Przesyłam opracowane przeze mnie scenariusze lekcji do podręcznika Nowyje wstrieczi wydawnictwa WSiP. Lekcje są prowadzone w oparcoiu o bezpośredni dostęp do Internetu rosyjskiego. Tego typu lekcje ciesza się ogromną popularnością wśród moich uczniów i są urozmaiceniem lekcji podręcznikowych.
Konspekt lekcji
Czas trwania lekcji: 45 minut
Tematlekcji:
Виртуальная экскурсия в Центр Международной Торговли.
Cele ogólne:
Poznanie słownictwa dotyczącego hotelu. Kształtowanie umiejętności czytania i mówienia oraz uzyskiwania i udzielania informacji dotyczących hotelu.
Cele operacyjne lekcji:
W zakresie treści uczeń:
- Zna słowa i wyrażenia dotyczące hotelu i potrafi je stosować
- Zna podstawowe informacje o Międzynarodowym Centrum Handlu w Moskwie
- Zna podstawowe informacje o hotelu Międzynarodowy.
W zakresie umiejętności uczeń:
- Potrafi posługiwać się Internetem
- Potrafi wyszukać potrzebne informacje korzystając ze stron www
- Potrafi przekazać informacje o Międzynarodowym Centrum Handlu w Moskwie
i hotelu Międzynarodowy - Potrafi na podstawie materiału internetowego objaśnić dojazd do hotelu
- Potrafi samodzielnie wypowiadać się w formie ustnej i pisemnej na temat Międzynarodowym Centrum Handlu w Moskwie i hotelu Międzynarodowy
Metody i techniki pracy:
- Praca w parach
- Praca w plenum
- Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem
- Uzupełnianie luk wyrazowych w tekście
- Odpowiedzi na pytania
- Korzystanie z rosyjskich stron internetowych
Materiały dydaktyczne:
- Podręcznik Новые встречи 3
- Strona www z rosyjskiego Internetu ( bezpośredni dostęp do Internetu ).
- Zadania przygotowane przez nauczyciela
Przebieg lekcji:
- Przypomnienie informacji o hotelu Złoty Pierścień
Где находится Гостиница Золотое кольцо?
Какие номера есть в гостинице?
Какую кухню могут попробовать гости в ресторане?
Какие услуги доступны гостям?
- Uczniowie odpowiadają na pytania
- Zapisanie tematu lekcji i przedstawienie celu lekcji
Мы сегодня будем бродить по Интернету и попробуем найти информации об одной из московских гостиниц.
Сегодня выучим слова и выражения связанные с гостиницей, объясним как доехать до гостиницы, научимся определять какие удобства в номерах, какие услуги предлогает гостям гостиница.
- Objaśnienie nowej leksyki
Обратите внимание на новые слова:
Крышa Сосредоточенны Красота офисы страховых компаний
создать отель
правительство уровень безопасность
оборудованы кондиционер спутниковое телевидение
Вы были когда-то в гостинице? Где? В какой? Какие были номера?
- Podanie adresu strony internetowej, uczniowie wykonują kolejne czynności:
www.wtcmoscow.ru zakładka
- Uczniowie zapoznają się z zadaniem przygotowanym przez nauczyciela i wykonują je
Прочитайте информацию о Центрe Международной Торговли и заполните пропуски в тексте.
Прочитай текст о ЦентрeМеждународной Торговли на сайте и заполни пропуски в данной ниже задаче.
ЦМТ– это город в городе, где под одной… сосредоточенны рестораны и бары,… и салоны красоты, бутики и магазины, офисы… и туристических компаний, банки, нотариус, медицинский центр и другие услуги. В ЦМТ созданы уникальные… для успешного ведения бизнеса - вы сможете решить многие вопросы, не выходя из здания.
