Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

«Wiosenne zabawy na łące»

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2010-07-31 18:13:26
Autor: Anna Izdebna

Zajęcie to przeprowadzałam w miesiącu maj, gdzie temat łąki, jej mieszkańców jest szczególnie aktualny. W scenariuszu tym połączyłam treści przyrodnicze z tresciami matematycznymi. Zastosowane przeze mnie metody i formy pracy sprawiły, że zajęcie było bardzo dynamiczne i ciekawe dla dzieci.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Oddział: IV- 5 latki

Prowadząca: Anna Izdebna

Temat: Wiosenne zabawy na łące — zabawy matematyczne utrwalające umiejętności posługiwania się określeniami w prawo, w lewo, prosto, w tył oraz przeliczanie elementów 1-10.

Cele:

— Dziecko rozwiązuje zagadki;

— Odtwarza ruchem charakter muzyki;

— Rozpoznaje odgłosy owadów, zwierząt;

— Prawidłowo stosuje określenia: w przód, w tył, w prawo, w lewo;

— Segreguje elementy od największego do najmniejszego;

— Prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi 1-10;

— Układa puzzle, rysuje szlaczki w liniaturze

Metody:

  • aktywizujące

— opowieść ruchowa

— „burza mózgów”

— elementy metody E.Gruszczyk- Kolczyńskiej

— zabawa tropiąca

  • słowna- rozmowa, wypowiedzi dzieci, treść wiersza, treść zagadek
  • oglądowa-ilustracje, sylwety, karta pracy

Formy pracy:

— indywidualna

— zbiorowa

Pomoce: nagrania muzyczne, treść wiersza, treść zagadek, apaszki, sylwety zwierząt i owadów, karta pracy, frotki

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Powitanie.

2. Wiersz J. Salach„Łąka”

Łąka tylu ma mieszkańców

Zwierząt, roślin kolorowych.

Tu motylek, a tam pszczółka

Tutaj kwiatek- O! Różowy!

 

Z kopca wyszedł krecik mały

Obok niego idzie mrówka.

Na rumianku w kraśnej sukni

Przycupnęła Boża krówka.

 

Nad tą łąką kolorową

Bal wydały dziś motyle.

Zapraszają wszystkie dzieci

Więc zatańczmy z nimi chwilę!

3. Taniec z chustami przy muzyce Vivaldiego„Wiosna”.

4. Tablica„Wiosenna łąka”

  • Omówienie tablicy, która przedstawia wiosenną łąkę
  • „Burza mózgów”- czego brakuje na tej łące?
  • Rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej

1. Czarno — biały fraczek 2. Ma dwa delikatne

buciki czerwone skrzydełka kolorowe

umykają żaby lekko unosi się nad łąką

gdy idzie w ich stronę. Gdy tylko zaświeci słonko.

BOCIAN MOTYL

3. Kubraczki mają zielone 4. Gdy tylko wiosna się zbliża

nad stawem mieszkają a promieniami mocno świeci

gdy bocian się zbliża słońce rozkwitają na łące

natychmiast uciekają.

ŻABY KWIATY

  • Po rozwiązaniu każdej z zagadek dzieci dobierają odpowiednią ilustrację. Na każdej z ilustracji jest umieszczona cyfra. Dzieci przywieszają ilustrację na tablicy, w miejscu którym znajduje się taka sama cyfra.

5.„Odgłosy łąki” — rozpoznawanie odgłosów owadów, zwierząt mieszkających na łące

6. Zabawa tropiąca„Bocian szuka żabek”

  • Dziecko — bocian porusza się po sali według wskazówek nauczyciela np. trzy kroki w przód, dwa kroki w lewo itp. Tak, aby dziecko odnalazło kopertę z żabkami.
  • Dzieci wykonują polecenia nauczyciela:

— ułóż żabki od największej do najmniejszej;

— policz żabki;

— która żabka ma korale?

— która żabka ma serduszko?

Przy przeliczaniu dzieci posługują się liczebnikami głównymi i porządkowymi 1-10.

7. Zabawa ruchowa przy muzyce„Ach jak przyjemnie i jak wesoło tu razem bawić się…”

8. Karta pracy„Motylek”

  • Każde z dzieci otrzymuje kopertę z puzzlami (6 lub 8 elementów)
  • Nakleja ułożone puzzle na kartce
  • Zaznacza cyfrę wskazując liczbę puzzli
  • Uzupełnia szlaczki (samodzielnie lub po śladzie)

9. Zakończenie zajęć przy zabawie„Och, jakże miło czas nam upłynął”.

 

Opracowała: Anna Izdebna


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.