Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Kochamy naszych rodziców

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2010-08-12 12:19:19
Autor: Izabela Pietrzykowska

Scenariusz zajęcia został opracowany z okazji zbliżającego się Święta Rodziców i przeznaczony jest do realizacji z grupą dzieci 5-,6-letnich.
Cele są zgodne z nową Podstawą programową wychowania przedszkolnego.

             

Scenariusz zajęcia  «Kochamy naszych rodziców»

 

 

Oddział przedszkolny

Data: 24.05.2010r.

Tematyka tygodnia: Święto rodziców

Prowadząca: I. Pietrzykowska


Cele ogólne:

—  utrwalenie i sprawdzenie posiadanych przez dzieci wiadomości o rodzinie


Cele szczegółowe:

dziecko swobodnie wypowiada się na temat własnej rodziny,

— rozumie znaczenie słowa: rodzina, rodzice, rodzeństwo,

— zna role społeczne pełnione przez członków rodziny,

— wie jaką funkcję pełni serce w organizmie człowieka,

— wypowiada się na temat treści wiersza,

— dzieli wyrazy na sylaby, dokonuje analizy i syntezy prostych wyrazów,

— reaguje w umówiony sposób na muzykę,

— zgodnie współdziała w zespole podczas wykonywania zadania,

— wykonuje polecenia nauczyciela.

 

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.


Metody: czynna, słowna, oglądowa.

 

Pomoce: maskotka ,, Szczęściarza”, kawałki czerwonego brystolu w kształcie serca, tamburyn, atlasy anatomii człowieka, sylwety członków rodziny, czerwona tasiemka dla każdego dziecka, odtwarzacz CD, płyta z muzyką uspokajającą, płyta z piosenką ,, Mama przyjaciółka”, tekst wiersza ,, Najważniejsza jest rodzina”, serduszka i paski bibuły w czterech kolorach, nagranie piosenki ,, Na łące”, przedmioty potrzebne do tworzenia rodzin (plastikowe owoce, kolorowe zabawki, kredki, zwierzęta), piłka.

 

 Przebieg zajęcia:

 

 

1. Zabawa integrująca grupę; ustawienie w kole, przedstawienie dzieciom ,, Szczęściarza” (maskotka w kształcie serca), prośby ,, Szczęściarza”, aby pomachały do niego dzieci, które: przyjechały do przedszkola autobusem, mają niebieskie spodnie, czerwone kapcie, wesołe miny…

2. Rozmowa na temat znaczenia słowa serce.

    Nauczyciel wskazuje na kawałki czerwonego brystolu leżące w środku koła;

   — Jaki kształt moglibyśmy ułożyć? (wybrane dziecko próbuje złożyć serce)

   — Z czym kojarzy się wam ten kształt?

   — Czy bez serca można żyć?

   — Czy tylko ludzie mają serce?

    Serce jest mięśniem wielkości pięści (pokaz ilustracji w książkach). Serce pełni rolę pompy, która  

    transportuje krew do naczyń krwionośnych. To dzięki sercu w naszym ciele płynie krew.

  Zabawa ruchowa; Jak bije moje serce?

  Nauczyciel poleca dzieciom położyć dłoń po lewej stronie klatki piersiowej tak, aby wyczuły uderzenia  

  własnego serca. Następnie dzieci poruszają się po sali skacząc jak żabki i chodząc jak bociany do   

  piosenki Na łące. Gdy usiądą, znów układają dłoń na sercu i sprawdzają, jak mocno bije ich serduszko.


3. Wyjaśnienie znaczenia słów: rodzice, rodzina.

   — Do czego ludziom potrzebne jest serce?

     ( do życia, żebyśmy mogli kochać, okazywać sobie uczucia, do miłości…)

  — Kto kojarzy się wam ze słowem miłość?

     (mama, tata, rodzice, siostra, babcia, rodzina…)

  — Co oznacza słowo rodzice?, Czy rodzice są dzieciom potrzebni?

  — Kto tworzy rodzinę?

    ( do serca zawieszonego na tablicy dzieci dołączają członków rodziny- sylwety postaci, dzielą   

     nazwy na sylaby, dokonują analizy i syntezy słuchowej).


* Przerywnik ruchowy;

       Nauczyciel rozdaje czerwone tasiemki, dzieci poruszają się tanecznym krokiem w rytm spokojnej   

       muzyki. Gdy muzyka ucichnie dzieci układają na dywanie kształt serca i kwiatka.


4. Wysłuchanie wiersza ,, Najważniejsza jest rodzina”.

     — Do czego autor porównuje rodzinę? (do palców jednej dłoni- recytacja znanej dzieciom rymowanki  

       z pokazem).

     — Jakie zasady panują w rodzinie? (wszyscy sobie pomagamy, dbamy o siebie, kochamy się,  

       spędzamy ze sobą czas wolny…)

     — Co jest najważniejsze w rodzinie?

     — Kto tworzy moją rodzinę?

       Nauczyciel prosi, aby dzieci wymieniły imiona swoich rodziców oraz podzieliły je na sylaby i   

       dokonały analizy i syntezy słuchowej.


  • Zabawa w grupach Tworzymy rodziny (praca w grupach).

   Wyjaśnienie, że rodzinę mogą również tworzyć przedmioty, rośliny, zwierzęta. 

   Nauczyciel dzieli dzieci na grupy według koloru otrzymanego serduszka. Zadanie polega na  

   posegregowaniu przygotowanych przez nauczyciela obrazków, przedmiotów i utworzeniu rodziny:  

   zabawek, owoców, zwierząt i kolorów. Dzieci mogą również korzystać z przedmiotów znajdujących  

   się w sali przedszkolnej.


* Przerywnik ruchowy-śpiew i taniec do piosenki ,, Mama przyjaciółka”.

 

7. Podsumowanie zajęć: ustawienie w kole, kończenie zdań wypowiadanych przez nauczyciela;

    Mama mojej mamy to moja…

    Siostra mojego taty to moja…

    Mamy wspólnych rodziców to moje….

    Moja rodzina składa się z…

    Mieszkamy w…

    Moja mama pracuje jako…

    Moi rodzice nazywają się…



8. Zakończenie zajęć przekazaniem iskierki przyjaźni.


 

 Opracowała: I Pietrzykowska                                                                   

 


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.