- Sprawdzenie poprawności wykonania zadania
- Uczniowie wyszukują w materiale internetowym odpowiedzi na pytania:
- Uczniowie zapoznają się z zadaniem przygotowanym przez nauczyciela i wykonują je
…………… CrownePlazaMoscowWorldTradeCentre удачно………………… в непосредственной близости от здания Правительства РФ, бизнес-центра«Москва-Сити» и выставочного комплекса«Экспоцентр». Отель находится в пешеходной доступности от……………………………………………… Москвы.Первоклассный уровень комфорта, неповторимая элегантность и функциональность номеров, высокий уровень безопасности и безупречный сервис делают CrownePlazaMoscowWorldTradeCentre одним из лучших бизнес-отелей в России.
В отеле……………… элегантных номеров, в том числе 19 люксов. Комнаты…………………………… по последнему слову техники– каждый номер оснащен кондиционером, высокоскоростным доступом в интернет,………………………………. телевидением, индивидуальным рабочим местом с настольной лампой, тремя телефонными аппаратами с услугой голосовой почты, мини-баром, утюгом и гладильной доской, принадлежностями для приготовления чая или кофе и сейфом.
Наш отель находится на берегу Москва-реки на Краснопресненской набережной, всего в 10 минутах ходьбы от Экспоцентра. В распоряжении гостей удобная ……………………………………………………. на территории отеля.
- Sprawdzenie poprawności wykonania zadania
- Uczniowie wyszukują w materiale internetowym odpowiedzi na pytania przygotowane przez nauczyciela:
Найди ответы на поставленные ниже вопросы.
- Как попасть в гостиницу Международная?
- Какие удобства есть в номерах?
- Какую кухню предлогают рестораны ЦМТ?
- Какие услуги доступны гостям ЦМТ в области Фитнес и красота и Торговый центр?
- Sprawdzenie zadania
- Podsumowanie lekcji– uczniowie wskazują poprawną odpowiedź spośród trzech możliwych
- Гостиница Международная расположена
а/ на окраине города
б/ недалеко от исторического центра Москвы
в/ на Тверской улице
- В номерах гостиницы
а/ нет ванной комнаты
б/ старая мебель
в/ все удобства
- В ресторанах можно попробовать
а/ блюда разных кухней
б/ блюда только русской кухни
в/ блюда типа фаст-фуд
- В гостиницу можно попасть
а/ на любом транспорте
б/ только на такси
в/ на велосипеде
- Ocena pracy uczniów
- Zadanie i objaśnienie pracy domowej
Twój kolega wybiera się na wycieczkę po Złotym Pierścieniu Rosji i chce zatrzymać się w hotelu. Ty już byłeś w jednym z hoteli w Moskwie. Napisz e-mail do kolegi, w którym poinformujesz go:
- Gdzie znajduje się hotel
- Jak można dojechać do hotelu
- Jakie wygody są w pokojach
- Jaką kuchnię oferują restauracje
Opracowała Magdalena Kaczuba
Nauczyciel języka rosyjskiego
w LO im. B. Prusa w Skierniewicach
Konspekt lekcji
Czas trwania lekcji: 45 minut
Tematlekcji:
Виртуальная экскурсия в Мариинский театр.
Cele ogólne:
Poznanie słownictwa dotyczącego teatru. Kształtowanie umiejętności czytania i mówienia oraz uzyskiwania i udzielania informacji dotyczących teatru.
Cele operacyjne lekcji:
W zakresie treści uczeń:
- Zna słowa i wyrażenia dotyczące teatru i potrafi je stosować
- Zna podstawowe informacje historyczne o Teatrze Mariinskim
- Zna repertuar teatru
W zakresie umiejętności uczeń:
- Potrafi posługiwać się Internetem
- Potrafi wyszukać potrzebne informacje korzystając ze stron www
- Potrafi przekazać informacje o Teatrze Mariinskim
- Potrafi na podstawie materiału internetowego objaśnić dojazd do teatru
- Potrafi samodzielnie wypowiadać się w formie ustnej i pisemnej na temat Teatru Mariinskiego
Metody i techniki pracy:
- Praca w parach
- Praca w plenum
- Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem
- Uzupełnianie luk wyrazowych w tekście
- Odpowiedzi na pytania
- Korzystanie z rosyjskich stron internetowych
Materiały dydaktyczne:
- Podręcznik Новые встречи 2
- Strona www z rosyjskiego Internetu ( bezpośredni dostęp do Internetu ).
