Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Rodzaje programów komputerowych — konspekt zajęc z informatyki (SP)

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2010-06-13 11:54:42
Autor: Lesław Gutwiński

Konspekt i scenariusz zajęć z informatyki (SP) pt. rodzaje programów komputerowych.

Konspekt do przeprowadzenia zajęć
z informatyki
w klasie VI SP

 

 

 


mgr inż. Lesław Gutwiński

 

 

 

 

 

Bytom 2010


Konspekt do przeprowadzenia zajęć z informatyki
w klasie III gimnazjum 

 

 

Informacje Podstawowe

 

Temat :Rodzaje programów komputerowych.

Czas trwania lekcji: 2x45 min

Data lekcji: luty 2008 r.

Miejsce lekcji: pracownia komputerowa

Cele lekcji:

  • Ogólne– uczniowie poznają wiedzę umożliwiającą im stworzenie klasycznej animacji poklatkowej za pomocą komputera
  • Operacyjne (szczegółowe):

-          uczeń poznaje pojęcie klasycznej animacji poklatkowej

-          uczeń rozumie sens tworzenia animacji za pomocą komputera (narzędzie ułatwiające pracę nad animacją)

-          uczeń potrafi sam wymyślić (wyreżyserować) krótką animowaną scenkę

-          uczeń potrafi sam obsługiwać program wspomagający tworzenie animacji–„edytor postaci– logomocji”

-          uczeń rozumie i właściwie reaguje na sygnały i polecenia nauczyciela

-          uczeń potrafi znaleźć możliwości zastosowania stworzonej przez siebie animacji (animowane obrazki na strony WWW i prezentacje, animowane kurosy myszy

-          uczeń rozumie potrzebę zaplanowania scenki np. przy pomocy klasycznych narzędzi (kartka i ołówek)

 

Metody nauczania: krótka pogadanka, ćwiczenia praktyczne

 

Formy pracy: praca indywidualna oraz w zespołach dwuosobowych

 

Środki dydaktyczne: prezentacja, przygotowane arkusze pomocnicze  

 

 

Przebieg lekcji — scenariusz

1.       Część organizacyjna: 

  • uczniowie zajmują miejsca przy stanowiskach
  • rozpoczęcie zajęć,
  • sprawdzenie obecności,
  • wyświetlenie prezentacji
  • zapisanie tematu zajęć i notatki

 

Animacja– seria obrazów, zwanych klatkami, która odtwarzana ze stałą prędkością stwarza wrażenie ruchu. W ciągu jednej sekundy filmu, aby u osoby oglądającej wywołać złudzenie płynności ruchu, jest wyświetlanych około 25 klatek. Obecnie obrazy te są tworzone i odtwarzane za pomocą komputerów o dużej mocy. Twórca filmu nie musi już wypełniać wszystkich szczegółów, podaje jedynie początkową i końcową klatkę jakiejś sceny, np. wejście aktora po schodach, a odpowiednie oprogramowanie tworzy klatki pośrednie.

 

2.       Podanie tematu bieżących zajęć i uświadomienie celów lekcji: 

  • podanie typów oprogramowania wykorzystanych na lekcji 
  • przedstawienie uczniom przykładowych animacji
  • uświadomienie uczniom potrzeby zaplanowania pracy i prawidłowego wyreżyserowania animowanej scenki

 

3.       Przyswajanie nowego materiału:

 

a)       omówienie zasad tworzenia animowanych scen

  • pojecie klatki filmu
  • pojęcie klasycznej animacji oraz animacji 3D
  • formaty plików a animacja (AVI, GIF, ANI, MPEG)

b)       pogadanka na temat stworzenia przykładowej animacji– uczniowie pomagają w stworzeniu przykładowych klatek animacji na tablicy

  • zasada poprawnej animacji– tworzenie złudzenia ruchu
  • płynność animacji, a ilość scen (klatek)
  • szybkość animacji– ilość klatek na sekundę

c)       przedstawienie programu„edytor postaci”

  • uruchomienie programu
  • przedstawienie podstawowych okien programu: pasek główny, okno edycji, przybornik,
  • omówienie zasad kopiowania i wklejania scen
  • omówienie podglądu animacji
  • sposób zapisania animacji

d)       uczniowie wykonują animację z tablicy oraz planują i wykonują własny projekt

 

  1. 4.       Ocenienie osiągnięć uczniów
  • Poprawność działania animacji i prawidłowe zapisanie animacji 
  • Pomysł 
  • Płynność animacji (ilość klatek) 
  • Precyzja i staranność wykonania 

 

5.       Zakończenie zajęć

  • podziękowanie uczniom za pilną pracę, 
  • posumowanie zajęć 

 

6.       Materiały wykorzystane na lekcji

  • Animacja– plik„twarz.gif” 
  • Animowany wskaźnik–„strzałka.ani” 
  • Karteczki do wyreżyserowania animowanej scenki 

 

Dane autora: Lesław Gutwiński


Powrót | Do góry

Pliki do pobrania

Zaloguj się

, aby dodać komentarz.