki wąskotorowej w Wenecji;

-                       robienie pamiątkowych zdjęć, pozyskiwanie folderów i pamiątek.

9.  Godz. 12.30 -  Przejazd kolejką wąskotorową do Biskupina

10.  Godz.13.00 — Zwiedzanie osady Biskupina:

-                       chaty

-                       muzeum

-                       wyprawa statkiem„Diabeł Wenecki” po jeziorze Biskupińskim

-                       pogadanka z przewodnikiem na temat historii owego regionu

-                       robienie pamiątkowych zdjęć, zakup pamiątek

11. Godz. 17.25 — Powrót kolejką do Wenecji,

                           -  sprawdzenie listy obecności dzieci

12.Godz. 16.40 — Wyjazd do domu.

13.Godz. 16.50– Przejazd przez żniński rynek

14.Godz.ok.17.30 przewidywany powrót do domu

 

Opracowanie: Iwona Jułga

 

 


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.