- Zadania przygotowane przez nauczyciela
Przebieg lekcji:
- Przypomnienie jakie ciekawe zabytki można zobaczyć w Sankt-Petersburgu
Какие памятники можно посмотреть в Санкт-Петербурге?
Какие памятники вы знаете?
Как вам кажется, в Петербурге есть театры?
- Uczniowie odpowiadają na pytania
- Zapisanie tematu lekcji i przedstawienie celu lekcji
Мы сегодня будем бродить по Интернету и попробуем найти информации об одном из петербургских театров.
Сегодня выучим слова и выражения связанные с театром, объясним как доехать
до театра, научимся рассказывать о Мариинском театре.
- Objaśnienie nowej leksyki
Обратите внимание на новые слова:
Ставить спектакль стали ставиться спектакли
Строить перестроить
Зрительный зал
Постановка
Позолота
Бархат
Люстра
Торжественность
Лебединое озеро
Вы были когда-то в театре? Где? В каком? Зрительный зал был большой?
Кто интересуется музыкой? Вы знаете как называется известный балет Чайковского?
- Podanie adresu strony internetowej, uczniowie wykonują kolejne czynności:
www.serzh.ru zakładka театры Санкт-Петербургa
- Uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela
Какие театры есть в Петербурге?
- Uczniowie zapoznają się z zadaniem przygotowanym przez nauczyciela i wykonują je
Прочитайте информацию о Мариинском театре и заполните пропуски в тексте.
Прочитай текст о Мариинском театре на сайте и заполни пропуски в данной ниже задаче.
Академический Мариинский театр оперы и балета
Здание было построено в…………………… как театр-цирк архитектором Кавосом.
Как цирк оно просуществовало недолго, затем в театре стали ставиться……………………………………. После пожара здание было полностью перестроено
и расширено. По линиям и пропорциям театр занял достойное место среди современных ему западноевропейских театров.
Отделка……………………………… сохранилась без значительных изменений
до наших дней. Витые колонны, лепные украшения в виде женских головок, масок, орнаментов, фигуры атлантов и кариатид придают помещениям парадность. Плафон
с изображением танцующих девушек и амуров выполнен Франчиоли. Плафон окружают……………………………………………………., они напоминают,
что первыми постановками в этом зале были драматические.
8 октября 1860г. театр был назван……………………………. в честь жены императора Александра II. В театре с 1885г. начали ставить оперные и балетные спектакли.
Впоследствии здание не раз………………………, расширялось. Известные художники А.Бенуа, А.Головин, Добужинский много сделали для украшения театра. Праздничная цветовая гамма зрительного зала — позолота, голубой бархат, живопись плафона, люстра придают особую торжественность залу.
- Sprawdzenie poprawności wykonania zadania
- Wpisanie kolejnego adresu internetowego
www.theater.ru zakładki
Сайты Питера/культура и искусство/театр/Мариинский театр
- Uczniowie wyszukują w materiale internetowym odpowiedzi na pytania:
Посмотри вебстраницу посвящённую Мариинскому театру. Найди ответы
на поставленные ниже вопросы.
- Какой спектакль можно посмотреть 6-ого и 8-ого июня?
- Назови два балета, которые ставят в Мариинском театре.
- Где находится театр?
- На каком транспорте можно доехать в театр?
- Где можно купить билеты?
