Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6 letnich z aktywności przyrodniczej

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2010-05-30 14:24:26
Autor: Jolanta Fiłka

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH Z ZAKRESU AKTYWNOŚCI PRZYRODNICZEJ


 

TEMAT ZAJĘĆ: Drzewa w moim otoczeniu

 

CEL OGÓLNY:

  • Poznanie wyglądu drzew liściastych

Cele szczegółowe:

  • Poznanie nazw i wyglądu drzew liściastych takich jak: klon, dąb, kasztanowiec.
  • Zachęcanie do aktywności poznawczej., poszukiwania, porównywania.
  • Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania poszczególnych gatunków drzew.
  • Poznanie zagrożeń dla środowiska przyrodniczego wynikających z niszczycielskiej działalności ludzi(wycinanie lasów, wyrzucanie odpadów w miejscach niedozwolonych)
  • Poznanie sposobów dbania o środowisko
  • Rozwijanie logicznego myślenia

 

Forma pracy: z całą grupą, indywidualna

 

Metody:

Podająca (objaśnienia, instrukcje),

Problemowa (poszukiwanie, odkrywanie)

Techniki dramowe

Czynne

Zabawowo- zadaniowe

 

 

Środki dydaktyczne: Piosenka pt :”Kolorowy bukiet.” A. Lewandowskiej, zagadki o drzewach, stojące sylwety drzew, owoce i liście tych drzew, plastykowe butelki, baterie smar w butelce, skrzynka z ziemią, konewka.

 

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA

 

1.Nauczycielka przed zajęciami umieszcza stojące sylwety czterech drzew w każdym rogu sali, a na środku umieszcza ostatnie drzewo, które zakryte jest ciemnym materiałem. Wprowadza dzieci do sali proponując im wycieczkę do lasu.

 

2. Opowieść ruchowa”Wycieczka do lasu”

Idziemy wąską dróżką(gęsiego) idziemy powoli, cichutko rozglądamy się, stąpamy ostrożnie, gdyż po obu stronach grunt jest grząski. Teraz skręcamy w prawo i tu czeka na nas pierwsza przeszkoda- głęboki dół do przeskoczenia. Idziemy dalej i zagłębiamy się w młody las, gęste kolczaste jeżyny. Napotykamy strumyk, przeskakujemy z kamienia na kamień. Wpadliśmy do wody brniemy przez nią na drugi brzeg. Wychodzimy z wody otrzepujemy się wylewamy wodę z rękawów, otrzepujemy włosy. Oj musimy odpocząć popatrzcie tu rośnie drzewo usiądźmy pod nim da nam schronienie i cień.

 

3.Odpoczynek pod drzewem

Nauczycielka podnosi z podłogi liście leżące pod drzewem, rozmawia na temat wyglądu liści, następnie podnosi owoc drzewa, a jest nim żołądź i zaczyna recytować wiersz L. Krzemienieckiej”O dębie, co żołędzie rozdawał”, Następuje rozmowa na temat wiersza, nauczycielka prosi o przypomnienie, kto potrzebował żołędzi i co możemy zrobić by tych żołędzi było więcej?. N-lka doprowadza do uzyskania odpowiedzi, gdy urosną nowe drzewa będą nowe żołędzie. Wspólnie z dziećmi sadzi w pojemniku z ziemią owoc dębu.

 

4.Zabawa: Zajączki

Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka odlicza kolejno od siebie nadając każdemu zajączkowi numer, który ma zapamiętać. Następnie przykładając dłonie do głowy i kiwając nimi(„robi zajączka) wydaje komunikat„Zajączek numer 1 zajączek numer 1 powiadamia zajączka numer 5, że posadziliśmy drzewo. Zajączek numer 5 zaczyna kiwać uszami i wydaję komunikat do następnego zajączka.

 

5.Spotkanie zajączków pod innym drzewem

Nauczycielka zbiera wszystkie zajączki i podchodzi do następnego drzewa. Zadaje zagadkę gdzie rozwiązaniem jest KLON (zagadka w załączniku).

