Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUK

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-04-26 12:36:33
Autor: Renata Cichocka

W ramach imprez towarzyszących kolejnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauk przygotowałyśmy pokaz dla uczniów kl. I-III pod hasłem«Szkiełko i oko czyli… zabawy z lupą i mikroskopem». Celem pokazu było zachęcenie uczniów do prowadzenia obserwacji przyrody ożywionej i nieożywionej i uwrażliwienia dzieci na jej piękno. Uczniowie poznali budowę mikroskopu i historię wynalezienia tego przyrządu. Podczas pokazu nabywali umiejętności wykorzystania lupy i mikroskopu w zabawach badawczych, utrwalili wiadomości o budowie roślin i owadów. W trakcie zajęć doskonalili swoje umiejętności pracy w grupach i uważnego patrzenia.

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUK

DLA UCZNIÓW KLAS I-III

 

TEMAT: SZKIEŁKO I OKO CZYLI… ZABAWY Z LUPĄ I MIKROSKOPEM.

 

CELE:

Uczeń wie:

-co to jest komórka, mikroskop, preparat

-jak wygląda lupa i mikroskop i jak z nich korzystać

-jak zbudowana jest roślina zielna

-jak zbudowany jest owad

 

Uczeń potrafi:

-wykorzystać mikroskop i lupę w zabawach badawczych

-współpracować w grupie

-uważnie słuchać

-dzielić się wrażeniami z obserwacji

-rozwijanie wyobraźni

 

Uczeń:

-chętnie prowadzi obserwacje przyrody ożywionej i nieożywionej

-jest wrażliwy dzieci na piękno przyrody i okazuje jej szacunek

-rozwija swoje zainteresowania

 

POMOCE:

-plansze przedstawiające rośliny, owady

-naturalne okazy roślin (dynia, fasola, owoce)

-lupy

-mikroskopy

-preparaty (łodyga  i korzeń fasoli, liść jabłoni, borowik, otwór gębowy pszczoły, odnóża pająka krzyżaka, język kota, pchła mysia, krew człowieka)

-zagadki przyrodnicze

 

MEDODY PRACY:

-rozmowa, doświadczenia, obserwacja bezpośrednia

 

FORMA PRACY:

-zbiorowa jednolita, grupowa, indywidualna

 

TOK ZAJĘĆ:

  1. ROZMOWA WPROWADZAJĄCA
  • Rozmowa na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią w świecie roślin i świecie zwierząt.
  • Zagadki dotyczące wybranych warzyw i owoców jesiennych.

-        „Dumna z powodu złocistego brzuszka, pyszni się na zagonku w twoim warzywniku. Z niej niegdyś wyczarowano dla Kopciuszka złotą karetę ciągniętą przez koniki.” (dynia).

-        „Nie jest skoczkiem, ma tyczkę, przerośnie ogrodniczkę. Zdobi działki, ogródki, w nazwie ma trzy nutki”.  (fasola)

-        „Na zagonie siedzi pani, zieleni się sukienka na niej. Sto sukienek włożyła, choć żadnej z nich nie szyła”  (kapusta)

-        „Skórka fioletowa, miąższ pod nią złoty. Smakuje wybornie, wszyscy wiemy o tym” (śliwka)

-        „Różowo kwitło wiosną, przez lato pięknie urosło. Jesienią w sadzie dojrzało. Rumiane, krągłe– zapachniało” (jabłko).

 

2. ROZWINIĘCIE TEMATU

  • Obserwacja przez dzieci zgromadzonych okazów warzyw (dynia, pnącze fasoli, owoce) oraz ilustracji przedstawiającej owady w naturalnej wielkości. Przypomnienie budowy rośliny zielnej oraz budowy owadów.
  • Badanie budowy wewnętrznej wybranych warzyw i owoców (uczniowie przecinają łodygi, owoce, korzenie). Rozdanie dzieciom szkieł powiększających i zachęcenie do obejrzenia wybranych obiektów.
  • Wypowiedzi dzieci na temat wrażeń z dokonywanych obserwacji.

 

3.POSZERZENIE WIADOMOŚCI

  • Zwrócenie uwagi na fakt iż za pomocą lupy można uzyskać niewielkie powiększenie obserwowanego obiektu.
  • Stworzenie sytuacji problemowej: W jaki sposób można dokładnie przyjrzeć się otworowi gębowemu pszczoły? Uczniowie podają różne propozycje, można zasugerować uczniom podpowiedź poprzez zagadkę„Okular, lusterko. Jednym okiem zerkasz. To co małe było, wielkie się zrobiło” (mikroskop).

Informacje dla nauczyciela:

Mikroskop (gr.μικρός mikros — «mały» iσκοπέω skopeo — «patrzę, obserwuję»)– urządzenie służące do obserwacji małych obiektów, zwykle niewidocznych gołym okiem. Mikroskop pozwala spojrzeć w głąb mikroświata.

  • Zapoznanie uczniów z budową mikroskopu oraz wyjaśnienie pojęcia preparat.

4. ZABAWY Z MIKROSKOPEM

  • Uczniowie oglądają preparaty roślin i owadów obserwowanych wcześniej przez szkła powiększające.
  • Wypowiedzi na temat obserwowanych preparatów.
  • „Preparaty– zagadki”– uczniowie zgadują z jakiego obiektu pochodzi dany preparat.

 

5. PODSUMOWANIE- EWALUACJA

  • Wrażenia dzieci z dokonywanych obserwacji. Dzieci dokonują oceny zajęć za pomocą narysowanych przez siebie„uśmiechów”.
  • Zachęcanie dzieci do własnych samodzielnych obserwacji przyrody ożywionej i nieożywionej.

 

Opracowały:

Renata Cichocka, Anna Ostrożyńska

nauczycielki kształcenia zintegrowanego

w Szkole Podstawowej nr 84 we Wrocławiu


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.