SCENARIUSZ MIĘDZYKLASOWEGO KONKURSUEKOLOGICZNEGO
Miejsce: szkoła
Uczestnicy: uczniowie kl.0- III
Cel główny: Wykorzystanie wiedzy ekologicznej dzieci podczas konkursu międzyklasowego,
Cele operacyjne:
dziecko:
— rozumie potrzebę dbania o środowisko naturalne człowieka,
— rozwija logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zagadek,
— potrafi segregować odpady,
— doskonali spostrzegawczość wzrokową,
— udziela przemyślanych odpowiedzi,
— czerpie radość ze wspólnej zabawy,
— utrwala wiedzę o środowisku, w którym żyjemy, prawach w nim rządzących, zależnościach i skutkach ingerencji człowieka,
— rozumie poczucie odpowiedzialności o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi,
Pomoce: identyfikatory w 4 kolorach do oznakowania zespołów, eksponaty roślin, zwierząt w celu wykonania makiety miasta Ekolandii, dla każdego zespołu komplet lizaków z cyframi 1-2-3, kosze, śmieci,„nieużytki”, magnetofon, nagranie odgłosów zwierząt, liście i owoce drzew
Nagrody: dyplomy dla przedstawicieli z kl.0-III
Przebieg konkursu:
1. Powitanie uczestników spotkania.
2. Przydzielenie miejsc drużynom.
— oznakowanie zespołów 4 symbolami (grzybki, owoce, zwierzęta, warzywa).
3. Rozpoczęcie konkursu piosenką„Ziemia-zielona wyspa” w wykonaniu dzieci z kl. 0.
4.„Zawody mądrej głowy”– rozwiązywanie zadań przez przedstawicieli grup.
Pomyśl– odpowiedz.
I Zestaw
*Jak nazywa się ptak, który leczy drzewa? /dzięcioł/
*Co kojarzy się z wiosną?
*Udziel prawidłowej odpowiedzi: Jeżeli zobaczysz w lesie porzuconą butelkę — co robisz?
a/ idziesz spokojnie dalej
b/ przenosisz ją w inne miejsce
c/ wyrzucasz ją do kosza
II Zestaw
*Jak nazywa się ptak o długich czerwonych nogach, czerwonym dziobie, lubiący jeść żaby? /bocian/
*Co kojarzy się z jesienią?
*Udziel poprawnej odpowiedzi: Podczas grzybobrania z rodzicami, znajdujesz dorodny okaz muchomora — co robisz?
a/ oglądasz go z daleka
b/ bierzesz go do ręki i wrzucasz do koszyka
c/ niszczysz go przez nadepnięcie
III Zestaw
*Jak nazywa się ptak, który podrzuca innym ptakom do wysiadywania jajka i woła: ku ku? /kukułka/
*Co kojarzy się z zimą?
*Udziel poprawnej odpowiedzi: Gdy zobaczysz w lesie ogień — co robisz?
a/ uciekasz z miejsca zdarzenia
b/ powiadamiasz osobę dorosłą lub dzwonisz do straży pożarnej
c/ nie robisz nic.
IV Zestaw
*Wymień 3 wiosenne kwiaty. /np. przebiśnieg, krokus, pierwiosnek/
*Co kojarzy się z latem?
*Udziel poprawnej odpowiedzi: Podczas wiosennego spaceru zauważasz pierwsze wiosenne kwiaty — co robisz?
a/ zrywasz je niosąc bukiecik do domu
b/ przyglądasz się kwiatkom wiedząc, że nie wolno ich zrywać
c/ bawisz się wesoło nie zwracając uwagi na to, że podczas zabawy możesz podeptać kwiaty.
5. Wiersz w wykonaniu dzieci z kl. I.
6. Zadanie jednakowe dla wszystkich zespołów, słuchanie tekstu„Był las”. Każdy zespół otrzymuje kosz i 7 śmieci, każde złe zachowanie bohaterów tekstu trzeba zaznaczyć wrzuceniem śmiecia do kosza.
„Był las proszę was — a do tego lasu, dla zabicia czasu przyszło kilku młodzieńców… Jeden wyrzeźbił nożem nazwisko na drzewa korze, inny, gdy przybył skopał niewinne grzyby. Następny–wesołość wzniecił, bo porozrzucał śmieci. Ten rudy– wrzeszczał, jak goryl, echo gra do tej pory. Wysoki– z patykiem w dłoni zaczął wiewiórkę gonić. A najgrubszy– tak się rozgniewał, że tłuk butelki o drzewa, a pozostali dla rozrywki gałęzie łamali. A las, proszę was westchnął żałośnie i rzekł– ja przecież rosnę dla was, ale nie wiem czy dobry człowiek z was wyrośnie”.
7. Podanie 3 haseł o tematyce ekologicznej przygotowanego przez dzieci z kl.II.
8. Zadanie jednakowe dla wszystkich zespołów.
— Chciałbym żebyście mi pomogli- sprzątniemy to, co przeszkadza roślinom i zwierzętom.
Dzieci z poszczególnych zespołów–kolejno podchodzą do dekoracji i usuwają po jednej ilustracji, która jest niewłaściwa:
— potłuczona butelka
— śmieci w lesie
— fabryczne dymy
— myty samochód rzece
— płonące ognisko w lesie
— złamane drzewo
— spaliny z rur wydechowych pojazdów
— głośna muzyka w lesie
— Dziękuję Wam. Myślę, że teraz będą chciały tu zamieszkać zwierzęta, rosnąć drzewa i rośliny, a rzekach pojawią się ryby.
9. Pokaz i omówienie plakatu o tematyce ekologicznej przygotowanego przez dzieci z kl. III.
10.„Czyścioszki«- segregowanie śmieci do koszyków: plastik, papier, szkło. Zadanie jednakowe dla wszystkich z wykorzystaniem lizaków 1-2-3
— Co wrzucamy do pojemnika na papier?
1) zeszyty, gazety, złożone kartony
2) butelki, słoiki
3) puszki
— Co wrzucamy do pojemnika na plastik?
1) szklane butelki
2) butelki plastikowe bez nakrętek
3) pudełka
— Co wrzucamy do pojemnika na szkło?
1) szklane butelki, słoiki
2) plastikowe elementy
3) papier
— Co wrzucamy do pojemnika na metal?
1) szklane butelki
2) plastikowe elementy
3) puszki
11. Spłoszone hałasem zwierzęta i ptaki ukryły się, nie chcą się nam pokazać, ale zgodziły się do nam przemówić. Posłuchajcie uważnie i odgadnijcie, kto do nas przemawia. (dzieci słuchają odgłosów nagrań magnetofonowych).
……………………………………..
12. Dopasowanie ilustracji liścia do drzewa: klonu, kasztanowca, dębu i jarzębiny.
13. Ślubowanie Ekologiczne.
ŚLUBOWANIE
Kocham ptaki, zieleń, drzewa,
Wiem — jak o przyrodę dbać trzeba.
nie będę łamał gałęzi
rozpalać ognisk w lesie
nie będę rzucać śmieci
zwierzętom krzywdy nie zrobię
nie zabrudzę wody
bo jestem PRZYJACIELEM PRZYRODY.
14. Ogłoszenie wyników konkursu.
15. Podziękowanie wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę oraz wręczenie reprezentantom grup pamiątkowych dyplomów.
Dane autora:
Jolanta Sadowska
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.