- Podsumowanie lekcji– uczniowie wskazują poprawną odpowiedź spośród trzech możliwych
- Мариинский театр находится
а/ в Москве на Красной площади
б/ в Петербурге на Театральной площади
в/ в Петербурге на Невском проспекте
- Здание театра было построено
а/ в конце Х века
б/ в 1847-1849 гг
в/ в начале Х
- Театр был назван Мариинским в честь
а/ Святой Марии
б/ жены императора Александра Второго
в/ жены царя Ивана Грозного
- В театр можно попасть
а/ на метро, на автобусе или маршрутном такси
б/ на трамвае
в/ на троллейбусе
- Билеты в театр можно купить
а/ только по Интернету
б/ только в Петербурге
в/ не только в Петербурге
- Ocena pracy uczniów
- Zadanie i objaśnienie pracy domowej
Twój kolega wybiera się do Petersburga i chce wybrać się do teatru. Ty już byłeś w jednym z petersburgskich teatrów. Napisz e-mail do kolegi, w którym poinformujesz go:
- Gdzie znajduje się teatr
- Jak można dojechać do teatru
- Jaki jest repertuar teatru
- Co wiesz o historii teatru
Opracowała Magdalena Kaczuba
Nauczyciel języka rosyjskiego
w LO im. B. Prusa w Skierniewicach
Konspekt lekcji:
Czas trwania lekcji: 45 minut
Tematlekcji: Поздравляем друг друга.
Cele lekcji:
- Utrwalenie nazw popularnych w Rosji świąt.
- Prezentacja i wdrożenie do stosowania form gramatycznych zaimka себя i wyrażenia друг друга.
- Kształtowanie umiejętności redagowania życzeń z okazji różnych świąt.
- Kształtowanie umiejętności posługiwania się rosyjskim Internetem.
Materiały dydaktyczne:
- Podręcznik Новые встречи 2.
- Rysunki ułatwiające zrozumienie zastosowania zaimka себя i wyrażenia друг друга.
- Strona www z rosyjskiego Internetu ( bezpośredni dostęp)
Lekcję rozpoczynamy od przypomnienia odmiany czasowników желать i поздравлять. Przypominamy również nazwy popularnych rosyjskich świąt.
Jako ćwiczenie wstępno– powtórzeniowe uczniowie tłumaczą zdania na język rosyjski:
- Składam ci życzenia z okazji urodzin.
- Składamy Panu życzenia z okazji imienin.
- Gratulujemy zakończenia szkoły.
- Życzę tobie szczęścia i zdrowia.
- Brat życzy mamie sukcesów w pracy.
Następnie przechodzimy do prezentacji wyrażenia друг друга i zaimka себя. Pomogą nam
w tym ilustracje zamieszczone w podręczniku lub przygotowane przez nauczyciela. Jako utrwalenie nowych form uczniowie wykonują ćwiczenie 11 i 13 ze strony 31.
Druga część lekcji poświęcona jest kształtowaniu umiejętności posługiwania się przez uczniów rosyjskim Internetem.
Uczniowie wpisują adres strony internetowej www.virtualcard.ru.
Następnie dzielimy uczniów na grupy:
1 grupa wybiera kartkę z okazji Nowego Roku
2 grupa wybiera kartkę z okazji Bożego Narodzenia
3 grupa wybiera kartkę z okazji Dnia Św. Walentego
4 grupa wybiera kartkę z okazji urodzin.
Uczniowie wpisują odpowiednie dane w poszczególne rubryki, a następnie redagują treść życzeń i zapisują. Jeśli problemem okaże się dostosowanie trzcinki rosyjskiej możemy polecić uczniom wydrukowanie strony z formularzem i odręczne wpisanie życzeń.
Po wykonaniu zadania przez wszystkich uczniów przystępujemy do odczytania życzeń
z każdej grupy.
Praca domowa:
Ćwiczenie 12 i 14 strona 31.
Napisz życzenia babci i dziadkowi z okazji Bożego Narodzenia i Olegowi z okazji urodzin.
Opracowała Magdalena Kaczuba
Nauczyciel języka rosyjskiego
w LO im. B. Prusa w Skierniewicach
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.