Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Budowa układu oddechowego

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2010-07-12 22:04:59
Autor: Dorota Gil

Zapoznanie z budową i funkcją układu oddechowego— konspekt lekcji i karty pracy

 

Scenariusz lekcji w klasie IV

 

 

Temat: Budowa układu oddechowego.

Klasa: IV

Prowadząca: Dorota Gil

Cel ogólny: zapoznanie z budową i funkcją układu oddechowego.

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

-nazywa narządy tworzące układ oddechowy

-wymienia funkcje poszczególnych elementów układu oddechowego

-omawia rolę układu oddechowego u człowieka

-pokazuje położenie narządów na schemacie

-wykonuje ćwiczenia wg instrukcji,

-wyjaśnia, że oddychanie dostarcza tlenu każdej żywej komórce ciała i wyzwala zawartą w niej energię

 

Metody pracy:

Pokaz, pogadanka, objaśnienie, ćwiczenia

 

Formy pracy:
Indywidualna, grupowa

 

Środki dydaktyczne:

prezentacja multimedialna, film, karty pracy dla uczniów ze schematem układu oddechowego,

instrukcje do doświadczenia, zegarek sekundnikiem, centymetr krawiecki

 

Przebieg lekcji

 

I. Faza wstępna

1. Czynności organizacyjno–porządkowe

2. Nawiązanie do tematu lekcji.

Uczniowie przypominają nazwy układów budujących organizm człowieka i wskazują funkcje jakie pełnią.

3. Zapoznanie uczniów z celami i tematem lekcji.

 

II. Faza realizacji

1.Nauczyciel prezentuje uczniom budowę układu oddechowego (prezentacja multimedialna ), omawia wędrówkę wdychanego powietrza do naszego wnętrza, wskazuje na konieczność zapewnienia czystego powietrza oraz zwraca uwagę na właściwe oddychanie- wdech przez nos, wydech przez usta.

Podkreśla rolę układu oddechowego jaką jest wymiana gazowa (podczas wdechu organizm pobiera powietrze z tlenem a następnie podczas wydechu usuwa je z dwutlenkiem węgla). Oddychanie zachodzi w każdej żywej komórce ciała a jego istotą jest wyzwalanie ze składników pokarmowych, które tam dotarły z krwią, energii do wszystkich procesów życiowych.

 

2.Pokaz fragmentów filmu z serii„Było sobie życie” o układzie oddechowym.

Podczas filmu nauczyciel zwraca uwagę uczniów na poszczególne elementy układu oddechowego i ich rolę w organizmie.

 

3.Po obejrzeniu filmu i prezentacji multimedialnej uczniowie podpisują poszczególne elementy układu oddechowego na otrzymanych kartach pracy.

Uczniowie pracują indywidualnie. Za bezbłędne wykonanie zadania uczeń otrzymuje plus.

 

4. Badamy pracę swojego układu oddechowego- doświadczenie

Uczniowie otrzymują na kartkach opis w jaki sposób należy przeprowadzić doświadczenie dodatkowo opis zostaje wyświetlony na ekranie.

Uczniowie mierzą obwód swojej klatki piersiowej podczas wdech i wydechu.

Następnie liczą ilość sowich oddechów w ciągu minuty podczas spoczynku. Później wykonują 20 przysiadów i ponownie mierzą liczbę oddechów.

 

N: Co zaobserwowaliście?

Obwód klatki piersiowej podczas wdechu i wydechu ulega zmianie.

Liczba oddechów jest mniejsza podczas odpoczynku natomiast zwiększa się przy wykonywaniu jakiejś czynności.

Zwrócenie uwagi uczniów jeżeli biegamy, ćwiczymy, gramy w piłkę zużywamy więcej energii więc musimy dostarczyć organizmowi więcej tlenu aby tą energię uwolnić. Uzyskanie energii w organizmie jest możliwe tylko przy udziale tlenu.

 

III. Faza podsumowująca:

1.Uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania:
Z jakich elementów składa się układ oddechowy?

Jaką rolę pełni układ oddechowy?

Podaj przykład zawodów, które wymagają dużego wysiłku fizycznego(dużej ilości energii)

 

Zadanie domowe

Proszę się zastanowić w jaki sposób należy dbać o układ oddechowy?

 

KARTY PRACY

Doświadczenie

Badamy pracę swojego układu oddechowego.

  1. Przygotowujemy centymetr krawiecki, zegarek z sekundnikiem, kartkę i długopis.
  2. Zbadaj wymiar swojej klatki piersiowej podczas wdechu i wydechu. Aby to zrobić nabierz najpierw powietrza do płuc i zmierz obwód klatki piersiowej. Następnie zrób wydech i znowu zmierz obwód swojej klatki piersiowej. Można poprosić o pomoc kolegę jeżeli masz trudność z dokonaniem pomiaru. Co zaobserwowałeś? 
  3. Liczymy liczbę swoich oddechów podczas odpoczynku i po wysiłku. Przygotuj zegarek. Najpierw policz ile oddechów wykonujesz w ciągu minuty podczas odpoczynku. Zapisz wynik. Wykonaj bardzo szybko 25 przysiadów i ponownie zmierz liczbę oddechów w ciągu minuty. Zapisz wynik. Porównaj teraz swoje wyniki -co zauważyłeś?

 

Podpisz poszczególne elementy układu oddechowego

 

Rysunek: budowa układu oddechowego człowieka [załącznik]. Źródło: www.szkolnictwo.pl/test,4,2890,1, Uk%C5%82ad_oddechowy

 

Błaszczyk E. i in., Przyroda 4, Książka nauczyciela, WSiP, 1999.

Majcher I., Kossobucka A., Sadoń-Osowiecka, Przyroda 5, Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, 2009.

 

Dane autora: Dorota Gil


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.