Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Ptaki zimą

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2010-03-03 17:25:56
Autor: Elżbieta Białek

Scenariusz zajęć dla 3-4 latków

CEL GŁÓWNY:

Bogacenie wiadomości o ptakach, stworzenie sytuacji do ekspresji słownej, muzycznej, kształcenie sprawności manualnych

CELE OPERACYJNE:

— dziecko rozpoznaje i nazywa ptaki: wróbel, sikorka, gołąb

— wypowiada się na temat wiersza

— układa rytmy

— ćwiczy koordynację słuchowo– ruchową

— utrwala piosenkę

— rozwija sprawność manualną poprzez lepienie, konstruowanie

POMOCE:

Zabawa wg. Klanzy„Zabawa powitalna”,„Zabawa pożegnalna”, nagranie piosenki„Wróbelki”, ilustracja do wiersza przedstawiająca ptaki: wróbel, sikorka, gołąb, dla każdego dziecka po 4 sylwety ptaków, 6 patyczków, karty wg Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz, ziarna pszenicy, groch, słonina, len, dla każdego dziecka drewniany wałeczek, plastelina, nasiona drzewa jesion, wycięte skrzydła i łapki, piórka, klej, podkładki

PRZEBIEG:

1.„Zabawa powitalna” wg Klanzy

2. Słuchanie wiersza popartego ilustracjami ptaków

 

Puk, puk. Ptaszek do okienka

Niech otworzy nam panienka

Bo tu teraz straszna zima

Nigdzie i ziarenka nie ma

I ptaszynie otworzyli

Ogrzali ją i nakarmili

A ptaszyna wdzięczna za to,

Śpiewała im całe lato

 

3. Rozmowa na temat wiesza

— O czym był wiersz?

— O co prosił ptaszek?

— Dlaczego ludzie pomagają ptakom?

— Nauczycielka mówi o pożyteczności ptaków (jedzą robaki, gąsienice)

4. Pokaz ulubionej karmy ptaków (ziarno, groch, słonina ) pokaz sylwet ptaków

5. Czytanie globalne wg metody G. Domana: piórka, ptaki, ostry dziób,

6. Układanie rytmów z patyczków i sylwet ptaków — próby wyklaskania, wystukania własnego rytmu

7. Ilustracja ruchowa piosenki„Wróbelki”

a) wykorzystanie kart wg MDS

b) rysowanie postaci wróbla na wysypanych ziarnach lnu

8. Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy„Wróbel” — formowanie, toczenie kul z plasteliny ( głowa ), naklejanie na drewniany wałeczek skrzydeł, nóżek, wetknięcie nasion jesiona– dziób

9. Zakończenie zajęcia

— O czym rozmawialiśmy na zajęciu?

— Czy podobają się Wam ptaki?

10.„Zabawa pożegnalna” wg Klanzy 

 

Opracowała: Elżbieta Białek


Powrót | Do góry

Pliki do pobrania

Zaloguj się

, aby dodać komentarz.