Jestem nauczycielem bibliotekarzem w Specjalnym Ośrodku Szkolno— Wychowawczym, dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie ma bardzo duże problemy z czytaniem ze zrozumieniem, dlatego czytelnictwo jest bardzo słabe. Staram się zachęcać ich do tego, a jednym ze sposobów jest organizowanie konkursów czytelniczych.
SCENARIUSZ KONKURSU CZYTELNICZEGO DLA UCZNIÓW I – III GIMNAZJUM
TERMIN: 30.04. 2009 r. godz. 12.00
PROWADZĄCY: Katarzyna Otorowska
CZAS TRWANIA: 1 GODZINA
CELE:
- Rozwijanie zainteresowaÅ„ czytelniczych wÅ›ród dzieci i mÅ‚odzieży upoÅ›ledzonej umysÅ‚owo w stopniu lekkim.
- Spopularyzowanie utworów MaÅ‚gorzaty Musierowicz.
- ZachÄ™canie uczniów do czytelnictwa książek o tematyce dorastajÄ…cej mÅ‚odzieży.
DYDAKTYCZNE:
- Utrwalenie wiadomoÅ›ci o bohaterach książki M. Musierowicz „KÅ‚amczucha”.
- Utrwalenie nazwiska autora oraz podstawowych faktów z jego życiorysu.
- RozwiÄ…zywanie krzyżówek, rebusów.
- Rozpoznawanie bohaterów książki po ich opisie.
- Dokańczanie sytuacji jakie wydarzyły się bohaterom.
- Wypisywanie charakterystycznych cech bohaterów książki.
- Alfabetyczne zapisywanie tytuÅ‚ów książek.
WYCHOWAWCZE:
- Kształtowanie postawy koleżeńskiej rywalizacji.
METODY: AktywizujÄ…ce – gry i zabawy dydaktyczne.
FORMY: Indywidualna
PRZEBIEG:
1. Przywitanie uczestników konkursu.
2. Losowanie miejsc.
3. Przedstawienie komisji konkursowej.
4. Omówienie regulaminu konkursu.
- Każdy zawodnik otrzymuje siedem kart, na których znajdujÄ… siÄ™ zadania i rozwiÄ…zuje je samodzielnie.
- Na każdej karcie napisane jest ile punktów można uzyskać za zadanie, które siÄ™ na niej znajduje.
- Ilość punktów uzależniona jest od trudnoÅ›ci zadania, lub elementów w nim zawartych.
- Na rozwiązywanie zadań przeznaczonych jest 30 minut, po tym czasie, do komisji nie mogą już wpływać żadne rozwiązane zadania.
- Nagrodzone zostanÄ…, trzy osoby z najwiÄ™kszÄ… iloÅ›ciÄ… punktów.
- Nieprzewidziane sÄ… miejsca egzekwio, jeÅ›li znajdÄ… siÄ™ uczniowie z takÄ… samÄ… liczbÄ… punktów, odbÄ™dzie siÄ™ dogrywka.
5. Rozdanie kopert z zadaniami.
6. Zmagania konkursowe – 30 min.
7. Podsumowanie punktacji.
8. OgÅ‚oszenie zwyciÄ™zców.
9. Nagrodzenie zwyciÄ™zców odbÄ™dzie siÄ™ na apelu szkolnym.
ZADANIE 1.
Kogo opisują poniższe fragmenty ?
„…Czarne żywe oczy, iskrzÄ…ce siÄ™ wesoÅ‚o zza grubych szkieÅ‚, patrzyÅ‚y z lekka rozbieżnie i z lekka ironicznie. Czarne wÅ‚osy otaczaÅ‚y jej gÅ‚owÄ™ jak puszysta czapeczka i koÅ„czyÅ‚y siÄ™ krótkim, grubym warkoczem, Å›ciÄ…gniÄ™tym gumkÄ…. Policzki miaÅ‚a …..różowe, nos spory i zawadiacki, a wyraz jej ust wskazywaÅ‚ na temperament wybuchowy i daleki od Å‚agodnoÅ›ci.
WyglÄ…daÅ‚a na kogoÅ›, kto ma tak zwany charakterek.”
Odpowiedź: ……………………………….
„…wysoki zÅ‚otowÅ‚osy chÅ‚opak o szafirowych oczach. Ubrany byÅ‚ w czerwone bermudy i biaÅ‚y sweter, miaÅ‚ rzymski profil i byÅ‚ piÄ™kny jak Apollo.”
Odpowiedź: ……………………………….
ByÅ‚ to maÅ‚y, krÄ™py rudzielec o piegowatej twarzy i bystrych szarych oczach. Ubrany byÅ‚ w granatowy garnitur i białą koszulÄ™, sztywne wÅ‚osy zaÅ› przyczesane miaÅ‚ w sposób, który bez pudÅ‚a zdradzaÅ‚ pierwszaka. Jego dÅ‚onie byÅ‚y niespodziewanie duże i silne, podobnie jak bary, które rozpieraÅ‚y ciasnÄ… marynarkÄ™.
Odpowiedź: ……………………………….
„…okrÄ…gÅ‚a, nieduża blondynka o wesoÅ‚ych niebieskich oczach i skÅ‚onnoÅ›ciÄ… do tycia.”
Odpowiedź: ………………………………
„…- rudawy myÅ›liciel, naÅ‚ogowo ogryzajÄ…cy paznokcie, pozbawiony wskutek upadku na rowerze dwóch górnych mlecznych siekaczy……”
Odpowiedź: ………………………………
„ByÅ‚a opalonÄ…, przemÄ…drzałą osobÄ… o dÅ‚ugich, lÅ›niÄ…cych, brÄ…zowych wÅ‚osach i nie domkniÄ™tych ustach, …Sposób bycia… wskazywaÅ‚ na dużą pewność siebie, a sposobowi ubierania siÄ™ nie można byÅ‚o nic zarzucić.
Odpowiedź:...






, aby dodać komentarz.