Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Zwinnościowo - szybkościowy tor przeszkód

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-05-04 22:46:11
Autor: Jolanta Czyż

Konspekt zajęć z edukacji ruchowej w klasie 1.

Temat zajęć: Zwinnościowo— szybkościowy tor przeszkód.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI  RUCHOWEJ /Kl. I/

Krąg tematyczny: Przyszła do nas wiosna.

Temat dnia: Jak skończyła się wiosenna wyprawa?

Temat zajęć ruchowych: Zwinnościowo — szybkościowy tor przeszkód.

Cele główne lekcji:

Umiejętności: Samodzielne pokonywanie toru przeszkód.

Motoryczność: Rozwijanie cech motorycznych– szybkości i zwinności.

Sprawność fizyczna: Wzmocnienie siły mięśni.

Wychowawczy: Zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw. Przestrzeganie reguł zabaw. Przypomnienie zasad zachowania się w lesie.

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:

— przygotować się do zajęć ruchowych;

— zastosować się do zasad bezpieczeństwa podczas zajęć ruchowych;

— wykonywać czynności ruchowe na miarę swoich możliwości zgodnie z poleceniami;

— porządkować i przygotowywać sprzęt sportowy pod kontrolą nauczyciela;

— współdziałać w grupie podczas zabaw ruchowych;

— wyjaśnić jak należy zachowywać się na szlaku turystycznym.

Metody:

Zabawowa — klasyczna, zabawowa– naśladowcza, ruchowej ekspresji twórczej, zadaniowa.

Pomoce:

Kółka ringo, materace, pachołki, ławeczki gimnastyczne, piłki lekarskie, obręcze.

Formy: Frontalna, strumieniowa (tor przeszkód).

Czas trwania zajęć – 45 minut .

Ilość ćwiczących – 16.

Miejsce– hol szkolny

Przebieg zajęć:

Tok lekcji

Zadania i sposób realizacji

Czas trwania

Uwagi

Część I– wstępna (15 minut)

Czynności porządkowo– organizacyjne.

Zbiórka, powitanie, korekta postawy, sprawdzenie przygotowania dzieci do zajęć (strój, obuwie), podanie zadań lekcji.

3 min.

 Ustawienie

w dwuszeregu.

Zabawa ożywiająca– rozciąganie mięsni prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego.

Zabawa„Berek– most”.

Uczestnicy tej zabawy uciekają przed goniącym ich„berkiem”. Osoba złapana, np.„dotknięta”, zamienia się w most, tzn. przyjmuje pozycję w skłonie podpartym (na czworakach z nogami wyprostowanymi). Osoby chcąc uratować mosty muszą przejść pod nimi.

2 min.

 

Zabawa gimnastyczna.

Dzieci wspólnie z nauczycielem powtarzają słowa rymowanki i przedstawiają jej treść w ekspresji ruchowej .

Tekst rymowanki: Gimnastyka to podstawa sport dla wszystkich ważna sprawa, ręce w górę, w przód i w bok, krok do przodu, przysiad i bardzo wysoki skok.

 

2 min.

Ustawienie -                               „twarzą”

w kierunku nauczyciela.

Ćwiczenia kształtujące

Stanie w rozkroku:

  • krążenia głowy, ramion, bioder, nadgrstków;
  • skłony — dzieci witają się z sufitem, kolanami, podłogą.

2 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marsz po obwodzie koła na palcach, pobranie kółek ringo, marsz na piętach.

1 min.

W marszu:

  • podrzut kółka ringo w górę i chwyt;
  • przekładanie pod kolanami;
  • przekładanie dookoła tułowia;
  • marsz z kółkami na głowie.

2 min.

 

 

 

 

Wyróżniać dzieci wykonujące najlepiej — mogą demonstrować pozostałym.

 

Ustawienie się w rozsypce:

—  kółko na podłodze: przeskoki obunóż w przód i w bok (nie wolno w tył);

— w siadzie kucznym: podrzut kółka w górę, uderzenie dłońmi o podłogę, chwyt;

2 min.

Marsz na zewnętrznych częściach stóp, odłożenie kółek.

1 min.

 

Część II– główna (25 minut)

Przygotowanie toru przeszkód: wskazanie grupy uczniów rozkładających sprzęt w wyznaczonych miejscach.

Omówienie zasad podczas pokonywania toru przeszkód.

Pokonywanie toru przeszkód.

Tor przeszkód: „W głębokim lesie”

a) obiegnięcie leżącego materaca (rys. pkt 1)

b) skoki obunóż po slalomie (rys. pkt. 2)

c) w leżeniu na brzuchu przeciągnięcie po ławeczce (rys. pkt. 3)

d) bieg na czworaka po slalomie ( rys. pkt.4)

e) przetaczanie się po materacach RR nad głową (rys. pkt. 5)

f) przejścia równoważne przez ławeczkę (rys. pkt. 6)

g)szybkie przejścia przez leżące obręcze (rys. pkt 7)

POWTÓRZENIE TOKU 3 RAZY

 

 

Porządkowanie sprzętu:

Wyznaczona grupa uczniów pod kontrolą nauczyciela odnosi sprzęt na wskazane miejsce.

Część III– końcowa (5 minut)

Zabawy uspokajające

  • «Chodzi mucha po suficie»: W leżeniu na plecach uczniowie naśladują ruchy  chodzącej po suficie muchy. Dzieci powtarzają słowa rymowanki i przedstawiają jej treść w ekspresji ruchowej .

Tekst rymowanki: Chodzi mucha po suficie, a czy wy tak potraficie.

  • „Pszczółka” :  Dzieci kucają z zasłoniętymi oczami w luźnej rozsypce. Jedno z dzieci („pszczółka”) porusza się między nimi, co chwilę„bzycząc”. Dziecko, które uzna, że„pszczółka” leci obok niego, unosi rękę. Jeśli się okaże, że dziecko usłyszało prawidłowo, zostaje nową„pszczółką”

2 min.

 

Ćwiczenia korekcyjne

Siad skrzyżny, wyprostować się, ściągnąć łopatki, dłonie uniesione na wysokości ramion.

1 min.

 

Podsumowanie lekcji

Zbiórka, wyróżnienie uczniów, którzy poprawnie wykonywali zadania. Wypowiedzi uczniów związane z przebiegiem zajęć. Pożegnanie i powrót do klasy.

Czego dzieci dzisiaj nauczyły się?
Co im się najbardziej podobało?

2 min.

 Zbiórka

w szeregu

 

Opracowała: Jolanta Czyż


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.