Poniżej przedstawiam scenariusz lekcji w palmiarni/ zoo. Jest to typowa lekcja podsumowująca tylko przeniesione poza budynek szkoły. Prowadzę tego typu lekcje od kilku lat i za kazdym razem uczniowie potrafią zadziwić wiedzą i spostrzegawczością.
Scenariusz lekcji w palmiarni / zoo.
TEMAT: Podsumowanie wiedzy botanicznej /zoologicznej.
Treści programowe:
— morfologia, anatomia i środowisko życia roślin/ zwierząt .
Cele nauczania
Wiadomości:
- utrwalenie wiadomości dot. m morfologia, anatomia i środowisko życia roślin/ zwierząt,
- wykazanie zależności między budową a środowiskiem i trybem życia.
Umiejętności:
- rozwijanie myślenia indukcyjnego i dedukcyjnego oraz umiejętności logicznego powiązania zdobytych wiadomości,
- zauważanie zależności między budową a funkcją narządów wynikającą z przystosowania do trybu życia.
Postawy:
- kształtowanie postaw dotyczących rzetelnej, celowej i efektywnej pracy,
- wyrabianie przekonania o potrzebie systematyzowania wiedzy.
Metody:
- praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
karty pracy.
TOK LEKCJI:
Faza wstępna:
Podział klasy na grupy 4-5 osobowe.
Rozdanie kart pracy w kilku egzemplarzach.
Faza realizacji:
- Zapoznanie członków danej grupy z przyznanymi zadaniami.
- Przydzielenie pomiędzy uczniów danej grupy określonych zadań.
- Rozejście się do pomieszczeń Palmiarni / zoo.
- Wypełnienie jednego egzemplarza karty pracy i oddanie nauczycielowi do oceny.
Faza podsumowująca:
Sprawdzenie kart i wystawienie ocen.
PRZYKŁADOWE KARTY PRACY DO PALMIARNI I ZOO ZNAJDUJĄ SIĘ W ZAŁĄCZNIKACH
Dane autora: Daria Paluchowska-Prochot
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.