N-lka prosi o zebranie paru liści i owoców spod drzewa.Dzieci oglądają utrwalają nazwę klon. Następnie prowadząca rozdaje każdemu dziecku nasionko i demonstruje jak zrobić nosek, wszystkie dzieci przymocowują je sobie do nosa. Oj zabrakło nam już nasionek, co możemy zrobić by było ich więcej? Dzieci podają propozycję posadzenia nasionka. Wspólnie z nauczycielką ponownie w skrzynce sadzą nasionko klonu.

 

6. Zabawa orientacyjno porządkowa”Lis i zające”

Wyznaczona część sali to las, przed nim jest polana, po której skaczą zajączki. Z boku stoi lis. Na hasło UWAGA LIS! Zajączki uciekają w stronę lasu. Złapane zające zamieniają się w lisy i polują wspólnie z nimi.

 

7.Nauczycielka zwołuje wszystkie zajączki i lisy i maszeruje przez las zatrzymując się pod ostatnim zasłoniętym drzewem. Zadając pytanie, co to może być? Prowokuje do aktywnego myślenia. Aby się dowiedzieć ściąga materiał i odkrywa ostatnie drzewo. Ale okazuje się, że te drzewo jest inne niż poprzednie nie ma na nim liści, pod drzewem leżą plastykowe butelki, baterie, kawałki papieru i smar w butelce. Jak rozpoznamy, co to za drzewo? Prowadząca prosi o poszukanie pod drzewem liścia lub owoc. Gdy dzieciom udaje się znaleźć owoc i liść prosi o podanie nazwy.(Prawdopodobnie dzieci podadzą kasztan)nauczycielka wyjaśnia, że drzewo nazywa się kasztanowiec. Następnie zadaje pytanie Jak myślicie, dlaczego to drzewo tak wygląda? Co mogło się stać?, Jak możemy pomóc?.Następnie z dziećmi sadzi kasztan w skrzynce z ziemią.

 

8.Zabawa„Czyj to liść i owoc”

Prowadząca rozsypuje w sali liście i nasiona wszystkich poznanych drzew, a zadaniem dzieci jest przyporządkowanie i zaniesienie pod odpowiednie drzewo. Następnie kładzie pod każdym drzewem kartkę z nazwą drzewa do globalnego czytania. Wspólnie z dziećmi odczytuje poszczególne nazwy.

 

9.Likwidacja zajęć

Dzieci wracają z wycieczki słuchając piosenki A.Lewandowskiej„Kolorowy bukiet”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik

Piosenka A. Lewandowskiej„Kolorowy bukiet”

Do parku przyszły z przedszkola dzieci
Chcą zrobić z liści barwny bukiecik
Listki czerwone jak malowane
Leżą pod klonem i pod kasztanem

Pod dębem leżą brązowe liście
Liście pod wierzbą błyszczą srebrzyście
Serduszka złote spadają z brzozy
Jaś ma ochotę w bukiet je włożyć
Gdy ten bukiecik stanie na stole
Ozdobi dzieciom całe przedszkole

Zagadka

Ma w swej koronie

chyba dla igraszki

przedziwne nasiona

skrzydlate jak ptaszki

                                    Klon

 

Wiersz L. Krzemienieckiej„O dębie, co żołędzie rozdawał”

Przyszła pod dąb wiewiórka:
— Dębie, dębie mocarny,
daj żołędzie do spiżarni.–
I dąb dał.

Przyszedł do dębu borsuk:
— Dębie, dębie mój miły,
już żołędzie mi się śniły.
Daj żołędzi!
I dąb dał.

Przyszła do dębu myszka:
— Dębie, dębie znajomku,
daj żołędzi do domku!–
I dąb dał.

Przyszły do dębu świnki:
— Dębie, dębie bogaczu,
świnki z głodu aż płaczą.
Daj żołędzi!–
I dąb dał.

Przyszła do dębu babcia:
— Dębie, dębie łaskawy,
daj żołędzi na kawę.–
I dąb dał.

Chociaż dawał niemało,
jeszcze pięć mu zostało!
A te w ziemi się skryły,
by z nich nowe dęby były

Opracowała:  Jolanta Fiłka,  nauczycielka Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Lubaniu

 

 


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.