Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Tradycje i obyczaje świąt Bożego Narodzenia

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-02-17 12:04:39
Autor: Bożena Polak

Jest to konspekt zajęć świetlicowych.

TEMAT: TRADYCJE  I  OBYCZAJE  ŚWIĄT  BOŻEGO  NARODZENIA

Konspekt zajęć świetlicowych

Cele ogólne:

— bogacenie wiedzy o polskich tradycjach zw. Z Bożym Narodzeniem;

— kształtowanie szacunku dla kultury i obyczaju rodzinnego;

— bogacenie słownictwa.

Cele operacyjne:

Uczeń:

— zna rodzinne tradycje Bożego Narodzenia;

— rozwiązuje krzyżówkę wigilijną;

— zna znaczenie słowa„wigilia”;

— potrafi zaśpiewać wybraną kolędę.

Metody pracy:

— słowna

— praktyczna

Formy pracy:

— zbiorowa

— indywidualna

Zasada dobrowolności udziału w zajęciach.

Środki dydaktyczne: krzyżówka, wiersz T. Kubiaka pt.„Wieczór wigilijny”, magnetofon, płyta z kolędami, zapakowany prezent, pytania do quizu.

Przebieg zajęć:

Część wstępna.

1. Powitanie dzieci:

— witam wszystkich, którzy zrobili już świąteczne porządki

— witam wszystkich, którzy lubią niespodzianki

— witam wszystkich, którzy kochają choinkę

— witam wszystkich, którzy lubią dobrą zabawę

— witam wszystkich, którzy mają dobry humor

— witam wszystkich, którzy lubią święta

(jeżeli dziecko czuje się powitane wstaje i kłania się)

2. Wspólne rozwiązanie krzyżówki wigilijnej. Hasło„Polska Wigilia”

3. Wyjaśnienie pojęcia„wigilia”.

Słowo„wigilia” pochodzi z jęz. Łacińskiego i oznacza„czuwanie”. Taki był dawniej zwyczaj w Kościele, że przed większymi uroczystościami poprzedniego dnia obowiązywał post i wierni przez całą noc oczekiwali na tę uroczystość. W Polsce wigilia weszła do tradycji w XVIIIw. Jej gł. Częścią jest uroczysta kolacja złożona z postnych potraw. Ma ona charakter rodzinny.

II część

Odczytania wiersza T. Kubiaka„Wieczór Wigilijny”.

Nawiązanie do wiersza i osobistych doświadczeń dzieci:

— o jakich tradycjach zw. Z wigilią jest mowa w wierszu;

— jakie jeszcze znacie zwyczaje?

Pojawienie się pierwszej gwiazdki– symbol gwiazdy betlejemskiej, która wskazała drogę pasterzom.

Sianko pod obrusem na pamiątkę siana, na którym leżał mały Jezus.

Wolne miejsce przy stole– dla przygodnego gościa, osoby samotnej lub na pamiątkę osób, które nie mogą być z nami.

Dzielenie się opłatkiem– oznacza wzajemne poświęcenie się dla siebie, darowanie wzajemnych uraz.

Parzysta ilość osób przy stole– wróży szczęście i powodzenie.

Parzysta ilość potraw, najlepiej 12– na pamiątkę 12 apostołów i tyle jest miesięcy.

Ubieranie choinki– tradycyjna choinka przywędrowała do nas w XIX w. z Niemiec, jest symbolem życia, siły i zdrowia. Wieszane na choince ozdoby nie są przypadkowe:

— światełka oznaczają przyjście na świat Jezusa;

— ozdoby– dary łaski  Bożej;

— łańcuch symbolizuje węża kusiciela;

— jabłka– grzech;

— gwiazda na czubku choinki– gwiazdę betlejemską.

Dawniej na choince wieszano ozdoby, które można było zjeść np. jabłka, cukierki, pierniki, orzechy itp.

Śpiewanie kolęd. Zaśpiewanie przez dzieci wybranej kolędy.

Pasterka.

Przypomnienie jeszcze jednej tradycji– wzajemnego obdarowywania się prezentami po kolacji wigilijnej.

Zabawa w odpakowywanie prezentu połączone z quizem nt. narodzenia pana Jezusa i tradycji świątecznych. Pytania znajdują się na bombkach przyczepionych do prezentu. Dzieci podchodzą kolejno, losują pytanie zrywając bombkę i udzielają odpowiedzi. Po zdjęciu wszystkich bombek ostatni uczestnik odpakowuje prezent– niespodziankę (może to być wspólna gra itp.)

Pytania do quizu:

1. Jak nazywa się miejscowość, w której urodził się Pan Jezus?

2. Co przynieśli w darze Panu Jezusowi  Mędrcy?

3. Gdzie leżał Pan Jezus po swoim narodzeniu?

4. Jak nazywamy uroczystą kolację, którą spożywamy 24 grudnia?

5. Jak nazywają się pieśni, które śpiewamy w okresie świąt Bożego Narodzenia/

6. Jak nazywał się król zarządzający Judeą w czasie gdy narodził się Jezus?

7. Jak nazywa się msza św., na którą udajemy się po wieczerzy wigilijnej?

8. Jak nazywali się trzej Mędrcy, którzy przyszli złożyć hołd Jezusowi?

9. Co wskazało mędrcom drogę do miejsca narodzin Jezusa?

10. Co kładziemy pod obrusem na pamiątkę pierwszego posłania Jezusa?

11. Czego symbolem jest zielone drzewko?

12. Skąd przywędrował do Polski zwyczaj ubierania Choinki?

13. Jakie znaczenie ma dzielenie się opłatkiem?

14. Ile powinno być potraw na wigilijnym stole?

15. Kiedy rozpoczyna się wigilijna wieczerza?

16. Co oznacza pozostawienie wolnego miejsca przy wigilijnym stole?

III część. Zakończenie.

Dokończenie przez dzieci zdania„Lubię Święta Bożego Narodzenia, ponieważ…”

 

Opracowała: Bożena Polak


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.